• Start
  • Wiadomości
  • Kandydaci Koalicji Obywatelskiej o zapaści w psychiatrii dziecięcej

Kampania wyborcza. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej o zapaści w psychiatrii dziecięcej

O kryzysie w psychiatrii dziecięcej mówiły we wtorek, 12 września, na konferencji prasowej Barbara Nowacka Agnieszka Pomaska, posłanki Koalicji Obywatelskiej - “jedynki” ugrupowania na Pomorzu w najbliższych wyborach parlamentarnych. Jednym z dowodów na dramatyczną sytuację jest fakt, że średni czas oczekiwania w województwie pomorskim na wizytę u psychiatry dziecięcego wynosi ponad 13 miesięcy.
12.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób, kobiet i mężczyzn, z transparentami, uczestniczących w konferencji prasowej
Jako pierwsza głos na konferencji prasowej zabrała posłanka Agnieszka Pomaska
mat. Facebook/ Agnieszka Pomaska

Ile czeka się na wizytę u psychiatry dziecięcego?

Spotkanie z dziennikarzami zostało zorganizowane w Sopocie, przed pomnikiem prof. Władysława Bartoszewskiego.

Oprócz Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej w konferencji prasowej wzięli udział także: Paulina Filipowicz – psycholożka i aktywistka, najmłodsza kandydatka KO do Sejmu w okręgu nr 25 (Gdańsk-Sopot); Dominik Kuc – Fundacja GrowSpace, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+; Ada Guźniczak, Jakub Wróbel, Bartłomiej Plewczyński – inicjatorzy projektu „Gdańsk dla zdrowia psychicznego” zgłoszonego do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Błażej Matkowski – kandydat KO do Sejmu RP w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26.

Agnieszka Pomaska podkreśliła, że stan psychiatrii dziecięcej na Pomorzu bije zatrważające rekordy.

- Chociaż te wszelkie rekordy są także bite w całym kraju. W 2021 roku premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny obiecywał pieniądze i zwiększenie finansowania na psychiatrę dzieci i młodzieży – 220 mln zł. Z tych obietnic do dzisiaj się nie rozliczył. Nadal jest tragiczna sytuacja, jeżeli chodzi o liczbę rezydentów na specjalizacji. Tych rezydentów w ciągu roku było zaledwie 40. Średni czas oczekiwania w województwie pomorskim do psychiatry dziecięcego to jest 411 dni. Te rekordy są zatrważające - mówiła liderka listy KO w okręgu nr 25.

„Jestem z Gdańska”. Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży - jak im przeciwdziałać?

Trzeba w tym kontekście pamiętać, że pełen proces leczenia i diagnozy, nie kończy się tylko na jednej konsultacji.

Jak KO naprawi sytuację w psychiatrii dziecięcej?

Barbara Nowacka przypomniała zaś niedawne zapowiedzi szefa rządu o poprawie posiłków w szpitalach.

- Chwalebny pomysł, po ośmiu latach już po raz trzeci obiecali to samo. Natomiast, tam w propozycjach PiS-u nie ma ani słowa o tym, jak poprawią polską służbę zdrowia. Co zrobił PiS dla młodych ludzi? Przede wszystkim odebrał finansowany z budżetu państwa, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Wśród naszych postulatów, tych konkretów dla zdrowia, jest postulat, który mówi o przywróceniu tego finansowania. To jest jedna z tych rzeczy, które zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni rządów - zapowiedziała Barbara Nowacka, ubiegająca się przedłużenie mandatu poselskiego z pierwszego miejsca listy KO w okręgu nr 26.

Samobójstwa dzieci i młodzieży na Pomorzu. Interpelacja posłanek PO do Ministra Zdrowia

Wyjaśniła, że w ramach 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej jest też skrócenie kolejek do lekarza, poprzez zintegrowany system informacji o miejscach, gdzie się można dostać do lekarza.

- Ja dzisiaj rano sprawdziłam jak wygląda dostęp do psychiatrii dziecięcej na Pomorzu. Do szpitala w Gdańsku najbliższy termin przyjęcia to jest 11 czerwca 2025 r. To jest pomoc, którą polskie państwo ma dla młodych ludzi w kryzysie - dodała Barbara Nowacka.

Raport fundacji o stanie psychiatrii dziecięcej

Dane dotyczące psychiatrii dziecięcej przedstawił Dominik Kuc. Pochodzą one z raportu Fundacji GrowSpace, opublikowanego w ubiegłym tygodniu. Zawarte w dokumencie dane były zbierane za pośrednictwem strony internetowej swiatprzychodni.pl, bezpośrednio z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze? Jak zapobiegać? Zobacz rozmowę Agnieszki Michajłow

- Ile młody człowiek i jego rodzina muszą czekać na konsultacje z psychiatrą dziecięcym w Polsce? W województwie pomorskim padł jeden z pięciu rekordów: 1445 dni oczekiwania do psychiatry dziecięcego w Centrum Optimmed w Gdańsku. Ale to nie są jedyne rekordy - szpital specjalistyczny psychiatrii dziecięcej w Słupsku – ponad 600 dni oczekiwania, ale także Gdańskie Centrum Zdrowia – ponad 500 dni oczekiwania. I tutaj, w Sopocie – ponad 400 dni oczekiwania. W województwie pomorskim mamy 20 procent wakatów dla psychologów i psycholożek szkolnych. To jest 110 nieobsadzonych wakatów - wyjaśnił Dominik Kuc.

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni