• Start
  • Wiadomości
  • Kończy się remont Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże. Kiedy otwarcie?

Kończy się remont Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże. Kiedy otwarcie?

Kolejne remontowe wyzwanie Teatru Wybrzeże zmierza ku końcowi i już we wtorek, 12 lipca o godz. 18.30 - odbędzie się oficjalne otwarcie. Scena Kameralna po przebudowie zmieni się wizualnie i funkcjonalnie - nowy układ przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, zmodernizowana kieszeń sceniczna i brak barier architektonicznych sprawią, że będzie wygodniej i bezpieczniej.
30.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wnętrze holu, dominuje na ścianach kolor czerwony, widać schody i duży kryształowy żyrandol
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże (wizualizacja) - kolor czerwony będzie elementem charakterystycznym tej przestrzeni
mat. TB

Teatr Wybrzeże. Na Dużej Scenie słychać wciąż warkot silników koparek. Ponowne otwarcie w 2023 r.

Na uroczyste otwarcie - przecięcie wstęgi i przemówienia - musimy poczekać do 12 lipca, ale już teraz wiemy, jak zmieni się sopocka scena, jedna z pięciu, którymi dysponuje Teatr Wybrzeże. Wydarzenie będzie dostępne dla wszystkich chętnych, a po oficjanej uroczystości teatr zaprasza na najnowszy spektakl pt. “Czego nie widać” Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty, którego premiera odbędzie się 9 lipca. 

Dlaczego remont był potrzebny?

- Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej usytuowana jest w pochodzącej z początku XX wieku i gruntownie przebudowanej w latach 2009-2010 kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 - tłumaczy Grzegorz rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże. - Dysponuje ruchomą sceną o powierzchni 250 m² oraz przystosowaną dla osób niepełnosprawnych widownią na 145 miejsc. Budynek Sceny, jako obiekt stosunkowo nowy, jest w dobrym stanie technicznym, jednakże, po dziesięciu latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających funkcjonalność obiektu i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnością.

Przebudowa poprawiła funkcjonalność obiektu. To skutek zmienionego układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni i likwidowacji barier architektonicznych, dzięki temu teatr będzie teraz bardziej dostępny i przyjazny dla osób niepełnosprawnych. 

Zmodernizowano też kieszeń sceniczną i poprawiono bezpieczeństwo pożarowe obiektu. 

wejście do teatru otoczone plakatami znajduje się w budynku kamienicy, na szarym tle napis: Teatr Wybrzeże
Tak do niedawna wyglądało wejście na Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże. Efekt prac modernizacyjnych obejrzymy już za dwa tygodnie
Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

Jaki był zakres robót?

- Ze względu na dostępność finansowania zakres robót został podzielony na etapy - mówi Kwiatkowski. - Pierwszy etap zrealizowano w 2020 roku; wykonano wówczas prace rozbiórkowe i demontaże a także roboty konstrukcyjne - wykonano nowy układ funkcjonalny, nowe schody oraz posadzki. Drugi etap, realizowany w 2021-2022, obejmował wykonanie prac wykończeniowych, modernizację kieszeni scenicznej, renowację desek scenicznych a także dostawy niezbędnego wyposażenia. 

Co się zmieniło?

  • Zmieniono obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe są teraz szersze, powiększone o boczne przeszklenia i zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. 
  • Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. 
  • Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 
  • W ramach inwestycji wydzielono również pomieszczenie dla ochrony a także przeniesiono centralę przeciwpożarową. 
długi hol i lada dzieląca przestrzeń szatni i wieszaków od przestrzeni dla widzów, kilka osób stoi w tle
Odmieniona szatnia (wizualizacja). Stąd też widać fragment czerwieni i imponujący żyrandol
fot. mat. TW

Jak wygląda foyer po remoncie?

Elementem dominującym w foyer jest czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz silnie refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej. W części foyer znajdującej się na półpiętrze znalazły się siedziska dla oczekujących widzów, dodatkowa ścianka łukowa oddziela przestrzeń foyer od przestrzeni szatni. Posadzki wykończono w jasnym, jednolitym spieku kwarcowym. 

Wewnątrz holu zainstalowano ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. 

Zaprojektowano i wykonano też nowy szyld.

Ile kosztowały prace?

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 013 465 PLN i jest finansowany jest z następujących źródeł:

  • Samorząd Województwa Pomorskiego: 800.000 PLN (dotacja celowa 2021/2022)
  • Gmina Miasta Sopotu: 500.000 PLN (dotacja celowa 2021)
  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 300.000 (program Infrastruktura kultury 2020)
  • budżet Państwa: 300.000 PLN (dotacja celowa 2021)
  • środki własne Teatru Wybrzeże: 113.465 zł (2020, 2022)

Skarby w podziemiach Teatru Wybrzeże. Podczas przebudowy Dużej Sceny odkryto ponad 600-letnie artefakty

Remonty w Teatrze Wybrzeże

Trwa wciąż modernizacja Dużej Sceny TW jest częścią szerszego planu pt. „Przebudowa i rozbudowa budynków Teatru Wybrzeże w Gdańsku”, w ramach którego w lipcu 2020 roku zakończono remont gruntownie przebudowanej Sceny Malarnia. Dwa lata wcześniej oddano też do użytku zupełnie nową scenę teatru - Starą Aptekę. 
 
Przemiana Malarni kosztowała 13 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Stara Apteka wraz z kameralną widownią i zapleczem technicznym, powstała w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole