Kamienne, żelazne i złote gody w Dworze Artusa. Oto małżeństwa z najdłuższym stażem

Coraz więcej krewnych uczestniczy w uroczystościach jubileuszowych par małżeńskich, które mogą poszczycić się stażem 50, 60, a nawet 70 wspólnie spędzonych lat. Organizuje je cyklicznie nasze Miasto. W poniedziałek, 13 maja, w zabytkowym Dworze Artusa świętowało 30 par. - Cieszymy się waszym szczęściem. Miłość jest najważniejsza, i mimo trudów, warto ją pielęgnować i o nią walczyć - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
13.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie grupowe, pozuje ponad trzydzieści starszych małżeństw, w pierwszy rzędzie osoby siedzą na krzesłach, za nimi już kolejni stoją
Każda z uroczystości jubileuszowych kończy się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem świętujących małżonków wraz z prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Medale od prezydenta RP i od miasta Gdańska

Gdańszczanie lubią świętować jubileusze małżeńskie, zwłaszcza złote (50 lat), diamentowe (60 lat), a nawet żelazne (65 lat) gody. Miasto zaprasza cyklicznie, co kilka tygodni, zazwyczaj 30 par, które w danym roku obchodzą okrągłe, lub półokrągłe, jubileusze. 

Uroczystości organizowane są zazwyczaj w Dworze Artusa lub w Ratuszu Głównego Miasta. W poniedziałek, 13 maja, odbyły się w Dworze Artusa. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła obecnym medale, dyplomy, a także bukiety kwiatów i drobne upominki. Po życzeniach i symbolicznym toaście, specjalnie dla jubilatów wystąpili artyści operowi.

Medale za “Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, czyli takie, które trwa od 50 lat, przyznawane są przez prezydenta RP. Natomiast medale za 55, 60, 65 i więcej lat w małżeństwie to inicjatywa miasta Gdańska -  w ten sposób chce doceniać wieloletnie związki gdańszczan. 

na zdjęciu starsze małżeństwo siedzi na drewnianych krzesłach, za nimi stoją młode kobiety, ich krewne, wszyscy pozują do zdjęcia
Po oficjalnych życzeniach i wręczeniu medali, a także mini koncercie śpiewaków operowych, świętujący jubilaci, wraz ze swoimi bliskimi, zawsze robią jeszcze pamiątkowe zdjęcia, do rodzinnych albumów, z prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Miłość warto pielęgnować

W poniedziałek, 13 maja, prezydent Gdańska gratulowała wszystkim małżonkom ich wspaniałych jubileuszy. Rekordziści świętowali tego dnia 70-lecie małżeństwa. 

- Podkreślacie Państwo, że warto być razem, choć w życiu bywało u was różnie: czasem smutno, czasem ciężko, a czasem wesoło - zwróciła uwagę prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

W Dworze Artusa świętującym małżonkom towarzyszyli bliscy, w tym dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Na uroczystości pojawiło się ich tak wielu, że trzeba było dostawiać krzesła jeszcze przed jej rozpoczęciem. 

- Gdyby was nie kochali, gdybyście nie dawali im dobrego przykładu, dzisiaj by tutaj nie przyszli. Bardzo państwu dziękuję za wasz wkład, za to, jak to nasze miasto wygląda - podkreślała podczas wydarzenia prezydent Dulkiewicz. - Cieszymy się waszym szczęściem. Chcemy brać z was przykład, ponieważ dzisiaj różne rzeczy są kruche, a miłość jest najważniejsza, i mimo trudów, warto ją pielęgnować, i o nią walczyć - dodała. 

Jubileusze małżeńskie. Jak wytrzymać razem nawet 60 lat?

na zdjęciu prezydent gdańska w marynarce i bursztynowym łańcuchu symbolizującym władzę w Gdańsku, po lewej starsze małżeństwo, prezydent wręcza im medal, wszyscy się uśmiechają
Zdaniem państwa Krystyny i Stanisława Wendtów, by związek był długi i udany, nie należy się kłócić, za to - w razie potrzeby - iść na ustępstwa. Bo ważna jest zgodność w małżeństwie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jaka jest recepta na długi, udany związek?

