Kino niemieckie w Klubie Żak. Zobacz najnowsze i nagradzane produkcje ostatnich lat 

Organizowane cyklicznie w Żaku przeglądy filmów europejskich są dla widzów często jedynym źródłem wiedzy na temat kinematografii tych państw. Tym razem przyglądać się będziemy produkcjom kinowym naszych zachodnich sąsiadów. W ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, od 20 do 26 stycznia 2023 r., obejrzymy siedem obrazów z ostatnich dwóch lat, które zdobyły uznanie publiczności i krytyków w Niemczech oraz na międzynarodowych festiwalach filmowych. Sprawdź PROGRAM. Bilety - 20 zł.
20.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wewnątrz kościoła stoją drewniane ławki. W jeden z nich siedzi młoda dziewczyna i spogląda na stojącego przy ławkach mężczyznę w garniturze i z teczką
Film "Kontra" w reż. Sönke Wortmann rozpocznie Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Żak, w piątek, 20 stycznia o godz. 18
fot. mat. Klub Żak

CSW Łaźnia. Artystka Ellen Harvey przypomina miejsca, których już nie ma. Również z Gdańska

Przegląd rozpocznie „Kontra” - utrzymana w lekkim tonie opowieść o nauczycielu akademickim, który musi przezwyciężyć własny cynizm i uprzedzenia. Aby uniknąć kary dyscyplinarnej, zlecono mu przygotowanie znieważonej przez siebie studentki do udziału w konkursie retorycznym.

Poznamy też biografie dwóch ważnych dla współczesnej kultury niemieckiej postaci. Film „Thomas Brasch” zabierze nas więc do NRD lat 60. To rozgrywająca się na tle berlińskich protestów, sfotografowana w czerni i bieli, obsypana nagrodami biografia niemieckiego poety - buntownika. Z kolei dokument „Bettina”, przybliża sylwetkę Bettiny Wegner – gwiazdy wschodnio berlińskiej estrady, która w swoich tekstach przeplatała to, co dla niej osobiste z tym, co polityczne i kolektywne.

Starszy mężczyzna stoi na tle lasu, mierzy do nas z karabinka
"Milczący las" jest próbą zmierzenia się z mechanizmami kolektywnego wyparcia wydarzeń z przeszłości i konsekwencjami, jakie za to ponosi miejscowa społeczność
fot. mat. Klub Żak

Jeśli myślicie, że wegetarianizm, szacunek wobec natury, kreatywna praca, możliwość realizacji artystycznych eksperymentów oraz pozbawiony konwenansów sposób bycia to główne założenia dzisiejszych liberalnych czasów - jesteście w błędzie. Pionierów tych społecznych idei, które pojawiły się już na początku XX-wieku, przypomina reżyser Stefan Jäger w filmie „Monte Verità”. Dramat kostiumowy opowiada o Hannie - żonie i matce dwójki dzieci, która przeżywa kryzys psychiczny nie chcąc poddać się zasadom panującym w mieszczańskim społeczeństwie. Hanna sprzeciwia się obecnej w jej życiu przemocy i wyjeżdża za radą psychiatry do szwajcarskiej miejscowości Monte Verità, gdzie osiadła grupa wolnomyślicieli. Wśród jej mieszkańców byli m.in.: pisarz Herman Hesse, tancerka Isadora Duncan czy socjolog Max Weber - i odnajduje tam spełnienie w fotografii. 

Tytuł filmu - “Aksjomat” wywodzi się z teorii matematycznych i oznacza zdanie przyjmowane za prawdziwe bez konieczności jego udowadniania. Takie też jest założenie ludzi, którzy poznają bohatera tego filmu i jego opowieść o sobie. Podczas gdy w internecie tworzenie fikcyjnych osobowości nie jest rzadkością, w życiu długie funkcjonowanie w kłamstwie rzadko się udaje. W “Aksjomacie” podczas rejsu łódką rozegra się więc wielka towarzyska gra pozorów. Twórcy filmu wciągają widza w wymyślone historie i alternatywną rzeczywistość, którą tworzy główny bohater. Co z tego wyniknie?

