• Start
  • Wiadomości
  • W czerwcu - kino za darmo w dzielnicach. Zobacz, jakie filmy i gdzie?

W czerwcu - kino za darmo w dzielnicowych parkach. Zobacz, jakie filmy i gdzie?

W czerwcu, w czterech dzielnicach miasta: w parku Jana Pawła II na Zaspie, w parku Oruńskim, w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu i w parku Heleny i Diany w Osowej obejrzymy cztery filmy. Pokazy filmowe organizuje Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, dzięki grantom kulturalnym, które pozyskało od miasta.
09.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W parku Oruńskim, w piątek 15 czerwca, zobaczymy „Boską Florence”w reż. Stephena Frearsa
W parku Oruńskim, w piątek 15 czerwca, zobaczymy „Boską Florence”w reż. Stephena Frearsa
Mateusz Ochocki/KFP

Filmowa czerwcówka - bo tak nazywa się propozycja Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec - to okazja, aby w plenerze obejrzeć nagradzane wielokrotnie obrazy, ale też spotkać się z przyjaciółmi czy sąsiadami. Zobaczymy takie filmy jak: sensacyjna „Iluzja 2” - o grupie magików, którzy próbują ujawnić nieetyczne praktyki technologicznego magnata; thriller „Dziewczyna z pociągu” zrealizowany na podstawei bestsellera brytyjskiej pisarki Pauli Hawkins; wzruszającą komedię „Boska Florence” z genialną Meryl Streep w roli głównej oraz film Spielberga - fantazy dla dzieci - „BFG: Bardzo Fajny Gigant”. 

Pierwszy już dziś w parku Jana Pawła II na Zaspie o godz. 21.30.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

 

PROGRAM:

8.06, godz. 21.30 – Zaspa: park Jana Pawła II przy Alei Rzeczypospolitej naprzeciwko przystanku tramwajowego Startowa, „Iluzja 2”, reż. Jon M. Chu, Francja, USA, 129 min.

9.06, godz. 21.30 – Wrzeszcz: Teatr Leśny, „Dziewczyna z pociągu”, reż. Tate Taylor, USA, 112 min.

15.06, godz. 21.30 – Orunia: Amfiteatr w parku Oruńskim „Boska Florence”, reż. Stephen Frears, USA, 110 min.

17.06, godz. 21.30 – Osowa: park Heleny i Diany „BFG: Bardzo Fajny Gigant”, reż. Steven Spielberg, USA, 115 min.

 

Cztery otwarte pokazy filmów w gdańskich dzielnicach – czyli filmowa czerwcówka – to propozycja Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. Inicjatywa została dofinansowana w ramach grantu kulturalnego.

W tym roku miasto przeznaczyło dla organizacji pozarządowych na realizację projektów kulturalnych - 2 540 000 zł. Pięniądze są rozdysponowane w dwóch naborach konkursowych oraz w konkursie małych grantów.

WIĘCEJ O TYM:

Więcej pieniędzy na kulturę w 2018. Miasto przekaże w grantach ponad 2,5 mln zł

Miasto dla kultury. 620 tys. na konkursy dla NGO-sów - termin do 16 kwietnia

W Teatrze Leśnym zobaczymy w sobotę, 9 czerwca, „Dziewczynę z pociągu” w reż. Tate Taylor
W Teatrze Leśnym zobaczymy w sobotę, 9 czerwca, „Dziewczynę z pociągu” w reż. Tate Taylor
Krzysztof Mystkowski/KFP

Dwa nabory i małe granty

W tym roku wnioski na konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych przyjmowane są dwukrotnie.

W pierwszej turze, już zamkniętej, rozdysponowano ponad 1 751 000 zł. Dofinansowanie otrzymały 93 projekty związane z kulturą, sztuką, ochroną dóbr kultury czy dziedzictwa narodowego.

W drugiej turze do dyspozycji wnioskodawców jest suma 600 000 zł, a wyniki drugiej tury będziemy znali wkrótce.

Trwa ciągły nabór wniosków na tzw. małe granty. Tu można uzyskać dofinansowanie do 10 000 zł dla inicjatywy, która będzie realizowana w ciągu 90 dni. Dana organizacja może otrzymać takie dofinansowanie dwukrotnie. Do dyspozycji jest jeszcze 188 000 zł.

Konkurs grantowy dla projektów wieloletnich rozstrzygnięto w ubiegłym roku. Granty otrzymało dziewięć inicjatyw, których wsparcie w latach 2017–2019 wyniesie co roku 1 660 000 zł (w sumie w ciągu 3 lat – 4 980 000 zł).

CZYTAJ:

Czy Gdańsk dobrze dofinansowuje kulturalne organizacje pozarządowe?

Stypendia dla ludzi kultury od miasta

Gdańszczanie - artyści, ale też animatorzy upowszechniający działania kulturalne w mieście, mogą liczyć na wsparcie miasta korzystając z dofinansowań stypendialnych.

W tym roku Gdańsk przeznaczył (podobnie jak roku poprzednim) pulę 400 000 zł, z czego 225 000 zł na Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, 75 000 zł dla beneficjentów Młodego Gdańszczanina, a 100 000 zł na Fundusz Mobilności.

Kto może je dostać?

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnieniem kultury, z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć artystycznych, przez które rozumie się m.in. prace twórcze zmierzające do powstania dzieła, wykonania, wydania utworu, zorganizowania wydarzenia kulturalnego. Trwa weryfikacja wniosków z II tury. Wnioski do III tury można składać do września.

Stypendium Kulturalne Młody Gdańszczanin przyznawane jest osobom fizycznym, które nie ukończyły 30 roku życia: uczniom, studentom oraz absolwentom szkół artystycznych, z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć artystycznych, przez które rozumie się m.in. udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, warsztatach twórczych o charakterze co najmniej ogólnopolskim, studia w zagranicznych szkołach artystycznych. Trwa weryfikacja wniosków II tury naborów w tym roku.

Fundusz Mobilności to stypendium, które wspiera artystów poprzez wsparcie finansowe czynnego udziału w konkursach, przeglądach, festiwalach oraz projektach kulturalnych odbywających się poza Gdańskiem, ze szczególnym uwzględnieniem projektów międzynarodowych. Komisja przyznająca stypendium obraduje co najmniej raz na kwartał.