Kolejne rodziny repatrianckie z Kazachstanu zostaną zaproszone do Gdańska

Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek, 30 marca, uchwałę, na mocy której w Gdańsku osiedlą się kolejne rodziny z Kazachstanu. Od zeszłego roku nie dwie, a cztery rodziny będą mogły znaleźć w Gdańsku swój nowy dom. Otrzymają one wsparcie w zmianie dokumentacji na polską, zapisaniu dzieci do szkół, kwestiach związanych ze zdrowiem i poszukiwaniem pracy. Od lat 90. Gdańsk przyjął już 60 rodzin repatrianckich.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie kilku uśmiechniętych osób, w tym dwójki dzieci
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z rodziną repatriantów i pracowniczkami Urzędu Miejskiego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Na co mogą liczyć w Gdańsku Polacy z Kazachstanu?

Po zaproszeniu do Gdańska rodziny repatriantów, zostanie im zapewniony lokal mieszkalny na zasadzie umowy najmu na czas nieokreślony. Pozyskiwane mieszkania pochodzą z zasobów komunalnych gminy.

Repatrianci z Kazachstanu rok po przybyciu do Gdańska. Wrażenia z pobytu? „Same dobre”

Zaproszeni mogą liczyć także na pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, a młodzież na umożliwienie nauki w gdańskich szkołach czy przedszkolach.
 
Oprócz wsparcia określonego w ustawie o repatriacji, Rada Miasta Gdańska zdecydowała o każdorazowym przydzielaniu rodzinom repatrianckim dodatkowych środków, wypłacanych tuż po ich przyjeździe do Gdańska, jeszcze zanim dotrze do nich ustawowa pomoc rządowa.
 
Pomoc wypłacana jest z budżetu gminy, na podstawie każdorazowo podjętej uchwały. W tym roku wypłacana będzie kwota na 1 osobę w rodzinie wynosząca 10 tys. zł.

Do Gdańska zapraszanych będzie więcej rodzin repatrianckich. Radni poparli jednogłośnie tę inicjatywę

Zaproszonym czterem rodzinom zapewnione będzie:
 
  • wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie miasta
  • miejsce w przedszkolach i żłobkach
  • pokrycie kosztów: częściowego wyposażenia udostępnionego lokalu mieszkalnego; związanych z czasowym zakwaterowaniem; transportu w granicach miasta Gdańska przez okres pierwszego miesiąca oraz tłumaczenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania pełnych praw mieszkańca Gdańska.

oprac. RP