Karol Urbanowicz woli Trefla. Utalentowany siatkarz zostaje na kolejny sezon

Ma 22 lata, gra na pozycji środkowego, rok temu zadebiutował w reprezentacji Polski. We wtorek, 14 marca, Karol Urbanowicz przedłużył kontrakt na kolejny sezon z Treflem Gdańsk. - Czuję się tutaj dobrze, czuję, że z roku na rok się rozwijam - mówi młody siatkarz, który w gdańskim klubie będzie grać przynajmniej do końca sezonu 2023/2024.
14.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po lewej zawodnik w białej koszulce wystawia, po prawej w wyskoku z prawą ręką uniesioną
Karol Urbanowicz podczas pierwszego meczu Trefla w sezonie ligowym 2022/2023 z Barkom Każany Lwów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Chce się rozwijać w Treflu

– Można powiedzieć, że klub znam już od podszewki. Znam wszystkie jego zalety, jak i nieliczne wady i ten stosunek plusów do minusów jest zdecydowanie bardziej korzystny, myślę, że wyróżnia się też na tle innych klubów. Ponadto bardzo dobrze żyje mi się w Gdańsku, a także wśród ludzi, którzy otaczają klub. Czuję się tutaj dobrze, czuję, że z roku na rok się rozwijam. Wiem też, że o moje zdrowie dbają tutaj najlepsi specjaliści w lidze. Chcę się tutaj dalej rozwijać. Co przyniosą dalsze lata, to czas pokaże, ale teraz chcę dalej grać dla Trefla – mówi Karol Urbanowicz, środkowy zespołu, rodowity gdańszczanin.

Od początku gra w Gdańsku

22-letni dziś Karol (urodziny miał 24 lutego) swoją przygodę z siatkówką rozpoczynał w UKS-ie „Suchanik” Gdańsk, skąd trafił do drużyny kadetów Trefla. W sezonie 2016/2017 jako środkowy sięgnął z zespołem po wicemistrzostwo Polski. Przez kolejne dwa lata nadal reprezentował żółto-czarne barwy, a jednocześnie uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. W rozgrywkach 2017/2018 zmienił pozycję i grał na przyjęciu, drugi raz z rzędu sięgając po srebrny medal mistrzostw Polski kadetów. W rozgrywkach 2018/2019 – ponownie grając na środku – zdobył po raz pierwszy w historii Trefla mistrzostwo kraju juniorów, a rok później dołożył brązowy medal w tej kategorii wiekowej. Na swoim koncie ma także sukcesy reprezentacyjne – w 2017 roku wraz z kadrą U17 zdobył srebrny medal mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA, a rok później sięgnął po złoto w tych zmaganiach.

Z kolei w 2021 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata U21, a w 2022 roku stał się pierwszym graczem w historii, który urodził się w XXI wieku i zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski. Po sezonie ligowym został także wybrany Odkryciem Sezonu Polskiej Ligi Siatkówki.

Do pierwszej drużyny Trefla dołączył przed sezonem 2019/2020, a więc sezon 2023/2024 będzie już jego piątym w pierwszej drużynie „gdańskich lwów”!

Jest podstawowym zawodnikiem zespołu

W obecnym sezonie Urbanowicz wystąpił w 26 z dotychczasowych 27 meczów. Obok Patryka Niemca jest podstawowym zawodnikiem na swojej pozycji. Zdobył 184 punkty, 35 blokiem, a 19 bezpośrednio z zagrywki. Kilkukrotnie był wybierany przez PlusLigę do drużyn kolejek, w zestawieniach wyróżniających najlepszych zawodników na swoich pozycjach w poszczególnych ligowych odsłonach.

– Ogromnie się cieszę, że Karol Urbanowicz chciał zostać w Gdańsku i będzie dalej reprezentował Trefla. Z dumą obserwujemy w Gdańsku jego rozwój, a jego debiut w seniorskiej kadrze latem ubiegłego roku myślę, że był dla nas w klubie niemal równie ważny, jak dla samego Karola. Nie będę ukrywał, Karol dostaje wiele propozycji z różnych klubów, więc tym bardziej cieszę się, że w rozgrywkach 2023/2024 będzie dalej występował na parkietach PlusLigi jako „gdański lew” – mówi Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk.

 

TV

Historyczne dzwony powróciły do Gdańska