• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz wielką inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego - TRANSMISJA G. 18.00

Zobacz wielką inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego - TRANSMISJA G. 18.00

Inaugurację gdańskich obchodów Roku Lecha Bądkowskiego zaplanowano na piątek, 31 stycznia, w Centrum św. Jana w Gdańsku. W programie: koncert przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i wystąpienia gości, którzy zinterpretują teksty wybitnego gdańszczanina. Transmisję z tego wydarzenia można oglądać na naszym portalu, od godz. 18.00.
30.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oficjalne logo Roku Lecha Bądkowskiego
Oficjalne logo Roku Lecha Bądkowskiego
UMG

 

 W uroczystości będzie uczestniczyć rodzina Lecha Bądkowskiego, a także Donald Tusk, który w młodości był jednym z jego najbliższych współpracowników.

W inauguracji Roku Lecha Bądkowskiego może wziąć udział każdy, kto odbrał bezpłatne zaproszenie w sekretariacie NCK w Gdańsku. Dla tych, którzy zostaną w domach, nasz portal przygotował transmisję na żywo z wydarzenia.

 

CZYTAJ: KIM BYŁ LECH BĄDKOWSKI

 

Na uroczystość zapraszają Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i  Larry Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Wieczór przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński, a oprawę muzyczną zapewni CHÓR DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka. Ze sceny krótkie wspomnienia o Lechu Bądkowskim, jego teksty i myśli wygłoszą Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska (wnuczka Lecha Bądkowskiego).

Teksty Lecha Bądkowskiego zinterpretują:

  • Donald Tusk: Polityka - bycie politykiem
  • Mieczysław Struk: Idea krajowości - region - samorząd
  • Aleksandra Dulkiewicz: Jaki powinien być lider i jak budować relacje
  • Józef Borzyszkowski: Obowiązek pamięci, pojednanie, konieczna otwartość
  • Miłosława Kosmulska: Znaczenie opinii publicznej i wolnej debaty

 

W ciągu roku 2020 zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych Lechowi Bądkowskiemu w instytucjach kultury i placówkach oświatowych. M.in:

3 lutego, o godz. 20.00 - Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przygotowuje spektakl teatralny na motywach dramatu Lecha Bądkowskiego pt. „Sąd nieostateczny”. Premiera odbędzie się w Teatrze Wybrzeże. Późniejsze spektakle będą prezentowane w miastach powiatowych na Kaszubach.

18 lutego o godz. 17.30 - Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska napisała książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Spotkanie wokół książki odbędzie się w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42). Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym. Biblioteka planuje także publikacje komiksu poświęconego Bądkowskiemu.

22 lutego - Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego”.

 

Na skwerku u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana ma stanąć pomnik Lecha Bądkowskiego. Z inicjatywą postawienia pomnika Lecha Bądkowskiego wystąpiły wspólnie trzy organizacje, w tym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek zgodny z procedurą i podjęło się sfinansowania pomnika. Na listopadowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę o jego wzniesieniu. Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony niebawem.

Przypominamy, że od roku 2000 w Gdańsku przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego, które zarówno upamiętniają jego zasługi dla Gdańska jak i są formą docenienia i promocji społecznych działań w naszym mieście. Nagrody przyznaje się w trzech kategoriach: Gdański Społecznik Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdańska Organizacji Pozarządowej Roku. Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób).


WIĘCEJ O INICJATYWACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH POSTAĆ LECHA BĄDKOWSKIEGO - TUTAJ

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska