• Start
  • Wiadomości
  • Kokoszki, Przymorze Wielkie. Dla rowerzystów powstaje kładka i kolejne metry dróg dla jednośladów

Kokoszki, Przymorze Wielkie. Dla rowerzystów powstaje kładka i kolejne metry dróg dla jednośladów

Ponad kilometr nowej, bezpiecznej drogi, z której będą mogli korzystać miłośnicy dwóch kółek na Kokoszkach, a także niecałe 100 metrów, choć bardzo potrzebnych, nowego ciągu dla rowerów na Przymorzu. Obie inwestycje gotowe będą jeszcze wiosną br.
17.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na ul. Nowatorów, na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych, powstaje ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego
Na ul. Nowatorów, na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych, powstaje ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kokoszki

Na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych powstaje ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Długość nowej drogi dla pieszych i rowerzystów wyniesie 1,2 km. W ramach inwestycji wybudowana została także kładka nad torami kolejowymi, którą poruszać się będą i miłośnicy dwóch kółek i piesi. Przebudowane zostały też niektóre zjazdy, a fragment ul. Nowatorów został poszerzony.

Wykonawcą prac przy budowie drogi rowerowej na ul. Nowatorów jest spółka Kruszywo, która realizuje zadanie za ponad 2,2 mln złotych. Zakończenie budowy trasy rowerowej planowane jest w kwietniu 2022 r.

- Gotowa jest już konstrukcja kładki rowerowej wzdłuż ul. Nowatorów. Obecnie trwają na niej prace wykończeniowe. Jeśli chodzi o budowę samej drogi rowerowej to pozostają jeszcze do wykonania krótkie jej fragmenty na odcinkach w pobliżu kładki, wyniesione przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym przez ul. Banińską oraz docelowe oznakowanie pionowe i poziome - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

W związku z przygotowaniami PKP PLK do uruchomienia stacji Gdańsk Kokoszki, konieczne było zweryfikowanie czy planowana przez kolejarzy inwestycja nie będzie kolidować z realizowaną w ramach drogi rowerowej budową kładki nad torami. Po przeprowadzeniu analiz stwierdzono, że nie ma takiego ryzyka, a wykonawca - działający na zlecenie DRMG - może realizować kładkę zgodnie z posiadanym projektem.

 

Obiekt będzie gotowy w kwietniu br.
Obiekt będzie gotowy w kwietniu br.
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Inwestycja na ul. Nowatorów jest realizowana w ramach projektu pn. Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ramach tego samego programu w Gdańsku powstała m.in. droga rowerowa na ul. Dmowskiego, na około 500 - metrowym odcinku ulicy od dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz do skrzyżowania z aleją Grunwaldzką.

 


Przymorze Wielkie

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska realizuje także projekt Budżetu Obywatelskiego 2021, pod hasłem: "Lepsza komunikacja dla Kołobrzeskiej, Jelitkowskiego i Czarnego Dworu - pieszo i rowerem nad morze i na zakupy".

W jego ramach przebudowany został dotychczasowy, mocno już wysłużony chodnik pomiędzy budynkami mieszkalnymi otoczonymi ulicami Kołobrzeską i Kaczyńskiego oraz Czarny Dwór i Jelitkowski Dwór. Zastąpi go chodnik wraz z drogą rowerową. Nowy, kilkudziesięciometrowy odcinek umożliwi wygodny przejazd rowerem, m.in. nad morze, ul. Kołobrzeską, i dalej osiedlowym fragmentem ulicy Czarny Dwór w stronę Parku Reagana. Natomiast mieszkańcom Jelitkowskiego Dworu, ulicy Wika-Czarnowskiego oraz "Rezydencji Marina" skróci drogę do sklepów przy ul. Kołobrzeskiej.

 

Nowa droga dla rowerów gotowa będzie jeszcze w tym miesiącu
Nowa droga dla rowerów gotowa będzie jeszcze w tym miesiącu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Jak informuje Aneta Niezgoda, przebudowano już chodnik i ułożono podbudowę pod drogę rowerową. Nawierzchnia na ścieżce zostanie z kolei ułożona w najbliższym czasie.  Celem tego projektu, jak podkreślają wnioskodawcy, jest poprawa komunikacji w tym rejonie Przymorza.

Prace zakończą się w marcu br. Umowę na realizację zadania podpisano z firmą HYDRO-MAG Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 350 tys. złotych.

 

Nowy, kilkudziesięciometrowy odcinek umożliwi wygodny przejazd rowerem, m.in. nad morze, ul. Kołobrzeską, i dalej osiedlowym fragmentem ulicy Czarny Dwór w stronę Parku Reagana
Nowy, kilkudziesięciometrowy odcinek umożliwi wygodny przejazd rowerem, m.in. nad morze, ul. Kołobrzeską, i dalej osiedlowym fragmentem ulicy Czarny Dwór w stronę Parku Reagana
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska