• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Szkoła przy Jabłoniowej - przygotowania do budowy

Jasień. Szkoła przy Jabłoniowej - przygotowania do budowy

We wtorek otwarto oferty w przetargu dotyczącym wycinki drzew i krzewów przy ul. Jabłoniowej - w miejscu, gdzie już w przyszłym roku otwarta będzie kolejna szkoła. Budowa nowej placówki ma rozpocząć się jeszcze przed wakacjami. Ile drzew samosiejek oraz krzewów trzeba wyciąć?
19.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przy ul. Jabłoniowej wyciąć trzeba ponad 900 drzew, głównie samosiejek

- Drzew do wycięcia jest dużo, a decyzja w tej sprawie była procedowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego - podkreśla Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ta procedura była nieodzowna, ponieważ cały teren przeznaczony pod inwestycję pokryty jest głównie samosiejkami, ale takimi, które kwalifikują się do inwentaryzacji i do decyzji administracyjnej. Urząd wskazał m.in. miejsca zastępczych nasadzeń na terenie Gdańska - dodaje.

Wycinka roślinności towarzyszy niemal każdej realizowanej inwestycji. W przypadku tej przy ul. Jabłoniowej wyciąć i wykarczować trzeba 908 drzew - głównie samosiejek - oraz krzewy rosnące na obszarze 1050 metrów kwadratowych. 

W tym miejscu, już w czerwcu br., rozpocznie się budowa szkoły samorządowej

Nowe nasadzenia zaplanowano m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Będzie tu posadzone 114 sztuk drzew i 630 krzewów. Będą to gatunki rodzime oraz drzewa i krzewy owocowe: wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, jarzęby, graby pospolite, jabłonie oraz śliwy.

Dyrektor Bartosiewicz przyznaje, że DRMG chce jak najszybciej wyłonić wykonawcę prac, by ten najpóźniej w pierwszych dniach czerwca zakończył zlecone zadanie. - W czerwcu chcemy bowiem rozpocząć budowę szkoły - tłumaczy.

Zainteresowanie przetargiem było spore - zgłosiło się aż osiem firm. Koszt wykonania prac mocno się waha. Za swoje usługi oferenci zażyczyli sobie od blisko 33 tys. złotych do 613,7 tys. złotych. DRMG przeznaczyło na to zadanie 450 tys. złotych.

Wycinką drzew i krzewów zainteresowanych jest osiem firm, które zgłosiły się do przetargu

Przy ul. Jabłoniowej powstać ma Centrum Edukacyjne, w ramach którego funkcjować będzie szkoła (trzy budynki) i przedszkole. Realizacja inwestycji podzielona jest na kilka etapów, a jako pierwszy powstanie gmach szkoły podstawowej z biblioteką. Będzie to obiekt trzykondygnacyjny z 25 oddziałami szkolnymi.

Kompleks szkolny, składający się z trzech budynków, powinien być gotowy na początku 2020 r. W jego ramach powstanie budynek dydaktyczny z 25 oddziałami szkolnymi, budynek dydaktyczny z 21 oddziałami szkolnymi, budynek sali gimnastycznej, biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy (dzięki osobnemu wejściu), dwie czytelnie oraz wypożyczalnia dla dzieci i dla dorosłych, kompleks boisk i infrastruktury technicznej. Łączna powierzchnia użytkowa tych trzech obiektów będzie wynosić około 13 tys. metrów kwadratowych. Pomieszczą około tysiąca uczniów w strukturze ośmioklasowej. 

Budowa powinna rozpocząć się jeszcze w czerwcu br., a pierwszy dzwonek szkolny usłyszymy już 1 września 2018 r.

Tak będzie wyglądać kompleks szkolny przy ul. Jabłoniowej

W sąsiedztwie szkoły, jeszcze w tym roku, rozpocznie się budowa 10-oddziałowego przedszkola, w którym opiekę znajdzie 250 maluchów. 

Będzie to budynek modułowy o konstrukcji drewnianej, działający jako dwa niezależne przedszkola, ale posiadające wspólną część żywieniową, administracyjną czy socjalną. Na terenie placówki znajdzie się także plac zabaw. Wybudowany zostanie również dojazd do placówki połączony z istniejącym układem drogowym oraz miejsca parkingowe.

Planowany termin rozpoczęcia prac to czerwiec 2017 r., a zakończenia - lipiec 2018 r.

Przeczytaj także:

Rusza budowa centrum edukacyjnego Jabłoniowa. Zobacz wizualizacje i animację

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska