• Start
  • Wiadomości
  • Pomoc dla Białorusi - koncert charytatywny białoruskiego zespołu Naviband w Drizzly Grizzly

Pomoc dla Białorusi - koncert charytatywny białoruskiego zespołu Naviband w Drizzly Grizzly. W czwartek

W czwartek, 8 października, w Drizzly Grizzly w Gdańsku, miński zespół Naviband zagra koncert akustyczny, podczas którego usłyszymy utwory będące głosem trwających na Białorusi protestów. Dochód z biletów zostanie przekazany rodzinom, które zmuszone zostały do ucieczki z Białorusi i obecnie znajdują się w obozie dla uchodźców na terenie Polski.
( 06.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Naviband tworzy dwoje muzyków: Artem Łukjanenko i Ksenia Żuk. Artyści inspirują się białoruską muzyką, tradycją ludową. Bardzo ważna jest dla nich popularyzacja języka białoruskiego. Grupa jest bardzo znanym i wyjątkowym zespołem dla Białorusinów
Naviband tworzy dwoje muzyków: Artem Łukjanenko i Ksenia Żuk. Artyści inspirują się białoruską muzyką i tradycją ludową. Bardzo ważna jest dla nich popularyzacja języka białoruskiego. Grupa jest bardzo znanym i wyjątkowym zespołem dla Białorusinów
fot. Okras


Jaka przyszłość czeka Białoruś? “To tylko kwestia czasu, kiedy wygra opcja wolnościowa” 

- Nie bądźmy obojętni wobec niesprawiedliwości, która dzieje się na Białorusi, wspierajmy białoruskich artystów, podtrzymujmy ducha walki i działajmy na rzecz popularyzacji pięknego języka białoruskiego – taka jest myśl przewodnia koncertu, który odbędzie się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej i rozpocznie cykl wydarzeń, mających na celu wsparcie Białorusinów i Białorusinek w tym trudnym czasie – mówi Nadzieja Wiarabouskaja, studentka Uniwersytetu Gdańskiego z Mińska.

Wyjątkowy koncert zaangażowanych muzyków

Naviband założyła para muzyków, Artem Łukjanenko i Ksenia Żuk. Artyści inspirują się białoruską muzyką i tradycją ludową. Gatunkowo określa się ich twórczość jako indie-pop i folk-rock. 

Grupa jest bardzo znanym i wyjątkowym zespołem na Białorusi. Jedną z misji zespołu jest popularyzacja języka białoruskiego, który od 26 lat jest celowo marginalizowany przez władze. Artem i Ksenia to jedni z niewielu artystów, którzy używają w swojej twórczości ojczystego języka. Nie jest to oczywisty wybór w kraju, gdzie od dekady funkcjonuje tzw. czarna lista muzyków, którzy tworzą w języku białoruskim i wypowiadają się przeciwko prezydentowi.

W 2017 roku Naviband, będąc oficjalnym przedstawicielem Białorusi na Konkursie Piosenki Eurowizji, po raz pierwszy w historii udziału tego państwa w konkursie,  zaśpiewali w języku białoruskim. Występ zapewnił im szacunek Białorusinów.

Posłuchaj: Naviband - "Story Of My Life" na żywo w Konkursie Piosenki Eurowizji  


Przez sześć lat istnienia muzycy Naviband wydali pięć albumów studyjnych oraz wielokrotnie występowali w Polsce (Halfway Festival, Basowiszcza, Jesień Bardów), Czechach, na Łotwie, Ukrainie oraz w innych krajach Europy. W 2019 roku razem z Grzegorzem Hyżym śpiewali na Europejskim Stadionie Kultury, a jako wybitni przedstawiciele Białorusi wielokrotnie brali udział w festiwalach białoruskiej diaspory.

Na ich koncertach spotykali się słuchacze o różnych poglądach, byli wśród nich opozycjoniści, osoby neutralne wobec władzy, jak i ci, którzy uważali, że w przedłużającej się prezydenturze Łukaszenki nie ma nic złego. Sfałszowane wyniki wyborów i niezwykłe okrucieństwo białoruskich służb mundurowych w ostatnich tygodniach zatarły podziały między Białorusinami. 

Artem i Ksenia stanęli po stronie walczącego o wolność narodu i dołączyli do grona artystów, których twórczość stała się głosem protestów. Teraz muzycy są w Polsce, gdzie mogą na nowo opowiadać swoją historię i dzielić się doświadczeniem bez obaw o własne bezpieczeństwo i wolność.

Koncert odbędzie się w czwartek, 8 października, w Drizzly Grizzly w Gdańsku, ul. Elektryków 1. Bilety: 50 zł na żywo, 20 zł - dostęp do streamingu
Koncert odbędzie się w czwartek, 8 października, w Drizzly Grizzly w Gdańsku, ul. Elektryków 1. Bilety: 50 zł na żywo, 20 zł - dostęp do streamingu
mat. pras.

Na co przeznaczone będą pieniądze ze zbiórki?

Organizacja koncertu to także wsparcie dwójki artystów na emigracji w trudnej sytuacji materialnej. Występując otrzymują wynagrodzenie, które pozwoli im w najbliższych miesiącach zostać w Polsce. Dochód z biletów zostanie przekazany rodzinom, które zmuszone zostały do ucieczki z Białorusi i obecnie znajdują się w obozie dla uchodźców na terenie Polski.

Koncert zespołu Naviband w ramach programu „Nie bądźmy obojętni” odbywa się pod patronatem Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

 

Gdzie kupić bilet?

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Dostęp do streamingu (bilety – cegiełki) w cenie 20 zł oraz ostatnie bilety specjalne na koncert na żywo w cenie 50 zł do nabycia drogą elektroniczną przez Evenea.  

Liczba biletów jest ograniczona w związku z obostrzeniami związanymi z organizacją wydarzeń w trakcie COVID-19. Obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk, miejsca przygotowane są z odpowiednimi odstępami. Koncert będzie również transmitowany online (należy wykupić bilet na dostęp).

Posłuchaj Naviband:

ІНШЫМІ

ДЕВОЧКА В БЕЛОМ

 

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Instytut Kultury Miejskiej. Współpraca: Oliwski Ratusz Kultury, Europejskie Centrum Solidarności, Białorusini i Białorusinki Trójmiasta.

oprac. AU