• Start
 • Wiadomości
 • Jarmark św. Dominika: zmiany w organizacji ruchu na terenie Starego i Głównego Miasta

Jarmark św. Dominika: zmiany w organizacji ruchu na terenie Starego i Głównego Miasta

W sobotę, 27 lipca, rozpoczyna się 759. Jarmark Św. Dominika. Święto kupców i kupujących jak co roku odbędzie się w Śródmieściu - co wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na terenie Starego i Głównego Miasta w Gdańsku. Zmiany obowiązują od 15 lipca do 1 września.
( Publikacja: 25.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarmark św. Dominika po raz pierwszy w tym roku obejmie także Długie Ogrody
Jarmark św. Dominika po raz pierwszy w tym roku obejmie także Długie Ogrody
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu weszły w życie w poniedziałek, 15 lipca, i będą obowiązywać do 1 września. Oto one:

 • Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego oraz wyznaczenie dodatkowych miejsc postojowych na ulicach: Podwale Staromiejskie, Grodzka, Wapiennicza w relacji do ul. Stara Stocznia,
 • Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego oraz wyznaczenie dodatkowych miejsc postojowych na ulicach: Igielnickiej, Stolarskiej (od skrzyżowania z ul. Podwale Staromiejskie do skrzyżowania z ul. Refektarską - w relacji do ul. Łagiewniki,
 • Odwrócenie kierunku ruchu na ul. Mniszki w relacji od skrzyżowania z ul. Brygidki do skrzyżowania z ul. Katarzynki.

*Uwaga! Wyznaczone nowe miejsca postojowe znajdują się wewnątrz Strefy Płatnego Parkowania. Postój pojazdu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty.


Z kolei od 18 lipca do 24 sierpnia, z ruchu kołowego w godz. 10:00-20:00 wyłączone będą następujące ulice:

 • Tkacka,
 • Kołodziejska,
 • Węglarska,
 • Pańska,
 • Św. Ducha (na odcinku od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej),
 • Szeroka (na odcinku od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej),
 • Groble I-IV, Straganiarska (na odcinku od ul. Grobla III do ul. Warzywniczej).

Dostęp do tych ulic będzie możliwy jedynie za okazaniem identyfikatora wydanego przez MTG S.A. - organizatora Jarmarku św. Dominika.

W tym czasie odwróceniu ulegnie również jeden kierunek ruchu na ul. Szklary oraz ul. Lawendowej na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Podwale Staromiejskie.


Kolejne zmiany w organizacji ruchu polegać będą na przesunięciu granic Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) do ul. Podwale Staromiejskie. Zmiany granic SOD obowiązywać będą od 18 lipca do 1 września. Do dotychczasowej Strefy dołączone zostaną następujące ulice: Szeroka, Pańska, Szklary, Lawendowa, Świętojańska, Straganiarska, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Tobiasza, Targ Rybny, Warzywnicza, Różana, Minogi, Tokarska oraz Tandeta.

Aby móc poruszać się po SOD samochodem, należy zaopatrzyć się w Identyfikator IGM. Szczegóły: Strefa Ograniczonej Dostępności oraz Identyfikator IGM

Identyfikatory obowiązujące w dniach 18 lipca - 1 września będą wydawane także od dnia 17 lipca 2019 r. na ul. Długi Targ 39/40, pok. 203 (II piętro)
w następujących godzinach:

 • poniedziałek, wtorek, czwartek: 8:00-10:00 oraz 14:00-16:00
 • środa: 8:00-10:00 oraz 15:00-17:00
 • piątek: 8:00-15:00

Pod ww. adresem będą również wydawane identyfikatory uprawniające do przejazdu przez zamkniętą dla ruchu ul. Straganiarską.

Uwaga! W obszarze SOD (stałym oraz rozszerzonym) obowiązuje oznakowanie „strefa zamieszkania”, co zobowiązuje kierowców do poruszania się z prędkością nie większą niż 20 km/h i parkowanie wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Ponadto kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym. Posiadanie Identyfikatora IGM nie zwalnia z konieczności wnoszenia opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania, w obrębie której znajduje się Strefa Ograniczonej Dostępności.

Osoby posiadające ważny Identyfikator IGM w stały obszar SOD-u uprawnione będą do wjazdu i poruszania się także w rozszerzonej Strefie Ograniczonej Dostępności i nie muszą składać wniosku o dodatkowy. Także osoby posiadające abonament, umożliwiający postój w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) lub Kartę Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca na obszarze EG lub AG, która znajduje się wewnątrz SOD-u, nie muszą wyrabiać dodatkowego identyfikatora.


W związku z usytuowaniem stanowisk handlowych Jarmarku Św. Dominika na ul. Długie Ogrody w dniach 18 lipca-24 sierpnia zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

 • na ul. Szafarnia zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu w relacji do ul. Angielska Grobla,
 • Szopy będzie drogą bez przejazdu (dojazd będzie możliwy od strony ul. Kamienna Grobla),
 • na północnej jezdni ul. Długie Ogrody na odcinku od skrzyżowania z ul. Łąkową do skrzyżowania z ul. Szafarnia zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Zlokalizowanie stoisk jarmarkowych na ul. Długie Ogrody wiąże się z likwidacją miejsc parkingowych, znajdujących się na tej ulicy.

 

Czytaj także:

Przedproże Sztuki na Jarmarku św. Dominika - tu znajdziesz rękodzieło, modę i design

759. Jarmark św. Dominika od soboty w Gdańsku. Pierwsze domki i atrakcje już są

Wszystkie Strony Miasta. Poznaj szczegóły tegorocznego Jarmarku Św. Dominika

Odkryj nowe przystanki na mapie 759. Jarmarku św. Dominika. PLAN JARMARKU

Jarmark św. Dominika coraz bliżej. Strefa gastronowiczna na Ołowiance - tu dobrze zjesz

759. Jarmark św. Dominika. Nowe miejsca i atrakcje PROGRAM