Kajko i Kokosz debiutują na Netflixie. Animację przygotowało studio z Gdańska. WYWIAD
Na komiksach Janusza Christy wychowały się przynajmniej trzy pokolenia Polaków. Pierwszy pasek komiksowy “Kajko i Kokosza” ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Tytułowe postaci urosły do rangi ikon popkultury, a jeden z albumów Christy znajduje się w kanonie lektur szkolnych dla klas czwartych. Sam autor został wyróżniony medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Znaczek upamiętniający 50 rocznicę premiery serii został zaprezentowany po raz pierwszy 27 maja 2022 r., na uroczystości w centrum konferencyjnym Międzynarodowych Targów Gdańskich „Amber Expo”. Projekt znaczka odsłonili Paulina Christa, wnuczka, spadkobierczyni i prezeska Fundacji Kreska im. Janusza Christy oraz wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
– Emisja znaczka pocztowego to dla mnie osobisty sukces - mówi Paulina Christy. - Co ważne, od samego początku pomysł wsparły rzesze fanów komiksu i środowisko filatelistów w Polsce. Dziękuję za to i wiem, że dziadek byłby po raz kolejny dumny z nas wszystkich. Bardzo się cieszę, że uniwersum Janusza Christy tak się rozrasta. W ostatnich dwóch latach powstał serial animowany, muscial, wydania zbiorcze komiksu Kajko i Kokosz, a teraz znaczek pocztowy. Serce rośnie!
Znaczek ma format 31,25 x 43 mm, wydany jest w bloku o formacie 90 x 70 mm i emitowany w dwóch formach wydawniczych – perforowanej i nieperforowanej, obie są numerowane. W polu znaczka widnieją postaci Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w polu bloku znaleźli się Jaga, Łamignat, Lubawa oraz Mirmił.
Autorami projektu są Joanna Fleszar-Haspert i Radosław Gieremek. Podstawą projektu były oryginalne materiały przygotowane do historycznego komiksu.
Nakład wersji perforowanej wynosi 90 tys. sztuk, a znaczek nieperforowany wyprodukowany został w nakładzie 6 tys. szt. w specjalnym folderze komercyjnym.
Znaczek, który trafi do obiegu 31 maja 2022 roku, ma wartość: 8 zł.