• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Ekologiczna szkoła podstawowa w Centrum Edukacyjnym Jabłoniowa otwarta!

Jasień. Ekologiczna szkoła podstawowa w Centrum Edukacyjnym Jabłoniowa otwarta!

Było uroczyste przecięcie wstęgi, było przybijanie piątki i pamiątkowe zdjęcia uczniów z Prezydent Gdańska, były też gratulacje i życzenia. W poniedziałek, 2 września, uroczyście otwarto najmłodszą szkołę samorządową w Gdańsku, przy ul. Lawendowe Wzgórze.
02.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy, symboliczny szkolny dzwonek - w rękach dyrektor SP nr 6 Olgi Mardzińskiej
Pierwszy, symboliczny szkolny dzwonek - w rękach dyrektor SP nr 6 Olgi Mardzińskiej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ponad pół tysiąca uczniów wraz z rodzicami już po godz. 8 tłumnie zaczęło gromadzić się wokół nowej szkoły podstawowej. Kilka minut po godz. 9 Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przy wsparciu uczniów, przecięła wstęgę otwierając tym samym oficjalnie Szkołę Postawową nr 6.

- Kiedy stałam przed wejściem podeszli do mnie: Ksawery, Michał i Maja. Zapytałam ich: "co tu robicie?", a oni na to: "idziemy do zerówki!". Mieli w sobie tyle radości i energii, że, myślę, że powinni nas wszystkich tu zarazić - mówiła Prezydent Dulkiewicz.

W trakcie wystąpienia podkreślała też, że nowa placówka oświatowa został sfinansowana dzięki gdańskim podatnikom, a jej koszt wyniósł 83 mln złotych.

- To najnowocześniejszy budynek szkolny w Gdańsku, bardzo ekologiczny. Jest pierwszym w Polsce obiektem kilkukondygnacyjnym zbudowany z drewna - podkreślała Prezydent Dulkiewicz. - Zmieniło się też jego otoczenie. Jak się uda, w przyszłym roku przyjedziemy tutaj tramwajem. Trzeba było wybudować nową drogę, budujemy też dojście pieszo-rowerowe łączące szkołę z Ujeściskiem. A wszystko po to, by jak najłatwiej można było dostać się do tej szkoły - dodała.

Prezydent Gdańska zaznaczyła też, że szkoła to nie tylko miejsce nauki - tutaj tworzy się też nowa wspólnota: uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.

 

Przecięta wstęga oznacza, że szkoła została oficjalnie otwarta!
Przecięta wstęga oznacza, że szkoła została oficjalnie otwarta!
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Do szkoły, przy ul. Lawendowe Wzgórze uczęszczać będą głównie dzieci z okolicznych osiedli.

- Naukę w pierwszej klasie rozpoczyna właśnie nasza córka. Decyzja o wyborze tej placówki była dla nas oczywista - szkołę widzimy z okien domu. Mamy tu około 7 minut drogi. Ten budynek robi wrażenie. Ja chodziłem do szkoły 25 lat temu i widzę ogromną różnicę, na plus - podkreślał pan Bartosz Kubiak.

- Mieszkamy na osiedlu, niedaleko stąd, dlatego nie braliśmy pod uwagę innej placówki. Mam jeszcze drugie, małe dziecko, więc chodziło też o to, by nie jeździć gdzieś daleko. Szkoła robi świetne wrażenie, jest bardzo ładnie - oceniała pani Oliwia Plaza, która odprowadzała w poniedziałek córkę do zerówki.

W roku szkolnym 2019/2020 w SP nr 6 naukę podejmie 550 uczniów w klasach 1-8. Kolejne 100 dzieci trafiło do tutejszych czterech oddziałów przedszkolnych i zerówkowych. W szkole są jeszcze wolne miejsca. Grzegorz Kryger, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, zachęca do podjęcia nauki w tym miejscu głównie starszych uczniów - wolne miejsca są jeszcze m.in. w klasie 8.

Dyrektorem SP nr 6 jest Olga Mardzińska.

 

Najmłodsi uczniowie SP nr 6 przygotowali dla obecnych krótki występ
Najmłodsi uczniowie SP nr 6 przygotowali dla obecnych krótki występ
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Szkolny kompleks, który wszedł w skład Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa w dzielnicy Jasień, składa się z trzech budynków (A, B i C). Pomieścić może nawet 750 uczennic i uczniów.

W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) zbudowano 25 oddziałów szkolnych. Znajdują się tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne, do tego pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym.

W drugim, dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B), mieści się 21 oddziałów szkolnych. Są tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe, a także pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.

Budynek sali gimnastycznej (C) jest trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, zbudowano tu nowoczesną aulę widowiskowo-konferencyjną dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku jest też sala korekcyjna przystosowana do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.

Przy szkole powstał kompleks boisk i plac zabaw, a także parking na 99 samochodów plus 6 miejsc parkingowych na potrzeby osób niepełnosprawnych, miejsce dla autobusu oraz dla blisko 300 rowerów. Wszystkie budynki szkolne są przystosowane dla uczniów niepełnosprawnych - zamontowano bowiem kilka wind oraz specjalną platformę.

 

Szkoła przy ul. Lawendowe Wzgórze może pomieścić nawet 750 uczniów i uczennic
Szkoła przy ul. Lawendowe Wzgórze może pomieścić nawet 750 uczniów i uczennic
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Szkołę (poza salą gimnastyczną) zbudowano w ekologicznej drewnianej technologii. Ma ona drewniane stropy i ściany. Częściowo zbudowana została metodą modułową, z gotowych prefabrykowanych elementów. Jest to pierwsza taka szkoła w Gdańsku i ósma placówka oświatowa wzniesiona w tej technologii (poprzednie to placówki przedszkolne i żłobki przy ulicach: Dąbka, Damroki, Wilanowskiej, Olsztyńskiej, Kolorowej i przedszkole przy Jabłoniowej).

 

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania