• Start
  • Wiadomości
  • Komunikacją miejską bezpłatnie na wybory do Europarlamentu

Komunikacją miejską bezpłatnie na wybory do Europarlamentu - nie tylko w Gdańsku

W niedzielę, 9 czerwca, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Do inicjatywy bezpłatnego transportu dołączyły również inne miasta należące do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, łącznie 14 gmin.
07.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się czworo osób stojących przed mikrofonami podczas konferencji prasowej na świeżym powietrzu. Trzy z nich mają na sobie eleganckie, formalne stroje, a mikrofony należą do różnych mediów, w tym Radia Gdańsk. W tle widać budynki miasta, co sugeruje, że konferencja odbywa się w miejskim otoczeniu.
Od lewej Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni; Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu; Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Wybory do europarlamentu. Studenci: - Nie ma wymówek, wszyscy idziemy głosować

Które środki transportu bezpłatnie na wyboru?

Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez:

  •  Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku,
  • Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni
  • i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie.

- Już w najbliższą niedzielę, 9 czerwca, wybory do Europarlamentu. Dlatego wspólnie i metropolitalnie podjęliśmy decyzję, żeby w tym dniu komunikacja publiczna była bezpłatna – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która poinformowała o wspólnej decyzji wraz z Magdaleną Czarzyńską - Jachim, prezydent Sopotu i Januszem Wróblem, burmistrzem Pruszcza Gdańskiego. - Zależy nam oczywiście na tym, żeby frekwencja wyborcza była jak największa. Te wszystkie ułatwienia są po to, żeby nikt nie miał żadnej wymówki i żeby nie było problemu, choćby komunikacyjnego, z dotarciem do lokalu wyborczego. Oczywiście tego dnia uruchamiamy także specjalne linie, które normalnie w niedzielę nie kursują, jeżdżą natomiast w tygodniu, dowożąc uczniów do szkół.

 

Dodatkowe linie ZTM Gdańsk na wybory

ZTM w Gdańsku, w dniu wyborów, w dzielnicach, gdzie transport publiczny funkcjonuje jedynie od poniedziałku do piątku, uruchomi dodatkowe linie:

  • linia 113 pojedzie na skróconej trasie Łostowice Świętokrzyska – Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy
  • Linie 268 i 512 będą funkcjonować według rozkładów jazdy zbliżonych do powszednich
  • Linia 269 pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni powszednich, wolnych od nauki szkolnej
  • Dodatkowo, w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej. Trasa linii poprowadzi od skrzyżowania ulic Żuławskiej i Lipce ulicami: Żuławską, Przyjemną, Związkową i Smoleńską. Powrót odbędzie się ulicami: Smoleńską, Boczną i Żuławską.
Grafika informuje o darmowej komunikacji miejskiej w Gdańsku 9 czerwca 2024 roku, z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Widoczny jest napis Nie śpij, bo cię przegłosują , flaga Unii Europejskiej oraz herb Gdańska, zachęcając mieszkańców do udziału w wyborach.
mat. UMG

Dowóz na wybory dla mieszkańców z niepełnosprawnościami

Bezpłatnie, do lokali wyborczych, zostaną dowiezieni również mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić do dnia wyborów, do godz. 17.00 - dzwoniąc na numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

Sopot, korzystający z komunikacji miejskiej organizowanej przez Gdańsk i Gdynię, również zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach.

- Udział w tych wyborach powinien być obowiązkiem każdego z nas. Niezależnie od tego, czy tramwajem, autobusem, rowerem czy na piechotę – idźmy i głosujmy - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu. - W Sopocie, poza bezpłatną komunikacją, która stała się już metropolitalną tradycją, zapewniamy oczywiście dowóz do lokali wyborczych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Pruszcz Gdański, należący do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego również chętnie włączył się w akcję profrekwencyjną i zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach i skorzystania z bezpłatnej komunikacji

- Drogie pruszczanki, drodzy pruszczanie, jak już dojedziecie „czerwonym” autobusem do lokali wyborczych, to możecie później bezpłatnie pojechać na spacer po pięknym Gdańsku - zauważył Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Idźcie głosować, Wasz głos jest bardzo ważny!

Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni również zachęca do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej: - Są to kolejne już wybory, w których komunikacja miejska jest bezpłatna i wydaje się, że jest to jedna z najlepszych zachęt do tego, by w nich uczestniczyć.

Obwodowe Komisje Wyborcze

W Gdańsku utworzonych zostało 201 obwodów wyborczych. 15 z nich to obwody w miejscach zamkniętych, takich jak szpitale, domy opieki oraz więzienia. Przebywające tam osoby otrzymają karty do głosowania na bazie wykazów osób sporządzonych przez te placówki.

Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. W tych wyborach mogą wziąć udział także wszystkie osoby, które będą przebywać w naszym mieście czasowo. Tylko do czwartku, 6 czerwca można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wszystkie niezbędne informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego w Gdańsku na poświęconej im podstronie.

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole