• Start
  • Wiadomości
  • Koparki na granicy Wrzeszcza i Zaspy. Będzie nowe przejście dla pieszych

Koparki na granicy Wrzeszcza i Zaspy. Trwa budowa nowego przejścia dla pieszych

W czwartek, 13 czerwca, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na budowę przejścia naziemnego przy dworcu PKP w śródmieściu. Tymczasem od ponad tygodnia trwają już prace przy budowie przejścia, także naziemnego, w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczpospolitej i ul. Hynka. Z tej “zebry” mieszkańcy skorzystają w listopadzie br.
14.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu zielona koparka kopie w ziemi, po lewej widać fragment jezdni, w tle budynek centrum handlowego
Rozpoczęła się budowa przejścia naziemnego w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczpospolitej i ul. Hynka
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Na początek rozeznanie saperskie i przyrodnicze

Robotników i sprzęt budowlany zauważyć można, póki co, w zielonym pasie pomiędzy jezdnią a torowiskiem. Nie wprowadzono więc jeszcze zmian w organizacji ruchu samochodowego w pobliżu placu budowy. 

Jakie prace prowadzono w ostatnich dniach?

- Do tej pory wykonano rozeznanie saperskie, ornitologiczne i dendrologiczne. Rozpoczęto również prace ziemne i wytyczenia geodezyjne przyszłego przejścia - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przejście naziemne przy dworcu Gdańsk Główny

Gdzie nowe przejście dla pieszych?

Naziemne przejście powstaje na granicy dzielnic: Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje i Wrzeszcz Dolny, w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Hynka. Będzie ono wyposażone w sygnalizację świetlną. Piesi będą mogli z niego wejść bezpośrednio na peron tramwajowy. Powstanie także przejazd rowerowy przez torowisko. Teren zostanie oświetlony, a także zyska odwodnienie. W pobliżu przejścia zostanie nasadzony nowy trawnik.

na zdjęciu jezdnia po której jedzie samochód osobowy, w tle po lewej widać koparkę kopiącą w pasie zieleni
Pierwsze prace prowadzone są w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a torowiskiem
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Będą zmiany w ruchu

W najbliższych dniach planowane jest zamknięcie skrajnego lewego pasa w kierunku Wrzeszcza. Lewoskręt na al. Rzeczypospolitej w kierunku al. Legionów będzie wyłączony z ruchu przez większość okresu trwania inwestycji. Dodatkowo zajęto już pas zieleni. W tym miejscu zorganizowane zostanie zaplecze budowy.

Planowany termin zakończenia prac to listopad 2024 r. Ich wykonawcą jest Grupa Flize Gres sp. z o.o. Koszt budowy przejścia wyniesie 3,3 mln złotych.

Budowa nowej szkoły na Pieckach-Migowie rozpoczęta

Ułatwienie dla niepełnosprawnych i starszych

To kolejna inwestycja, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami, starsze czy rodzice z małymi dziećmi będą mogli bez przeszkód pokonać jedną z głównych arterii miasta.

W Gdańsku od kilku lat realizowana jest polityka uspokajania ruchu oraz tworzenia nowych połączeń pieszych. Dlatego powstały już naziemne przejścia na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się też budowa przejścia naziemnego przy Dworcu Głównym w centrum Gdańska.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy