• Start
  • Wiadomości
  • Juwenalia Gdańsk 2018. Wielkie studenckie świętowanie rozpoczęte!

Juwenalia Gdańsk 2018. Wielkie studenckie świętowanie rozpoczęte!

Stało się! Gdańscy studenci odebrali z rąk prezydenta Pawła Adamowicza klucze do miasta. Będą tu bowiem "rządzić" do niedzieli, 27 maja. Uroczystość odbyła się o godz. 15 na Targu Węglowym. Dobrej zabawy życzyli im rektorzy gdańskich uczelni oraz prezydent Gdańska.
( 25.05.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie Juwenalia 2018 rozpoczęte!
Gdańskie Juwenalia 2018 rozpoczęte!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po oficjalnych wystąpieniach, barwny korowód przeszedł z Targu Węglowego na Plac Zebrań Ludowych, gdzie do późnego wieczora będą odbywać się koncerty, zarówno dziś, jak i w sobotę.

Zanim młodzi ludzie "przejęli władzę w mieście", zaczęli bawić się z mieszkańcami Gdańska, a także gośćmi, którzy odwiedzają w tych dniach nasze miasto. Przed południem, na Długim Targu przy Zielonej Bramie, studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zorganizowali widowiskowy wyścig łóżek szpitalnych.

Pochód studentów ulicami Gdańska
Pochód studentów ulicami Gdańska
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Każdy przechodzień mógł z kolei pobawić się w dyrygenta studenckiego chóru Akademii Muzycznej lub obejrzeć wystawę zaaranżowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych opowiadającą o życiu studenckim w Gdańsku.

plan koncertów

Co będzie się jeszcze działo w ramach gdańskich Juwenaliów 2018?

W piątek, od godz. 16, na scenie pojawiają się bardzo zróżnicowani wykonawcy: Cleo, Danzel, Mesajah, Grubson, Pezet oraz Ørganek. Drugim i ostatnim dniem koncertów będzie sobota. Tego dnia, o godz. 15, wystąpi Jelonek. A później: O.S.T.R., Kult, Smolik//Kev Fox, Chlöe Howl oraz Ella Eyre.

To nie wszystko. W sobotę, o godz. 9, pod rektoratem Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, rozpocznie się gra miejska “Szlakiem Gdańskich Juwenaliów”.

Nie da się ukryć- podczas Juwenaliów w mieście rządzą studenci
Nie da się ukryć- podczas Juwenaliów w mieście rządzą studenci
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Z kolei niedziela, 27 maja, upłynąć ma pod znakiem relaksu: o godz. 12 na Targu Węglowym rozpocznie się "Śniadanie Na Trawie”, czyli Chillout Day. Zmęczeni świętowaniem studenci będą odpoczywać (ma być mnóstwo leżaków!), słuchać spokojnych dj`skich setów, korzystać ze strefy gier i spożywać bezpłatną jajecznicę (UWAGA, posiłek przygotowano z myślą o studentach).

Sześć uczelni, które wspólnie organizują Juwenalia 2018 to: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Gdańska, a partnerem strategicznym - Miasto Gdańsk.

W naszym mieście uczy się obecnie około 80 tys. studentek i studentów.

Radosną paradę z Targu Węglowego na Plac Zebrań Ludowych poprowadzili rektorzy gdańskich uczelni wspólnie z prezydentem Gdańska
Radosną paradę z Targu Węglowego na Plac Zebrań Ludowych poprowadzili rektorzy gdańskich uczelni wspólnie z prezydentem Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wspólne świętowanie to powrót do tradycji

W 1957 roku odbył się pierwszy pochód Juwenaliowy w Trójmieście. Rok później studenci zachęceni sukcesem tego wydarzenia zorganizowali więc jeszcze huczniejsze obchody tego święta. Wyjątkowy był zwłaszcza pierwszy dzień Juwenaliów 1958 roku, kiedy to młoda para żaków z Politechniki wzięła ślub! Co ciekawe, ich świadkiem był ówczesny rektor Politechniki Gdańskiej oraz zastępca dowódcy Marynarki Wojennej. Kolejny dzień upłynął pod osłoną muzyki, szturmu korsarzy oraz parady przebierańców. W tym roku uczelnie, wspólnie z miastem, postanowiły powrócić do tradycji międzyuczelnianych Juwenaliów Studenckich.

Więcej na ten temat