Rolnictwo w mieście?! Przed nami konferencja Urbanfarming.pl - teoria, praktyka i przyszłość

Rolnictwo w mieście? Ależ tak! Pytanie tylko, jak je rozwijać - zastanawiać się będą uczestnicy konferencji Urbanfarming.pl, która 17 maja (piątek) odbędzie się w Hevelianum. Wstęp wolny, wymagana rejestracja.
13.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie pokazuje mężczyznę pracującego w ogrodzie warzywnym, który używa grabi do pielęgnacji gleby wokół rzędów rozłożystych, zielonych liści kapusty. Ujęcie skupia się na bujnych, zdrowo wyglądających roślinach w tle, które zajmują większość zdjęcia, podkreślając bogactwo i żyzność ogrodu.
Rolnictwo w mieście, czyli urban farming
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Urban farming - co to jest?

Urban farming, a po polsku - rolnictwo miejskie to najprościej ujmując rolnictwo prowadzone na małych obszarach, którego celem jest produkcja i sprzedaży żywności - w odróżnieniu od działek, czy ogrodów społecznych, gdzie uprawy przeznacza się do użytku własnego.

Bardziej rozbudowana definicja z pewnością padnie podczas konferencji Urbanfarming.pl, w piątek, 17 maja, w Wozowni Hevelianum na Górze Gradowej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, wciąż można się zarejestrować.

Zdjęcie przedstawia dorodne buraki, które częściowo wystają z ziemi w przydomowym ogrodzie. Światło słoneczne podkreśla intensywne, ciemnoczerwone łodygi i żywozielone liście, co dodaje kompozycji naturalnego, soczystego wyglądu.
Buraczki z Rudników
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Fundacja Twoja Rola z Gdańska, która pod marką Siejemy Ferment produkuje zrównoważone przetwory warzywne z plonów uprawianych na Rudnikach. A wszystko to jako przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, aktywizujące zawodowo gdańszczan z trudnościami na otwartym rynku pracy.  

“Siejemy Ferment”. Nowa marka przetworów prosto z gdańskich Rudników ze społecznym przesłaniem

- Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego postanowiliśmy zorganizować konferencję. Chęć promocji lokalnej inicjatywy społeczno - ekonomicznej jaką jest Siejemy Ferment, to na pewno jeden z powodów - mówi Wojciech Żak, prezes Fundacji Twoja Rola. - Poza tym, na przykładzie działalności praktyków, gości naszej konferencji z różnych stron Polski, chcemy walczyć ze stereotypem, że uprawianie żywności w mieście jest niebezpieczne dla zdrowia, Prawda jest taka, że natura wygrywa z urbanizacją i “przemysłowością” miasta, o czym świadczą badania produkowanej przez nas żywności. 

Przykłady farm miejskich, których twórcy przyjadą na konferencję w Hevelianum, będą też świadectwem, jak zróżnicowany jest świat urban farmingu.

Zdjęcie ukazuje gałązkę jabłoni obciążoną czerwonymi jabłkami, ostro sfokusowaną na pierwszym planie, z rozmytym tłem przedstawiającym rozległe pola uprawne. Słońce delikatnie oświetla scenę, podkreślając soczyste barwy owoców oraz zielone i pomarańczowe odcienie roślinności w tle, co sugeruje późne lato lub wczesną jesień jako porę roku.
Jabłoń z Rudników
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Już jest! Ryneczek przy pętli Łostowice-Świętokrzyska będzie działał co sobotę

Inne wątki, które z pewnością wybrzmią na konferencji to: 

  • przyszłość rolnictwa miejskiego
  • bezpieczeństwo i suwerenność żywnościowa miasta w obliczu kryzysu;
  • wartość zakupów u lokalnych rolników; 
  • potencjalne rozwiązania systemowe (na szczeblu centralnym i samorządowym) - jakie działania i polityka mogłyby wspomóc rolnicze inicjatywy w miastach.

Po referatach, prezentacjach i panelach dyskusyjnych, zaplanowano projekcję filmu “Ziarno Świadomości” w reżyserii Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego. Film opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o bezcenne dziedzictwo, z którego zwykły zjadacz chleba nie zdaje sobie sprawy - stare odmiany nasion.

Po emisji, Rafał Smykowski poprowadzi dyskusję wokół filmu.

Program, sylwetki prelegentów, link do rejestracji - na stronie wydarzenia. 

Partner główny konferencji: investGDA; partnerzy: Hevelianum, Visit Gdańsk, Miasto Gdańsk

TV

100-lecie ulicy Krętej