• Start
  • Wiadomości
  • Konferencja ministra zdrowia. Lockdown w całej Polsce od 20 marca

Konferencja ministra zdrowia. Lockdown w całej Polsce od 20 marca

Zamknięte hotele, baseny, obiekty sportowe, kina, teatry, galerie handlowe, nauka zdalna do 9 kwietnia w klasach 1-3 szkół podstawowych - to niektóre z obostrzeń, które obejmą już całą Polskę z powodu dynamicznego wzrostu zakażeń brytyjską mutacją koronawirusa. Lockdown w całym kraju będzie obowiązywał od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku. 
( Publikacja: 17.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w srednim wieku, w masecze, prze mikrofonem, w tle flagi Polski i UE
Adam Niedzielski, minister zdrowia przedstawił obostrzenia, które będą obowiązywać w całej Polsce od 20 marca 2021 roku, zapowiedział też przyspieszenie przekształcania łóżek zwykłych na covidowe. W perspektywie w ten sposob ma powstać 8 tysięcy dodatkowych łóżek
                                                                                                                                                                                        Fot. Mat. prasowe MZ

 

Podczas konferencji w środę 17 marca 2021 roku Adam Niedzielski, minister zdrowia powiedział, że obostrzenia które do tej pory obowiązywały w czterech regionach Polski od 20 marca będą obowiązywały w całym kraju.  

 

 

- Dynamika zachorowań przyspiesza. To oznacza, że trzecia fala przyspiesza. Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki - mówi Niedzielski. - Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek. Świeże dane mówią, że udział procentowy tego wariantu osiągnął już wartość 52 procent.

 

 

 
 
 

Jak powiedział minister Niedzielski w związku z tą sytuacją wydano polecenie przyspieszonego przekształcania łóżek zwykłych na covidowe. W perspektywie ma powstać 8 tysięcy dodatkowych łóżek. Takie same zabiegi mają dotyczyć łóżek respiratorowych. NFZ i wojewodowie będą weryfikować ich dostępność.

 

Zamknięte zostają  

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)

- galerie handlowe  (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie)

- teatry, muzea, galerie sztuki;

- kina;

- baseny;

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

stoki narciarskie;

- kluby fitness i siłownie;

- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

 

 

 
 
 
W klasach 1-3 od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku wraca nauka zdalna. Po tym okresie możliwy jest powrót do nauczania hybrydowego. Nadal otwarte pozostają przedszkola i żłobki.

Jak podkreślił Adam Niedzielski nie będą wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się, także kościoły nie zostają zamknięte, obowiązuje w nich nadal zasada: jedna osoba na 15 mkw. Jednak minister zdrowia nie dał gwarancji, czy to ostateczne decyzje rządu do 9 kwietnia. Adam Niedzielski powiedział, że drastyczny wzrost zakażeń koronwirusem może spowodować wprowadzenie kolejnych ograniczeń.