• Start
  • Wiadomości
  • Więcej pasażerów? Apel do premiera o złagodzenie obostrzeń w komunikacji miejskiej

Więcej pasażerów? Apel do premiera o złagodzenie limitów sanitarnych w komunikacji miejskiej

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w czwartek, 6 maja, zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o częściowe złagodzenie limitu liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Jest to związane z przedstawionym przez rząd harmonogramem uchylania obostrzeń covidowych, w którym zaplanowano powrót uczniów do szkół w maju.
( Publikacja: 06.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdaniem Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej powrót uczniów do nauki stacjonarnej powinien iść w parze ze zwiększeniem limitów pasażerów w komunikacji miejskiej
Zdaniem Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej powrót uczniów do nauki stacjonarnej powinien iść w parze ze zwiększeniem limitów pasażerów w komunikacji miejskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

W liście, wystosowanym w czwartek, 6 maja, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwraca się z apelem o zmianę obecnie obowiązujących z powodu pandemii limitów pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że aktualny limit pasażerów wynosi 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Podobnie jak wszędzie w przestrzeni publicznej, pasażerowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami.

Apel o umożliwienie przewozu większej liczby pasażerów związany jest z luzowaniem obostrzeń i powrotem uczniów do szkół - od 4 maja obowiązuje nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej, od 15 maja wprowadzona zostanie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich, a od 29 maja nauka wszystkich klas będzie odbywała się wyłącznie stacjonarnie.

 

„Oczywistym jest, że częściowe, a następnie pełne otwarcie szkół zaplanowane w maju przełoży się na istotne zwiększenie liczby pasażerów w środkach komunikacji zbiorowej. Nasze środowisko usilnie prosi o uwzględnienie tego faktu poprzez częściowe złagodzenie limitów liczby pasażerów z 50% i 30% obowiązujących w chwili obecnej do odpowiednio 75% i 50% w okresie przejściowym oraz całkowitego uwolnienia z chwilą pełnego uruchomienia normalnego trybu nauczania w szkołach, czyli z końcem maja” - czytamy w liście Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, zrzeszającej organizatorów i operatorów transportu miejskiego z całego kraju, do premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Zobacz całą treść apelu (KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):

apel do premiera