Jasień. Uroczyste nadanie ulicy imienia gen. Władysława Andersa

To już oficjalne. Ulica biegnąca w pobliżu przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, położona na północny zachód od ul. Myśliwskiej, ma swojego patrona - jednego z najbardziej znanych polskich dowódców w historii naszego kraju. W uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą ulicy, w piątek, 22 listopada, wzięli udział kombatanci, młodzież szkolna oraz Prezydent Gdańska.
22.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gen. Anders jest już oficjalnie patronem jednej z ulic na Jasieniu, w pobliżu przystanku PKM
Gen. Anders jest już oficjalnie patronem jednej z ulic na Jasieniu, w pobliżu przystanku PKM
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wniosek o nadanie takiej nazwy ulicy złożył Zarząd Wojewódzki w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uzasadnieniu zapisano, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej "należy uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski, nazywając ich imieniem obiekty publiczne”.

Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie uhonorowania polskiego generała podczas sierpniowej sesji.

 

W piątkowej uroczystości wzięła udział m.in. młodzież szkolna
W piątkowej uroczystości wzięła udział m.in. młodzież szkolna
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


W piątkowej uroczystości wzięła udział m.in. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mjr w st. spocz. Edmund Popieliński - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz kpt. w st. spoczynku Henryk Bajduszewski - żołnierz II Korpusu Polskiego oraz Prezes Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, młodzież szkolna i władze Gdańska
W uroczystości wzięli udział kombatanci, środowisko gdańskich sybiraków, młodzież szkolna, a także władze Gdańska i abp Sławoj Leszek Głódź
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu, w okolicy Kutna. Był generałem dywizji Polskich Sił Zbrojnych oraz dowódcą Armii Polskiej w ZSRR i 2 Korpusu Polskiego, uczestniczył w kampanii włoskiej i bitwie pod Monte Cassino. Sprawował również funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1950–1954 był następcą prezydenta RP na uchodźstwie. Podczas I wojny światowej został trzykrotnie ranny, za co odznaczono go Krzyżem św. Jerzego. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

 

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA