“Zawsze jesteście u nas mile widziani”. Koniec 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku, kolej na Visby

Pożegnalną paradą miast przy rzęsistym deszczu i symbolicznym przekazaniem flagi miastu - gospodarzowi kolejnego Zjazdu, czyli szwedzkiemu Visby, zakończył się 44. Zjazd Hanzy w Gdańsku.
16.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać tłum ludzi biorących udział w marszu lub paradzie, idących ulicą w deszczu z parasolami. Wiele osób trzyma tabliczki z nazwami miast, takich jak Anklam, Stargard, Hannover i Rostock, oraz flagi, co sugeruje, że jest to międzynarodowe wydarzenie lub festiwal.
Goście z 84 miast pożegnali się z Gdańskiem - paradą w deszczu, 16 czerwca 2024, ostatni dzień 44. Zjazdu Hanzy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Niedziela, 16 czerwca, była ostatnim dniem czterodniowego Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku. Do popołudnia działał jeszcze Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym, gdzie ostatni występ na scenie muzycznej zakończył się równo z sygnałem do startu tzw. Małej Parady Miast. Niedzielna parada, już z mniejszą pompą, bo już bez szczudlarzy (jak to było na Wielkiej paradzie otwarcia), wkroczyła w Złotą Bramę, podążając w ulewnym deszczu w stronę sceny przy Fontannie Neptuna, gdzie odbyła się ceremonia zakończenia. Tak jak w czwartek, delegaci poszczególnych miast nieśli ze sobą tabliczki z informacją, z którego hanzeatyckiego miasta przybyli i tak jak w czwartek stanowili barwny tłum, pozdrawiany przez widzów na Drodze Królewskiej.

GALERIA ZDJĘĆ Z ZAMKNIĘCIA 44. ZJAZDU HANZY

 

- Kończymy dziś cztery dni intensywnych obrad Hanzy, podczas których staraliśmy się wcielić w życie hasło tegorocznego Zjazdu - “Zmiana zaczyna się tutaj” - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, rozpoczynając ceremonię zamknięcia Zjazdu. - Wiem, że szczególnie intensywne rozmowy miały miejsce podczas obrad Młodej Hanzy (Young Hanza - red.), za co Wam dziękuję z całego serca, bo jesteście naszą nadzieją. W przyszłym roku przeniesiemy się do Visby na wyspie Gotlandia i wiem, że będziemy kontynuować budowanie pokojowych więzi między miastami w Europie.

Na koniec prezydent poprosiła o gromkie oklaski dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji 44. Zjazdu Hanzy” dla moich współpracowników i wielu, wielu wolontariuszy” i zwróciła się raz jeszcze do zebranych na Długim Targu gości z 84 miast: - Pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani w Gdańsku i “Zmiana zaczyna się tutaj”.

Dzwony z Lubeki zabrzmiały w Gdańsku. Nowy symbol pojednania polsko-niemieckiego

Na zdjęciu widać czworo uśmiechniętych osób stojących na tle fontanny z Neptunem i kolorowych budynków. Wszyscy machają do tłumu, a jedna z kobiet trzyma złożoną flagę, co sugeruje, że uczestniczą w oficjalnym wydarzeniu.
Od prawej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Inger Harlevi - przewodnicząca Rady Regionalnej Gotlandii, Jan Lindenau - burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy oraz przedstawicielka Visby
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy tak podsumował spotkanie w Gdańsku: - W minionych czterech dniach poznaliśmy miasto, które jest otwarte na świat, które przyjęło nas z otwartymi ramionami i w którym przeżyliśmy wiele radosnych momentów, za co bardzo serdecznie dziękujemy. W programie Zjazdu było wiele tradycyjnych elementów, ale - zgodnie z mottem “Zmiana zaczyna się tutaj” - były też i nowe punkty programu. Przyjęliśmy między innymi wspólny manifest burmistrzów, który nadał naszemu Zjazdowi nowy akcent i za co jestem bardzo wdzięczny - podkreślił burmistrz Lubeki i również podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Zjazdu. - Jestem pewien, że dla wielu “hanzeatów” i “hanzeatek” nie będą to ostatnie odwiedziny w Gdańsku. Dziś wracamy już do swoich miast, ale zabierzemy ze sobą z Gdańska doświadczenie otwartości na świat i ducha solidarności, który będzie nam przyświecał także podczas przyszłorocznego zjazdu w Visby.

Jakie motto dla 45. Zjazdu Hanzy w Visby?

Inger Harlevi - przewodnicząca Rady Regionu Gotlandia także była w gronie zamykających Zjazd w Gdańsku, jako reprezentantka przyszłorocznego gospodarza - Visby: - Przeżyliśmy w pięknym Gdańsku wspaniałe dni. Nasz zespół, który będzie przygotowywał przyszłoroczny Zjazd, uczestniczył w ostatnich dniach w bardzo wielu wydarzeniach, by uczyć się i zbierać doświadczenia, które zabierzemy ze sobą do domu. 

Zanim nastąpiła symboliczna uroczystość przekazania flagi Hanzy spod pieczy Gdańska pod opiekę Visby, gościni z Gotlandii przypomniała, że poprzednim razem jej miasto także odbierało flagę Związku od Gdańska, w 1997 roku: - Motto naszego zjazdu w 1998 roku brzmiało “Z Hanzą w przyszłość”. Część tej przyszłości już wspólnie spędziliśmy, mottem Zjazdu w 2025 roku będzie kontynuacja - “Jeszcze dalej wspólnie” (Further together). 

- Przekazanie flagi to symbol zakończenia Zjazdu w Gdańsku - tłumaczył Jan Lindenau. - Cieszymy się na 45. Zjazd Hanzy w Visby. Inger - flaga jest Twoja. 

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Gdańska, Lubeki i Visby wspólnie rozpostarli flagę Hanzy na scenie.TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania