Konferencja projektu “Podaj dalej! Gdańskie przedszkola współpracy”. By dobre pomysły szły w świat

Pierwsza w Gdańsku konferencja przygotowana przez i dla nauczycielek wychowania przedszkolnego, skupiona tematycznie wyłącznie na tym etapie edukacji, odbyła się w piątek, 3 marca w Hevelianum. Spotkanie blisko stu pracujących z najmłodszymi mieszkańcami Gdańska nauczycielek odbyło się w ramach projektu “Podaj dalej. Gdańskie przedszkola współpracy”.
04.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkadziesiąt nauczycielek siedzi w rzędach, oglądają film, na ekranie dwoje przedszkolaków
Konferencja w ramach projektu “Podaj dalej. Gdańskie przedszkola współpracy", Wozownia Hevelianum, 3 marca 2023 r.
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

“Podaj dalej. Gdańskie przedszkola współpracy” - co to za projekt?

Nazwa projektu doskonale wyjaśnia jego cel. Mówi pomysłodawczyni “Podaj dalej” Agata Majkowska dyrektorka Przedszkola nr 49 w Gdańsku, doradczyni metodyczna ds. wychowania przedszkolnego Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli: - Pomysł na projekt był mój, ale realizujemy go już od półtora roku we współpracy z koleżankami z kilkunastu gdańskich przedszkoli. W każdym z nich na co dzień realizowanych jest wiele wspaniałych zajęć, tylko nikt tego nie widzi - tłumaczy Agata Majkowska. - Jeśli nie pokażemy sobie nawzajem, co się dzieje w naszych przedszkolach, to mała jest szansa na to, żeby dobre pomysły poszły dalej. Dlatego chodzimy do siebie na wizyty studyjne, a nauczycielki organizują zajęcia otwarte. Zaczęłyśmy się sieciować i postanowiłyśmy zaprosić kolejne przedszkola do współpracy, stąd konferencja, na którą zaprosiłyśmy dyrektorów i nauczycieli ze wszystkich przedszkoli i zespołów szkolno - przedszkolnych w Gdańsku.

kobieta mówi do mikrofonu
Agata Majkowska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która otworzyła konferencję mówiła m. in.: - Jestem dumna z waszej inwencji i kreatywności. „Podaj dalej” to już półtora roku współpracy i wymiany wiedzy. Grono się powiększa i to jest wspaniałe.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI

Program konferencji projektu “Podaj dalej. Gdańskie przedszkola współpracy”

  • Wykład prof. Marka Kaczmarzyka poświęcony neurobiologii wczesnego dzieciństwa. Dlaczego pierwsze lata życia są tak ważne w tym kontekście?
  • Cztery równoległe sesje warsztatowe:
  1. Z dr. hab. Małgorzatą Cackowską uczestnicy analizowali współczesne książki obrazkowe poruszające tzw. trudne tematy.
  2. Dr Zuzanna Jastrzębska - Krajewska podpowiadała, jak włączać nabywanie i utrwalanie kompetencji matematycznych m. in. w zabawę.
  3. Dr Katarzyna Kmita-Zaniewska tłumaczyła m.in. (również w terenie!) jak zamienić spacer w przygodę i zwiększyć zaangażowanie oraz naturalną ciekawość poznawczą dzieci?
  4. Gabriela Fejkiel opowiadała o związku kreatywności nauczyciela z kreatywnością dziecka i o uwalnianiu kreatywności u przedszkolaków.

Gdy zbliżają się święta, jest czas na jasełka. Tak działają “gdańskie przedszkola współpracy”