Koncerty w szpitalu?! Po to, by wspomóc leczenie muzyką

Posłuchać na żywo utworów Verdiego i Moniuszki w szpitalu? Czemu nie! Koncertować będą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Chcemy choć trochę odczarować tę szpitalną rzeczywistość, by nie kojarzyła się jedynie ze smutnymi przeżyciami, z chorobą i cierpieniem - mówią pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
01.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W szpitalu też można się uśmiechnąć - przekonują przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


W czwartek, 2 czerwca, w Centrum Medycyny Inwazyjnej (ul. Smoluchowskiego 17), na scenie fortepianowej (II piętro, przy Oddziale Chirurgii Jednego Dnia) wystąpi sopranistka Ewelina Wojciechowska, a akompaniować jej na fortepianie będzie Anna Mikolon. Obie panie wykonają przed widownią mniej i bardziej znane utwory takich kompozytorów jak Karłowicz, Moniuszko, Verdi czy Puccini. Początek o godz. 16. Wstęp wolny.

Jak tłumaczą przedstawiciele GUMed, będzie to koncert, który ma... sprawić przyjemność pacjentom. Odbędzie się bez żadnej specjalnej okazji. Ale, co ważne, na widowni mile widziany będzie każdy mieszkaniec, także w pełni zdrowy.

- Przez takie inicjatywy chcemy choć trochę odczarować tę szpitalną rzeczywistość, by nie kojarzyła się jedynie ze smutnymi przeżyciami, z chorobą i cierpieniem - przyznaje Joanna Śliwińska z Sekcji Informacji i Promocji GUMed. - Zależy nam na tym, by nasi pacjenci i ich rodziny choć na chwilę mogli zapomnieć o codziennych problemach i tu, w szpitalnych murach, żeby znaleźli powód do uśmiechu.

Czwartkowy występ będzie swego rodzaju inauguracją projektu, w ramach którego koncerty w UCK mają być organizowane cyklicznie. Uczelnia medyczna od lat współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku, i to właśnie absolwentki tej szkoły wystąpią 2 czerwca przed pacjentami. Charytatywnie, bo chcą sprawić trochę przyjemności osobom chorującym.

- Od zawsze korzystaliśmy z arteterapii, w tym z muzykoterapii. To uznana metoda leczenia różnego rodzaju zaburzeń nerwicowych czy stanów depresyjnych. Używana jest w psychologii i psychiatrii, ale także w medycynie bardziej somatycznej, czyli w tej gdzie choroba jest bardziej "namacalna". Muzykoterapia ma tu znaczenie wspomagające w leczeniu – zaznacza prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. studenckich i jednocześnie rektor elekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Muzyka działa pozytywnie na nastrój. Kiedy pojawiają się pozytywne emocje i człowiek jest szczęśliwy, wówczas lepiej leczą się niektóre choroby. Naukowcy już dawno to udowodnili.

Muzykoterapia wpływa na poprawę nastroju, a dobry nastrój pomaga czasem w szybszym powrocie do zdrowia.

Koncerty to nie jedyny pomysł Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na poprawę nastrojów tutejszych pacjentów. Od lat organizowane są tu akcje w stylu "Uśmiech pod choinkę", dekorowanie świątecznych pierników lub bombek choinkowych. W szpitalnych salach pojawiają się też wesołe klauny, które odwiedzają małych pacjentów Kliniki Pediatrii i Onkologii. W ich role wcielają się zazwyczaj studenci uczelni.

W murach UCK pojawiają się też prace studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którą także współpracuje medyczna uczelnia.



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej