• Start
  • Wiadomości
  • Jubileuszowa wystawa Stanisława Olesiejuka w Plamie. Zobacz 15 niezwykłych rysunków i film

Jubileuszowa wystawa Stanisława Olesiejuka w Plamie. Zobacz 15 niezwykłych rysunków i film

Stanisław Olesiejuk - gdynianin, malarz, którego obrazy i rysunki można było oglądać na ponad 200 wystawach, między innymi w Galerii ZPAP i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Teraz cykl jego prac - rysunków wykonanych w nurcie minimalizmu i konstruktywizmu - można oglądać w Plamie GAK. Wystawa pt. „Odsłona” czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku.
26.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stanisław Olesiejuk, artysta pozuje w galerii - białe ściany, jasne, drewniane podłogi - na tle swoich prac. Kilka czarno-białych rysunków wisi na ścianie. Artysta jest ubrany na czarno
Stanisław Olesiejuk w 2020 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Wystawa w Plamie została organizowana specjalnie na tę okazję. Nz. artysta na tle swoich rysunków z cyklu „Odsłona”
mat. Plama GAK

Na cykl prac Stanisława Olesiejuka, zatytułowany „Odsłona”, składa się 15. rysunków z 2017 roku, wykonanych tuszami na czarnym kartonie w konwencji minimalizmu konstruktywistycznego. Widać w nich kunszt, namysł i wielogodzinne zaangażowanie artysty w stworzenie dzieł.

- To prace, które trzeba zobaczyć na żywo, reprodukcje nie oddają ich urody - mówi Katarzyna Andrulonis, kierowniczka Plamy, oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Dlatego bardzo się cieszymy, że wreszcie udało się zrobić tę wystawę. Stanisław Olesiejuk w ubiegłym roku obchodził 40-lecie pracy twórczej. Już w 2019 roku umówiliśmy się z nim na jubileuszową prezentację jego prac, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy tego zrealizować. Próbowaliśmy kilkukrotnie w 2020 roku, ale każdy termin okazywał się pechowy. Cieszymy się, że teraz udało nam się wstrzelić w lukę, kiedy można znów organizować wystawy.

Prace Stanisława Olesiejuka w Plamie (ul. Pilotów 11) można oglądać od środy, 17 lutego. Jest to już 81 indywidualna wystawa tego artysty - i nie pierwsza w tym miejscu.

- Jest częstym bywalcem naszej galerii. Nie ukrywa, że lubi się w niej wystawiać, ponieważ jej kolorystyka i stylistyka, w jakiej jest utrzymana, współgra z pracami, które tworzy - zdradza Katarzyna Andrulonis.

Wystawę można oglądać w dni powszednie: od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-17:00. Wstęp wolny. Zwiedzanie odbywa się zgodnie z rygorem sanitarnym: limitem zwiedzających (trzy osoby jednocześnie), obowiązkiem dezynfekcji rąk przed wejściem do galerii, oraz obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Wejście do galerii znajduje się od strony patio.

Z okazji jubileuszu Plama przygotowała także rozmowę z artystą. Wideo powstało w 2020 roku, w czasie, kiedy instytucje kultury zostały zamknięte. Wywiad ze Stanisławem Olesiejukiem można zobaczyć na YouTubie.

 

Artystę interesuje minimalizm konstruktywistyczny. Na wystawie zobaczymy 15 jego prac różnie odnoszących się do tego tematu
Artystę interesuje minimalizm i konstruktywizm. Na wystawie zobaczymy 15 jego prac różnie odnoszących się do tych nurtów
mat. artysty

O artyście:

Stanisław Olesiejuk urodził się 17 listopada 1956 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida (1976) i Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1980). Był uczniem Mariana Stelmasika, Ryszarda Winiarskiego, Koji Kamoji, Maksymiliana Snocha i Bogumiła Zagajewskiego. Dyplom obronił w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Mariana Stelmasika.

Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 200. wystawach zbiorowych.