Państwo Stefania i Jerzy Boguccy żyją ze sobą od siedmiu dekad. W tym roku obchodzą więc kamienne gody.

- Kochamy się z mężem, po prostu. Zawsze chodzimy wspólnie na spacery, nie kłócimy się - podkreśla pani Stefania Bogucka, przyznając jednocześnie, że nie spodziewała się z mężem, iż wspólnie dożyją tak pięknego jubileuszu. 

Państwo Boguccy mają dwie córki. Doczekali się też wnuków i prawnuków. 

W opinii państwa Krystyny i Stanisława Wendtów ważna jest zgodność charakterów. Wspólnie przeżyli już, jako małżeństwo, 65 lat. 

- Najważniejsze to mieć jednakowe zdanie, nie kłócić się, a w razie potrzeby iść na ustępstwa. Ważna jest zgodność w małżeństwie, ale też zgodność charakterów. A jeśli coś już się stanie, to trzeba się przeprosić, i iść dalej - przyznawali państwo Wendtowie. - Jesteśmy zgodną rodziną. Wszyscy nas kochają, my kochamy wszystkich naszych bliskich. Mamy stały kontakt ze sobą. Spotykamy się regularnie na spotkaniach rodzinnych, z różnych okazji.

Państwo Wendtowie mają dwoje dzieci, troje wnuków i dwoje prawnuków.

Elżbieta Fokt-Fediuk i Władysław Fediuk świętowali w poniedziałek złote gody. 

- Życie składa się z drobiazgów. Wiadomo - raz jest lepiej, raz jest gorzej. Są sytuacje, w których ten “mądrzejszy” wie, kiedy ustąpić, i wtedy to się udaje. W przeciwnym razie, kiedy każdy drobiazg będzie przeszkadzał, to się nie uda. Na tym to polega, by mieć właśnie to wyczucie - uważa pani Elżbieta Fokt - Fediuk. - Muszę przyznać, że te 50 wspólnych lat minęło nam “jak chwila”, i… wcale nie czujemy się staro. 

Państwo Fediuk mają jednego syna i troje wnuków. 

Pary, które świętowały jubileusz małżeński 13 maja 2024 roku 

70-lecie:

 • Stefania i Jerzy Boguccy

65-lecie:

 • Krystyna i Stanisław Wendtowie

60-lecie:

 • Halina i Wiesław Astachow
 • Alicja i Andrzej Błażejczykowie
 • Halina i Norbert Wojaczkowie

55-lecie:

 • Grażyna Chlebio-Adamowicz i Stanisław Adamowicz
 • Elżbieta i Jerzy Hałasowie
 • Lucyna i Stanisław Jaruzel
 • Helena i Jan Kruszyńscy
 • Helena i Jan Kuliszkowie
 • Maria i Ryszard Mazurowie
 • Stefania i Zdzisław Olszewscy
 • Helena i Janusz Piwcewiczowie
 • Krystyna i Wiesław Rogałowie
 • Longina i Waldemar Serbińscy
 • Helena i Bolesław Sobolewscy
 • Jolanta i Władysław Sorokowie
 • Regina i Bogusław Szewczykowie

50-lecie:

 • Elżbieta i Ryszard Baranowie
 • Halina i Benedykt Blachowscy
 • Józefa i Henryk Chmurowie
 • Ewa i Adam Ciborscy
 • Danuta i Zbigniew Dumińscy
 • Elżbieta Fokt-Fediuk i Władysław Fediuk
 • Jadwiga i Antoni Izdebscy
 • Krystyna i Zenon Lewandowscy
 • Małgorzata i Mateusz Perepeczkowie
 • Teresa i Roman Wolińscy
 • Hanna i Stanisław Wojtkowscy
 • Halina i Roman Stępieniowie

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów