• Start
  • Wiadomości
  • Koncert „30 lat wolności”. Ponad 30 tysięcy na Placu Zebrań Ludowych

Koncert „30 lat wolności”. Ponad 30 tysięcy na Placu Zebrań Ludowych

3 godziny trwało widowisko multimedialne „30 lat wolności” na Placu Zebrań Ludowych z udziałem blisko stu polskich gwiazd muzyki, artystów i aktorów. Wydarzenie odbyło się z okazji Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku we wtorek, 4 czerwca - dokładnie w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. I przyciągnęło rekordową publiczność - nawet 30 tys. osób.
05.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widowisko multimedialne „30 lat wolności” w ramach Święta Wolności i Solidarności
Widowisko multimedialne „30 lat wolności” w ramach Święta Wolności i Solidarności
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Koncert zainaugurował Mateusz Ziółko i chór Sound'n'Grace z utworem „Wind of Change”. Ten tytuł to nie przypadek - o legendarnej balladzie Scorpionsów, gitarzysta zespołu Rudolf Schenker w jednym z wywiadów powiedział, że to „piosenka o nadziei”, a w społecznej świadomości utwór na stałe zapisał się jako „hymn wolności”. Do jego powstania muzyków zainspirowały bowiem przełomowe wydarzenia w Europie Wschodniej, takie jak upadek muru berlińskiego, ale i właśnie przemiany społeczno-polityczne w Polsce.

W tym tonie - nadziei, walki o wolność i radości z jej uzyskania - utrzymany był już cały koncert „30 lat wolności”, który odbył się na Placu Zebrań Ludowych we wtorek, 4 czerwca. Zespół Perfect wystąpił z piosenką „Autobiografia” i „Chcemy być sobą”, a Oddział Zamknięty z Wojciechem Pogorzelskim na czele, wykonał utwór „Ten wasz świat”. Na scenie nie zabrakło także grupy Dżem w uzupełnionym składzie o Macieja Balcara , którego oryginalny, słynny wokalista Ryszard Riedel w tym roku obchodzi 25. rocznicę śmierci. Zestaw legend uzupełnili mi.n. Krystyna Prońko - która z towarzyszeniem chóru Sound'n'Grace wykonała „Psalm stojących w kolejce”, a także Mr. Zoob, Sztywny Pal Azji i Maciej Maleńczuk.

 

Oddział Zamknięty z Wojciechem Pogorzelskim na czele
Oddział Zamknięty z Wojciechem Pogorzelskim na czele
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Starszemu pokoleniu muzycznych gwiazd - największym gigantom rocka i pierwszym damom polskiej piosenki - wtórowali młodsi artyści, którzy przygotowali covery znanych przebojów. Natalia Nykiel zaśpiewała piosenką Kultu „Po co wolność”, a Kamil Bednarek „W moim ogrodzie” Daab. Koncert obfitował też w muzyczne międzypokoleniowe duety - Janusz Panasewicz z Lady Pank wspólnie z Krzysztofem Zalewskim wykonali „Zamki na piasku”, a Kayah z Zalewskim jeden z przebojów Grzegorza Ciechowskiego.

Trzeba niestety przyznać, że młodzi wyraźnie nie zawsze dotrzymywali kroku kolegom i koleżankom po fachu, którzy swój talent szlifowali już kilkadziesiąt lat temu, i od tego czasu nieustannie trzymają poziom, a do tego najzwyczajniej „czuli” tamte, w końcu im współczesne czasy. Do chlubnych wyjątków można jednak zaliczyć Igora Herbuta, którego wykonanie „Krakowskiego spleena” Maanamu w stylu piosenki aktorskiej oddało atmosferę tamtych lat i zachwyciło publiczność.

 

Zespół Dżem z Maciejem Balcarem na wokalu
Zespół Dżem z Maciejem Balcarem na wokalu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Choć królowała muzyka - łącznie wystąpiło około stu artystów: 10 zespołów muzycznych, 15. solistów, chór i aktorzy - nie był to jedynie znakomity koncert, a wyreżyserowane z rozmachem (przez Bolesława Pawicę), trzyczęściowe widowisko muzyczno-multimedialne.

W trakcie wydarzenia wykorzystane zostały materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności. Piosenki były przeplatane wspomnieniami z roku 1956 i 1968, grudnia 1970 roku, historii „Solidarności” i pamiętnego 1989 roku. Ale i z 13 stycznia 2019 roku - dnia, kiedy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamordowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Koncert odbył się na Placu Zebrań Ludowych, który wypełniony był po brzegi - mogło być nawet 30 tys. widzów, do tego kolejne tysiące przed telewizorami
Koncert odbył się na Placu Zebrań Ludowych, który wypełniony był po brzegi - mogło być nawet 30 tys. widzów, do tego kolejne tysiące przed telewizorami
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dzięki tym materiałom, publiczność zebrana na Placu Zebrań Ludowych, licząca nawet aż 30. tysięcy, a także widzowie zebrani przed telewizorami - koncert był realizowany wspólnie z Telewizją Polsat - nie tylko był imponującym muzycznym przekrojem twórczości artystów starszego, średniego i najmłodszego pokolenia. Poprzez muzczne legendy i śpiewane teksty udało się pokazać, jak długą i trudną drogę do wolności pokonała Polska - i jak ważne jest, by tej wolności nie utraciła.

WIĘCEJ:

- Nie rezygnujmy - te słowa Tomka Lipińskiego zakończyły koncert Symfonia Szacunku w ECS

30 lat demokracji w Polsce: duma, pamięć i nowy powiew wolności z Gdańska

"Kultura obniża strach przed spotkaniem z innym'" - debata o związkach kultury z demokracją

Adam Michnik: “Żyjemy w kraju postępującej putinizacji”. DEBATA: Siła bezsilnych. Walka o prawa człowieka

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim