Kiedyś izba wytrzeźwień dziś Pogotowie Socjalne. Zobacz, dokąd odwożone będą osoby nietrzeźwe

- Osoby nietrzeźwe najczęściej zawożone są na SOR do szpitali. Rzadko która gmina decyduje się na otwarcie specjalnej placówki, gdzie osoby pijane znaleźć mogą pomoc i opiekę lekarską oraz wsparcie w wychodzeniu z choroby alkoholowej - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska podczas otwarcia Pogotowia Socjalnego. Miasto na jego budowę wydało 4,4 mln zł, roczne utrzymanie kosztować ma 1,4 mln.

Kiedyś izba wytrzeźwień dziś Pogotowie Socjalne. Zobacz, dokąd odwożone będą osoby nietrzeźwe
A
A
data publikacji: 15 marca 2017 r.

Izolatka w Pogotowiu Socjalnym dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku
Izolatka w Pogotowiu Socjalnym dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Adres placówki: Gdańsk, ul. Srebrniki 9. Na parterze znajdują się sale i izolatki dla pacjentów, na piętrze biura i pomieszczenia socjalne dla pracowników. Każdy nietrzeźwy przywieziony tu przez policję bądź straż miejską przechodzić będzie podobna drogę. Najpierw sprawdzenie trzeźwości, później badanie lekarskie, a na końcu decyzja lekarza czy pacjent zostaje na pogotowiu, czy nie. Czas pobytu w placówce to maksimum 24 godziny, po wyjściu każdemu wystawiany jest rachunek na kwotę 150 zł.

Metody pracy nowej placówki tuż po uroczystym otwarciu sprawdził osobiście zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, poddając się nawet badaniu trzeźwości. Nałożył też specjalne okulary symulujące widzenie w stanie nietrzeźwości.

W pogotowiu znajduje się miejsce dla 35 pacjentów, a opiekują się nimi cztery dyżurujące non stop osoby. Umieszczani tu będą nietrzeźwi zarówno mieszkający w Gdańsku, jak i ci, którzy tu przyjechali. Do placówki nie trafią natomiast osoby, które popełniły przestępstwo. Dla nich przygotowane są specjalne miejsca w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku. 

Nie da się wyjść z alkoholizmu bez własnej woli - jak mówią terapeuci uzależnień, ale pacjenci, którzy będą chcieli zmienić swoje życie znajdą tu pomoc. W pogotowiu działać ma punkt informacyjno - konsultacyjny dla osób pijących ryzykownie i ich rodzin. Zadania te realizować będzie na zlecenie Miasta Gdańska do 2018 roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Towarzystwo na realizację powyższego zadania otrzyma kwotę 1,4 mln zł. W budynku poza pogotowiem działać będzie też Ośrodek Terapii Uzależnień (Metadon).

Na etapie planowania pogotowia socjalnego mieszkańcy sąsiadujących z inwestycją bloków przy. ul. Srebrniki sprzeciwiali się jego powstaniu. Podczas budowy uwzględniono ich prośby dotyczące odizolowania placówki od osiedla za pomocą wysokiego płotu, tak by nie widzieli osób nietrzeźwych. Inwestycję zrealizowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. 

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora