Kolejny budynek przeszedł metamorfozę. Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie

Zakończył się kompleksowy remont kamienicy przy ul. Toruńskiej 25. Koszt modernizacji, przeprowadzonej w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, to ponad 5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ok. 2 mln zł. Do budynku wprowadzą się niebawem cztery gdańskie rodziny. Gdańskie Nieruchomości przygotowują się do remontów kolejnych, ponad stu, obiektów komunalnych, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych w różnych częściach Gdańska.
22.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać fasadę zabytkowej kamienicy z czerwonej cegły z elementami ozdobnymi, w tym gzymsami i dekoracyjnymi wykończeniami wokół okien. Kamienica znajduje się w środku kadru i ma kilka pięter oraz poddasze. Po lewej stronie widoczny jest sąsiedni budynek mieszkalny, również z cegły, ale o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Po prawej stronie kamienicy trwa remont – jest ona częściowo zasłonięta rusztowaniem i folią budowlaną z nadrukiem remmers . Przed kamienicą powiewają flagi, w tym flaga Polski, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w Polsce. Widać również brukowaną ulicę oraz chodnik przed budynkami.
Odrestaurowana kamienica przy ul. Toruńskiej 25
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Nowoczesność w zabytkowych wnętrzach

W budynku przy Toruńskiej 25 powstały 4 mieszkania komunalne o powierzchni od 56,53 m2 do 94,85 m2. Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości kamienicy, zaadaptowana została także przestrzeń użytkowa na parterze.

Z zewnątrz możemy podziwiać odrestaurowaną elewację frontową, ale prawdziwe niespodzianki czekają nas wewnątrz budynku. 

Mężczyzna, kobieta i mężczyzna stoją przed mikrofonem. Kobieta mówi
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej. Towarzyszą jej Jan Szymański - dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego (z lewej) i Dariusz Chmielewski - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

- Przeprowadzone prace pozwoliły nie tylko na przywrócenie dawnego blasku budynku, ale także na przystosowanie nieruchomości do zamieszkiwania na miarę XXI wieku – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W środku znajdują się dwa zabytkowe piece kaflowe, które dziś pełnią funkcję dekoracyjną, ponieważ został zmieniony sposób ogrzewania. Budynek został podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, zyskał także instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu jest nie tylko pięknie, ale i ekologicznie - dodaje prezydent Gdańska.

ZOBACZ BUDYNEK PO REMONCIE NA FILMIE 

 

 

Oprócz tego, co widoczne gołym okiem, remont objął szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku zostały wykonane kompleksowe prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W kamienicy zamontowano również urządzenia instalacji Building Management System, pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów. Ponadto budynek zyskał także instalację fotowoltaiczną.

Klatka schodowa z eleganckimi ciemnymi kaflami na ścianach. W tle schody i drzwi
Klatka schodowa wyłożona zielonymi kaflami
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Z dbałością o detale

Kamienica powstała na przełomie XIX i XX w. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku, remont wymagał szeregu prac nie tylko konstrukcyjnych, ale też dokładnych prac konserwatorskich. Prace te objęły m.in. konserwację oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej, renowację zdobionych pieców kaflowych oraz schodów, a także odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy.

- Na klatce schodowej znajduje się oryginalna lamperia z płytek ceramicznych, która została poddana konserwacji i częściowemu odtworzeniu na wzór historycznej. Na elewacji frontowej znajduje się malowany szyld, który został odnowiony i wyeksponowany przy okazji renowacji obiektu – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

- Ja niesamowicie się cieszę z każdej zrewitalizowanej kamienicy – mówił Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Jako „człowiek rusztowań”, pracujący przez wiele lat jako wykonawca, jestem w stanie dostrzec, kto robił odlewy, kto pracował przy sztukateriach. Rozpoznaję ręce moich kolegów. Ta kamienica jest przykładem kolejnej, bardzo udanej rewitalizacji. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ WYREMONTOWANEJ KAMIENICY

Inwestycje na Dolnym Mieście

Dolne Miasto staje się coraz piękniejsze. Pod koniec ubiegłego roku do użytku została oddana kamienica przy ul. Łąkowej 18, uznawana za najwęższy budynek w tej części Gdańska. Sąsiaduje z charakterystycznym żółto-niebieskim obiektem, przy Łąkowej 20. Jego kompleksowy remont zakończył się w marcu tego roku.

- Aktualnie na terenie Dolnego Miasta remontujemy 5 kamienic, a jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć remonty kolejnych czterech: Łąkowa 14, Łąkowa 28, Ułańska 11 i Dolna 3 – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.  - Cały czas działamy też, aby wyremontować inne zabytkowe budynki, między innymi zabudowę Bastionu Królik - niedawno ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na sporządzenie dokumentacji projektowej.

Do grona już wyremontowanych budowli właśnie dołączyła kamienica przy ul. Toruńskiej 25. Gdańskie Nieruchomości nie zwalniają jednak tempa. Właśnie rozpoczął się olbrzymi remont przy ul. Dolnej 10a.

- Pięknieją budynki nie tylko Dolnym Mieście, ale także w innych częściach naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Gdańskie Nieruchomości przygotowują się do remontów kolejnych, ponad stu, obiektów komunalnych, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Przygotowanie dokumentacji dla wszystkich budynków pochłonie 15 mln złotych. Około 300 mln złotych kosztować będą już konkretne prace remontowe w budynkach. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Unijne dofinansowanie

Inwestycja została przeprowadzona w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Przedsięwzięcie realizowane jest przy dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w wysokości 2 mln zł. Koszt robót budowlanych na samym Dolnym Mieście w ramach ZIT to 26 794 394,79 złotych. Całość kosztu robot budowlanych ZIT - 106 977 648,63 złotych, z czego dofinansowanie unijne projektu wynosi 20 436 579,71 zł.

– Skutecznie pozyskujemy środki od początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej, co widać m.in. właśnie w tej części Gdańska – mówił Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. – Przypomnę, że rewitalizacja Dolnego Miasta zdobyła nagrodę RegioStars za najlepsze działanie w połączeniu z działaniami społecznymi. Ten obiekt jest przykładem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To ponad 300 mln zł, w tym wypadku na efektywność energetyczną. Takie inwestycje są realizowane na całym Pomorzu, a Gdańsk miał ich najwięcej.

W Gdańsku dzięki ZIT kompleksowy remont przejdzie łącznie 26 gminnych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Prace remontowe trwają lub już się zakończyły w budynkach na Dolnym Mieście przy ulicach Wróbla, Łąkowej i Toruńskiej. Remontowane będą też m.in. budynki przy Jaśkowej Dolinie, Pniewskiego, Gościnnej, Strajku Dokerów, Wilków Morskich, Wyzwolenia czy Partyzantów.

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim