W gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają wyłącznie samce żyraf. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego tak jest. Podobnie jak u wszystkich gatunków zwierząt, u żyraf rodzi się mniej więcej tyle samo samców i samic. Zwierzęta te żyją jednak w stadach złożonych z kilku samic wraz z dziećmi i tylko jednego samca. Pozostali panowie żyją samotnie lub w grupach kawalerskich. Tam, gdzie mnożą się żyrafy, zawsze problemem stają się młode samce, które nieustannie walczą między sobą o pozycję lidera w stadzie. Dlatego po osiągnięciu drugiego roku życia transportowane są do takich ogrodów jak nasz, gdzie tworzą grupę kawalerów.
Nie znaczy to jednak, że samce tracą bezpowrotnie szansę na założenie rodziny. Gdy któryś z ogrodów potrzebuje nowego samca, zwraca się z prośbą do koordynatora gatunku, czyli osoby wyznaczonej przez Europejskie lub Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA i WAZA), która ma całą niezbędną wiedzę o osobnikach znajdujących się w ogrodach zoologicznych. Koordynator kieruje odpowiedniego samca z grupy kawalerskiej by dołączył do stada wybranych samic w celu rozmnażania.
Choć rola gdańskiego zoo wydaje się mało spektakularna, w rzeczywistości jest bardzo istotna, gdyż zapewnia różnorodność genetyczną populacji żyraf. I właśnie z tego powodu nasz samiec żyrafy siatkowanej Ignaś, który przebywał z gdańskim zoo od 2015 r., właśnie się przeprowadził.
Przed transportem Ignaś został przebadany. Wykonano mu badania m.in. krwi i test tuberkulinowy (na obecność prątka gruźlicy) - badania, dzięki codziennemu treningowi medycznemu zostały przeprowadzone bez narkozy. Na miejscu czeka na niego grupa samic, w związku z tym trzymamy kciuki, aby Ignaś jak najszybciej doczekał się licznego i zdrowego potomstwa!
Jaką misję mają do wypełnienia ogrody zoologiczne?
oprac. MW