• Start
  • Wiadomości
  • Jak opowiedzieć dzieciom o kryzysie ekologicznym? Spektakl "Kierunek: Ziemia"

Jak opowiedzieć dzieciom o kryzysie ekologicznym? Spektakl "Kierunek: Ziemia"

"Kierunek: Ziemia" to wspólny projekt Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Teatru Miniatura. Jego celem jest budowanie pośród młodych gdańszczan świadomości czym jest kryzys ekologiczny, jaka jest jego skala i konsekwencje oraz, jak każdy z nas może się im przeciwstawić. Spektakl można obejrzeć w kilku miejscach Gdańska w weekend, od 17 do 19 września.
16.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl Kierunek: Ziemia  został przygotowany przez zespół Teatru Miniatura w Gdańsku
Spektakl "Kierunek: Ziemia" został przygotowany przez zespół Teatru Miniatura w Gdańsku
fot. UMG

 

 

Nie unikajmy trudnych tematów

- Zatruwanie i zanieczyszczanie rzek, gleby odpadami niebezpiecznymi, plastikiem, cierpienie zwierząt, marnowanie żywności - to niezwykle poważne tematy, którymi, wydaje się, że nie powinno obciążać się dzieci - mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Nic bardziej mylnego, ponieważ one dostrzegają znacznie więcej niż nam, dorosłym się wydaje. I potrzebują odpowiedzi. Warto i trzeba o tym rozmawiać. Wspólnie z teatrem postawiliśmy na odważną, ale adekwatną do wieku formę, która ma być silnym bodźcem, a przez to kształtować odpowiedzialność ekologiczną oraz podstawowe kompetencje.

Spektakl "Kierunek: Ziemia" był już prezentowany w kilku gdańskich szkołach oraz w Parku Oruńskim i mimo trudnej tematyki został przyjęty bardzo dobrze.

Prace nad scenariuszem rozpoczęły się w 2020 roku. Objęły wiele konsultacji merytorycznych, których udzielali członkowie Teatru Miniatura i miejscy specjaliści Zespołu do spraw Komunikacji i Edukacji w zakresie Gospodarki Odpadami. Elementem uzupełniającym półgodzinny występ są warsztaty, które odbywają się po zakończeniu spektaklu. Pracując z dziećmi aktorzy weryfikują ich rozumienie przekazu i wiedzę o postępowaniu z odpadami.

- Naszym zadaniem było nadanie formy artystycznej działaniom edukacyjnym - wyjaśnia Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura i reżyser "Kierunku: Ziemia". - Zależało nam na tym, żeby spektakl na długo został w pamięci widzów. Teatr doskonale sprawdza się przy takich wyzwaniach. A ponadto nasz zespół bardzo mocno zidentyfikował się z misyjnym, proekologicznym charakterem tego projektu. Cieszymy się, że możemy mieć swój wkład na rzecz Czystego Miasta Gdańska.

Jaka jest treść spektaklu? Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym Kierunek: Planeta. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają?

kierunek ziemia plansza

 

Zobacz spektakl w ten weekend

Kalendarium kilkudziesięciu kolejnych występów w szkołach obejmie okres jesieni bieżącego roku oraz przyszłej wiosny. Natomiast w najbliższy weekend będzie sposobność zobaczyć ten spektakl aż pięciokrotnie podczas kilku otwartych, plenerowych imprez.

"SPRZĄTANIE ŚWIATA" W GDAŃSKU
17 września, piątek
godz. 10:00 oraz 11:30 (dwa spektakle)
ul. Reduta Wyskok / Kurza 

DZIEŃ OTWARTY RADY MIASTA GDAŃSKA
18 września, sobota
godz. 10:15 (jeden spektakl)
Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1

DNI SOLIDARNOŚCI KLIMATYCZNEJ
19 września, niedziela
godz. 12:00 oraz 13:30 (dwa spektakle)
Centrum Hevelianum, ul. Gradowa 6


"Kierunek: Ziemia"
reżyseria: Michał Derlatka
scenariusz: Sandra Szwarc
scenografia: Aleksandra Stawik
muzyka: Joanna Sówka-Sowińska
ruch sceniczny: Ula Zerek

obsada:
Lilla | Magdalena Żulińska
Lang | Piotr Kłudka
Komentator | Jacek Majok
Mewa / Kominy / Karaluch / Mikołaj / Krowy | Zofia Bartoś.