Thriller pt. „Milczący las” to z kolei historia małego miasteczka, nieopodal którego, w tajemniczych okolicznościach zaginął człowiek. Co ukrywają mieszkańcy? Bohaterka filmu Anja nosi nazwisko Grimm, jak autorzy niemieckich baśni. W "Milczącym lesie" znajdziemy też mroczny las jako miejsce akcji, postacie budzące grozę i młodą dziewczynę w niebezpieczeństwie, która chce rozwiązać rodzinną zagadkę.

Z kolei bohater „Olafa Jaggera” przekona się, czy jest zaginionym synem legendy Rolling Stonesów.

Kino Żak organizuje przegląd wraz: Goethe-Institut w Warszawie, Domem Norymberskim w Krakowie, Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films. Lokalnym partnerem wydarzenia jest natomiast Konsulat Generalny w Gdańsku.

Filmy będą prezentowane w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim oraz ukraińskim.

PROGRAM:

Piątek, 20 stycznia

Godz. 18.00 / Kontra / Contra / r. Sönke Wortmann / w. Ernst Stötzner (Underground, Victoria, Frantz, Bablion Berlin, Klimt), Christoph Maria Herbst (On wrócił), Nilam Farooq (Randka w ciemno z życiem), / Niemcy / 2020 / 103 min.

Sobota, 21 stycznia

Godz. 18.00 / Milczący las / Schweigend steht der Wald / r. Saralisa Volm / w. Noah Saavedra (Spectre, Bankowa gra, Egon Schiele: Śmierć i dziewczyna), August Zirner (Euforia, Colonia), Henriette Confurius (Krwawa hrabina), Robert Stadlober (Wróg u bram) / Niemcy / 2022 / 95 min.

Niedziela, 22 stycznia

Godz. 17.45 / Monte Veritá / r. Stefan Jäger / w. Hannah Herzsprung (Lektor), Max Hubacher (Kapitan, Nocny pociąg do Lizbony), Joel Basman (Hanna, Kursk, King’s Man: Pierwsza misja) / Niemcy, Szwajcaria, Austria / 2021 / 116 min.

Poniedziałek, 23 stycznia

Godz. 18.00 / Olaf Jagger / r. Heike Fink / Niemcy / 2022 / 95 min.

Wtorek, 24 stycznia

Godz.18.00 / Bettina / r. Lutz Pehnert / dokument / Niemcy / 2022 / 110 min.

Środa, 25 stycznia

Godz.17.45 / Aksjomat / Axiom / r. Jöns Jönsson / w. Rolf Kanies (Upadek), Ben Plunkett Reynolds (Spencer) / Niemcy / 2022 / 112 min.

Czwartek, 26 stycznia

Godz.16.45 / Thomas Brasch / Lieber Thomas / r. Andreas Kleinert / w. Albert Schuch (Berlin Alexanderplatz, Na zachodzie bez zmian, Bankowa gra), Jella Haase (Berlin Alexanderplatz, Combat Girls. Krew i honor), Ioana Iacob (Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy) / Niemcy / 2021 / 157 min.

BILETY

  • 20 zł
  • 18 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
  • 16 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów
  • 10 zł – czł. NHEF2021/2022, za okazaniem Karty Dużej Rodziny oraz obywatele Ukrainy (Obywatelom Ukrainy przysługują bilety ulgowe – za okazaniem dokumentu (paszportu / innego) potwierdzającego wjazd do Polski po 24 lutego 2022.

TANIE KINO: 12 zł - Poniedziałki dla wszystkich, Seniorskie środy, Studenckie piątki.

  • Bilety za 20 zł można kupić w sklepie internetowym Klubu Żak https://tickets.klubzak.com.pl/
  • Sprzedaż biletów i rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak, ul. Grunwaldzka 195/197: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku