• Start
  • Wiadomości
  • Kokoszki. Siódmy miesiąc prac przy rozbudowie ul. Kartuskiej

Kokoszki. Siódmy miesiąc prac przy rozbudowie ul. Kartuskiej. Co się tam obecnie dzieje?

Intensywne roboty prowadzone są obecnie przede wszystkim na ul. Nowatorów. Ciężki sprzęt można też zauważyć na odcinku od ul. Otomińskiej do tzw. Nowej Inżynierskiej. Okoliczni mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami w ruchu.
10.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczęła się budowa kanalizacji deszczowej w ul. Nowatorów
Rozpoczęła się budowa kanalizacji deszczowej w ul. Nowatorów
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W ostatnich dniach rozpoczęły się prace związane z budową kanalizacji deszczowej w ul. Nowatorów. Nadal trwa przebudowa gazociągu.

- Jednocześnie wykonywana jest także kanalizacja sanitarna na odcinku ul. Nowa Inżynierska - Otomińska - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

 

Od tygodnia na około 150-metrowym fragmencie ul. Nowatorów mogą pojawić się utrudnienia w ruchu kołowym. Spowodowane są budową kanalizacji deszczowej oraz wykonaniem jezdni, chodników oraz oświetlenia drogowego. Na odcinku od ul. Fabrycznej w kierunku ul. Kartuskiej ruch odbywa się po drodze tymczasowej wykonanej z płyt drogowych. Utrudnienia związane z przebudową ulicy potrwają do połowy kwietnia br.

 

Na ul. Nowatorów trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu
Na ul. Nowatorów trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Rozbudowa ul. Kartuskiej prowadzona jest obecnie na odcinku o długości około 1,2 km - od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów. Na wspomnianym fragmencie kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. W ramach projektu zostaną wybudowane także nowe chodniki, oświetlenie i droga rowerowa. Inwestycja obejmuje również budowę sieci podziemnych: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowych i gazowej. Zamontowane zostaną ekrany akustyczne.

 

Prace rozpoczęły się od strony ul. Nowatorów i prowadzone są w kierunku ul. Otomińskiej (na wysokości tej ulicy zakończono poprzedni etap rozbudowy ul. Kartuskiej). Roboty na terenie inwestycji rozpoczęto od wykonania dróg serwisowych, na które następnie, tymczasowo, przeniesiony zostanie ruch kołowy. Wówczas wykonawca będzie mógł rozpocząć zasadniczą część prac, a więc rozbudowę ul. Kartuskiej.

Rozbudowa ul. Kartuskiej, planowana docelowo do granic Gdańska, oraz w sąsiedniej gminie, będzie realizowana etapowo:

• etap I - odcinek od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów (właśnie rozpoczęto realizację prac),

• etap II - odcinek od ul. Nowatorów do granicy miasta wraz ze skrzyżowaniem z drogą lokalną na granicy miasta i rozbudową drogi na terenie gminy Żukowo.

 

Rozbudowa ul. Kartuskiej prowadzona jest obecnie na odcinku o długości około 1,2 km - od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów
Rozbudowa ul. Kartuskiej prowadzona jest obecnie na odcinku o długości około 1,2 km - od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W ramach całej zaplanowanej na tej ulicy inwestycji, rozbudowane bądź zbudowane zostaną też skrzyżowania ul. Kartuskiej z drogami poprzecznymi. Zakłada się też rozbudowę tych dróg "w zakresie niezbędnym dla stworzenia pełnego układu komunikacyjnego": skrzyżowanie z ul. Nową Inżynierską (wraz z budową dróg serwisowych zapewniających obsługę komunikacyjną terenów przylegających do ul. Kartuskiej), z ul. Nowatorów, z ul. Nową Stokłosy, z ul. Bysewską i z drogą lokalną.

Realizacja I etapu rozbudowy ul. Kartuskiej kosztuje 37,4 mln złotych. Ministerstwo Infrastruktury przyznało na rozbudowę ul. Kartuskiej (od ulicy Otomińskiej do ul. Nowatorów) dotację wysokości 13,5 mln zł - na rok 2020. Na całe zadanie miasto zabezpieczyło w budżecie 29,47 mln zł (2020) i 29 mln zł (2021), łącznie - 58,47 mln zł.

Wykonawcą robót jest konsorcjum dwóch firm: Kruszywo Sp. z o.o. oraz Bituminium Sp. z o.o. Termin realizacji to przełom 2021/2022 r.