• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Jedna z ulic zyska patrona - córka generała dziękuje

Jasień. Jedna z ulic zyska patrona - córka generała Andersa dziękuje ZOBACZ LIST

Od piątku, 22 listopada, 2019 r., jedna z ulic na granicy dzielnicy Jasień będzie nosiła imię gen. Władysława Andersa. Uroczystość nadania nazwy odbędzie się o godz. 14.00, udział w niej weźmie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
21.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mapka_pkm_jasien_

 

Ulica, która zyska patrona, położona jest na północny zachód od ul. Myśliwskiej, w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień.

Wniosek o nadanie nazwy złożył Zarząd Wojewódzki w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uzasadnieniu zapisano, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej „należy uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski, nazywając ich imieniem obiekty publiczne”.

Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie uhonorowania gen. Władysława Andersa podczas sierpniowej sesji.

Uroczystość nadania nazwy ulicy gen. Władysława Andersa odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 14:00, w okolicach stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień.

 

Zobacz też: Córka gen. Andersa dla gdansk.pl: - Uwielbiam to miasto

 

Program uroczystości:

 

- wystąpienie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz;

 

- odczytanie listu Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie Pani Anny Marii Anders;

 

- wystąpienie mjr w st. spocz. Edmunda Popielińskiego - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie;

 

- przemówienie kpt. w st. spoczynku Henryka Bajduszewskiego - żołnierza II Korpusu Polskiego oraz Prezesa Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego;

 

- uroczyste odsłonięcie nazwy ulicy gen. Władysława Andersa;

 

- oficjalne zakończenie uroczystości i zaproszenie do wspólnego zdjęcia.

 

Z uwagi na to, że córka gen. Władysława Andersa - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie - Anna Maria Anders nie może pojawić się tego dnia w Gdańsku, przekazała list, który będzie odczytany podczas uroczystości. Tutaj można zapoznać się z jego treścią: List Ambasador Anny Marii Anders (601.17 KB)

 

 

O patronie:

Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu. Był generałem dywizji Polskich Sił Zbrojnych oraz dowódcą Armii Polskiej w ZSRR i 2 Korpusu Polskiego, uczestnik kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino. Sprawował również funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1950-1954 był następcą prezydenta RP na uchodźstwie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska