PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sprzątanie Świata w piątek w czterech miejscach a na Dolnym Mieście czekać będzie Teatr Miniatura

Sprzątanie Świata w piątek w czterech miejscach a na Dolnym Mieście czekać będzie Teatr Miniatura
W piątek, 17 września, od godz. 9 do 13, akcja Sprzątanie Świata odbędzie się w kilku częściach miasta. Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt szkół, ale każdy może pomóc - wystarczy, że pozbiera śmieci w swoim najbliższym otoczeniu. W czterech punktach startowych, na uczestników czekać będzie pomocny sprzęt, a na Dolnym Mieście również Teatr Miniatura. O godz. 10 zaprasza na spektakl. W Matarni bieg i sprzątanie lasu w niedzielę.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Bohater nosi worek” - to hasło tegorocznego Sprzątania Świata
“Bohater nosi worek” - to hasło tegorocznego Sprzątania Świata
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

- Chętnych do udziału w takich akcjach jest rokrocznie coraz więcej mieszkańców, a nawet firm czy instytucji - zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Dowodem jest choćby bardzo udana sierpniowa inicjatywa Czysty Bałtyk, którą wspieraliśmy. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału teraz i w przyszłości, bo cenna jest każda para rąk do proekologicznej pracy. Zdecydowaliśmy, że warto rozwinąć ten potencjał i w Gdańsku Sprzątanie Świata nie będzie już jednorazowym zrywem, a kilkuetapowym projektem rozłożonym na cały rok.

Tym samym w najbliższych dniach wystartuje edycja 2021/2022, która będzie przebiegać od jesieni do wiosny. Będzie ona dedykowana rozmaitym grupom społecznym i problemom.

- Obecnie skupiamy się mocno na szkołach, a w kolejnych odsłonach zaprosimy do współpracy rodziny, firmy czy nawet kajakarzy, w przeróżnych częściach Gdańska - zapewnia Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Bardzo zależy nam nie tylko na efekcie ekologicznym wyrażonym w tonażu zebranych odpadów, ale też na integracji społeczności wokół idei Czystego Miasta, edukacji i budowaniu poczucia współodpowiedzialności.

Sprzątanie Świata w Gdańsku

17 września w piątek, w godzinach 9.00-13.00. przeprowadzone zostaną działania zmierzające w kierunku oczyszczania terenów zielonych i rekreacyjnych z odpadów. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, w szczególności uczniowie gdańskich placówek oświatowych.

Rozstawione zostaną cztery punkty startowe, gdzie uczestnikom będą wydawane: worki, rękawiczki, regulamin, mapka i materiały edukacyjne. Przy stanowiskach zostaną ustawione pojemniki pięciu frakcji na zebrane odpady.

Miejsca zbiórki:

    1. ul. Rakoczego/za Lidlem
    2. ul. Starodworska /Kartuska
    3. ul. Reduta Wyskok/Kurza
    4. ul. Raduńska - przy Dirt Park Orunia

Dodatkowo, na terenach zielonych przy Opływie Motławy, w okolicach stanowiska ul. Reduta Wyskok / Kurza, wystąpi dla uczestników Teatr Miniatura (o godz. 10.00 oraz 11.30). Spektakl “Kierunek: Ziemia to wspólny projekt”, powstały z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, w którym dzieci wprowadzane są w trudne tematy kryzysu ekologicznego i klimatycznego, poznają też wyzwania dotyczące gospodarki odpadami.

 

Rada Dzielnicy Matarnia zachęca do Sprzątania Świata i zaprasza na bieg

Rada Dzielnicy Matarnia wraz z partnerami* zaprasza rodziny z małymi i dużymi dziećmi, doświadczonych biegaczy, jak i łazików amatorów, sąsiadów na dzielnicową imprezę na orientację połączoną ze sprzątaniem lasu oraz festynem - Harpuś z czterema trasami do wyboru odbędzie się w niedzielę, 19 września, w Złotej Karczmie, w godz. 10.30 – 15. Na trasę można ruszyć z mapą i workiem na „leśne skarby”.
Dla wszystkich uczestników panie z przedszkola Koniczynka przygotują napoje i posiłki. Do wygrania będą nagrody i upominki ufundowane przez organizatorów, jak i lokalne firmy. W programie zabawy i atrakcje dla dzieci i dorosłych: malowanie twarzy i rąk, skręcanie balonów, duże bańki i pokaz cyrkowy, pokazy pierwszej pomocy, rozmowy z lekarzem i fizykoterapeutą, pokaz wykorzystania zalet alternatywnych źródeł energii.

Baza imprezy będzie zlokalizowana na końcu ulicy Słabego, więc sugerujemy parkowanie samochodów na terenie CH Matarnia.

RAMOWY PROGRAM
od 10.30 – otwarcie imprezy,
10.30 – 13.30 start wszystkich tras (można wystartować w dowolnym momencie, nie trzeba przychodzić na 10:30),
do 14:30 – Punkty Kontrolne ustawione w terenie
po powrocie na metę: poczęstunek, losowanie upominków, dyplomy, zdawanie numerów, pieczątki i inne atrakcje,
15:00 – zakończenie imprezy.
Po powrocie na metę:
• dla wszystkich przygotowujemy napoje i zdrowe przekąski,
• losowanie nagród i upominków,
• odbiór dyplomów, naklejek i wpisy do książeczek,
• pamiątkowe zdjęcia w harpusiowej ramce,
• wyniki oficjalne pojawią się na stronie internetowej po imprezie.

OPŁATA STARTOWA
Mieszkańcy dzielnicy Matarnia startują bezpłatnie! Dzieci i rodzice z Przedszkola nr 43, również startują bezpłatnie!

Pozostali goście mogą się zapisach na stronie (formularz otwarty do piątku 17 września 12:00) https://www.harpagan.pl/harpus/zgloszenia/ lub na miejscu w biurze imprezy.

*Organizatorzy:
Rada Dzielnicy Matarnia, Przedszkole nr 43 „Koniczynka”, Pomorski Klub Orientacji Harpagan.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl