• Start
  • Wiadomości
  • Wiecha na Wyspie Spichrzów. Panorama miasta z dachu nowego hotelu

Wiecha na Wyspie Spichrzów. Panorama miasta z dachu nowego hotelu

W czwartkowe popołudnie, 11 października, na północnym cyplu gdańskiej Wyspy Spichrzów zawisła kolejna wiecha - tym razem na inwestycji nazwanej "Granarią". W powstających obiektach powstaną mieszkania oraz hotel. Tymczasem w sąsiednim budynku trwają prace wykończeniowe zaplanowanego tu także hotelu. Z dachu nowych budynków rozpościera się wspaniały widok na Gdańsk. Zobacz naszą fotogalerię
11.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak prezentować się będzie Wyspa Spichrzów od strony gdańskiego Żurawia
Tak prezentować się będzie Wyspa Spichrzów od strony gdańskiego Żurawia
Materiały prasowe

Na Wyspie Spichrzów trwają obecnie intensywne prace przy budowie pierzei widocznej od ul. Długie Pobrzeże. Swoje projekty realizuje tu dwóch, współpracujących ze sobą inwestorów. Jednym z nich jest Konsorcjum Immobel&Multibud, które buduje "Granarię", a drugim znany gdański przedsiębiorca Zbigniew Nowak, który założył spółkę SOW, odpowiedzialną za realizację projektu "Deo Plaza".

- Zawiesiliśmy dziś wiechę, co oznacza, że gotowy jest już stan surowy budynków. Jeden z powstających obiektów będzie budynkiem mieszkalnym, a drugi - hotelem. Architektura, jaką zaplanowaliśmy w tym miejscu, myślę, że stanie się nowym symbolem Gdańska. Będzie ona przypominać dawne spichlerze, a jednocześnie będzie nowoczesną architekturą XXI wieku. To będzie widać już w kwietniu 2019 r. - zdradza Wojciech Ciurzyński, prezes spółki Multibud, realizującej "Granarię".

Maciej Kosycarz/KFP

Jeszcze w październiku wznowione zostaną prace przy budowie ruchomej kładki prowadzącej z ul. Św. Ducha na Wyspę Spichrzów. Pierwsze roboty rozpoczęły się w połowie maja br., ale w czerwcu trzeba było je przerwać.

Kładka na Wyspę Spichrzów w budowie - kiedy będzie gotowa?

- Ze względu na sezon wakacyjny, i pływające turystyczne łodzie, mieliśmy przerwę w pracach budowlanych. Pod koniec tego miesiąca ponownie przystąpimy do prac, a kładka powinna być gotowa także w kwietniu przyszłego roku, przed kolejnym sezonem turystycznym - zdradza prezes Ciurzyński. - Realizację pozostałej części inwestycji rozpoczniemy w przyszłym roku. W tej chwili jesteśmy na etapie zdobycia zgody na projekt budowlany.

Wiechę zawieszono na budynku pierwszym od lewej
Wiechę zawieszono na budynku pierwszym od lewej
Maciej Kosycarz/KFP

W sąsiedniej "Deo Plazie" działać będzie hotel pod marką znanej sieci Radisson. Zbigniew Nowak informuje, że w obiekcie prowadzone są intensywne prace wykończeniowe.

- Radisson nie jest łatwym partnerem. Sprawdza jakość każdego pokoju i otworzy hotel dopiero wtedy, kiedy będzie on w pełni przygotowany. Myślę, że damy radę otworzyć go jeszcze w tym roku, ale nie chcę na razie deklarować terminu, ponieważ zależy on od wielu czynników – zaznacza gdański przedsiębiorca. - To będzie największy hotel międzynarodowy w Europie Wschodniej. Zastanawiano się, w jakim powinien być standardzie, czy np. powinien być bardzo prestiżowy, 5-gwiazdkowy. Z naszych obserwacji i informacji wynika jednak, że Polacy chcą mieć hotel 4-gwiazdkowy, konferencyjny. I taki mamy plan. W tym obiekcie będzie można zrobić konferencję nawet na tysiąc osób – dodaje Nowak.

Tak wyglądać będą pokoje hotelowe nad Motławą pod marką Radisson. Niektóre są już niemal gotowe
Tak wyglądać będą pokoje hotelowe nad Motławą pod marką Radisson. Niektóre są już niemal gotowe
Maciej Kosycarz/KFP

Planowana w tym obiekcie restauracja pod nazwą "Słony Spichlerz", o powierzchni tysiąca metrów kw., zostanie otwarta najprawdopodobniej równocześnie z hotelem.

- To będzie pierwsza taka koncepcja w Gdańsku. W jednym miejscu udało się skupić dziesięciu restauratorów, z których każdy jest indywidualistą - zaznacza Zbigniew Nowak.

To część sali kongresowej, która będzie mogła pomieścić nawet tysiąc osób
To część sali kongresowej, która będzie mogła pomieścić nawet tysiąc osób
Maciej Kosycarz/KFP

Granaria jest inwestycją realizowaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie Miasto Gdańsk udziela Konsorcjum Immobel & Multibud koncesji na budowę uzgodnionych obiektów celu publicznego, a jest to: zewnętrzny układ komunikacyjny, przebudowa skrzyżowania ulicy Podwale Przedmiejskie z Chmielną, przebudowa mostu Stągiewnego do postaci mostu zwodzonego, budowa ogólnodostępnej kładki pieszej łączącej Długie Pobrzeże z północnym cyplem Wyspy Spichrzów, budowa mariny na południe od mostu Stągiewnego oraz przebudowa Długiego Pobrzeża, a także obiektów celu komercyjnego, które znajdą się pomiędzy ulicą Stągiewną a północnym cyplem wyspy.

W pierwszy etapie, na terenie o powierzchni 5,8 tys. mkw, pomiędzy ul. Pożarniczą a północnym cyplem, powstają: zespół budynków hotelowych o pow. ponad 14 tys. mkw oraz budynek usługowo – mieszkalny o pow. ponad 9 tys. mkw, gdzie znajdzie się 30 lokali usługowych na parterze i pierwszym piętrze oraz 129 lokali typu apart hotel i apartamentów mieszkalnych. Zaplanowano też 139 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach podziemnych. Przewidywany termin zakończenia budowy obiektów tego etapu to sierpień 2019 r. Ten hotel będzie z kolei pracował pod marką Holiday Inn. Lokale użytkowe i mieszkalne znalazły już swoich nabywców.

Zabudowa Granarii będzie zróżnicowana
Zabudowa Granarii będzie zróżnicowana
Materiały prasowe Granaria

Tak prezentować się będzie Granaria od strony ul. Długie Pobrzeże
Tak prezentować się będzie Granaria od strony ul. Długie Pobrzeże
Materiały prasowe Granaria

Deo Plaza to inwestycja prywatna, powstająca wzdłuż nabrzeża Motławy, o najdłuższej linii nabrzeża w rewitalizowanej części północnego cypla Wyspy Spichrzów. Składać się będzie z hotelu o standardzie 4 gwiazdek w części A inwestycji, który zarządzany będzie przez międzynarodową sieć Radisson, w ramach której oddanych zostanie 140 pokoi, część usługowa z kawiarniami i restauracjami wzdłuż nabrzeża Motławy, a także części B z 208 pokojami hotelowymi oraz ze 120 prywatnymi apartamentami. Ta część inwestycji powinna być gotowa w maju 2019 r.