Jaka będzie przedostatnia sesja w tym roku?

W czwartek, 30 listopada 2023 r., odbędzie się 70. sesja Rady Miasta Gdańska. Co znalazło się w porządku obrad i co może budzić gorące dyskusje? W programie "Wszystkie strony miasta" na najważniejsze tematy obrad rozmawialiśmy z radnymi ze wszystkim klubów.
29.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sala posiedzeń widziana z góry, w rzędach przy pulpicie siedzą radni
Sala posiedzeń Rady Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Przedostatnia sesja w tym roku

W porządku obrad na razie znajdują się 34 punkty. Szczególnie ważna wydaje się grupa uchwał społecznych. Dotyczą one m.in. walki z alkoholizmem i narkomanią czy wsparcie dla ofiar przemocy. Do do programu „Wszystkie strony miasta” studia gdansk.pl zaproszenie przyjęli:

  • Kamila Błaszczyk - wiceprzewodniczącą klubu radnych Koalicji Obywatelskiej
  • Elżbieta Strzelczyk - klub radnych Prawa i Sprawiedliwości
  • Bogdan Oleszek - klub radnych Wszystko dla Gdańska

Porządek 70. sesji RMG (123.28 KB, docx)

70. sesja RMG – uchwały społeczne

Nasi goście zwrócili uwagę na dwie, szczególnie ważne, uchwały społeczne. Jedna dotyczy podwyższenia wynagrodzenia dla rodzin zastępczych, a druga - podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w zakresie dożywiania.

Jaka będzie się w przyszłości aleja Grunwaldzka? Mieszkańcy: - To nie może być autostrada 

- Przy tych kosztach życia, przy tej szalejącej inflacji, trzeba wesprzeć rodziny w pieczy zastępczej, podnosząc im wynagrodzenie. W tym roku jest to podniesione o tysiąc złotych, więc uważam, że całkiem pokaźnie, ale jak najbardziej zasłużenie, bo wykonują naprawdę bardzo dużo potrzebnej i ważnej pracy – mówiła Kamila Błaszczyk.

- Jeżeli chodzi o posiłek w szkole, to jest to rządowy program wsparcia i tutaj podwyższamy kryterium dochodowe, aby większa liczba dzieci mogła przystąpić do programu – dodała radna Elżbieta Strzelczyk.

- Sfera społeczna jest niezwykle ważna – podsumował radny Bogdan Oleszek.

Co z gdańskim programem In Vitro?

Nowa większość sejmowa, zamierza doprowadzić do tego, żeby zabiegi in vitro były finansowane dla obywateli z budżetu państwa. Co to oznacza dla gdańskiego Programu In Vitro, dzięki któremu urodziło się już 700 dzieci? Tutaj nasi goście mieli nieco inne zdania. Radne Kamila Błaszczyk i Elżbieta Strzelczyk zakładają, że miejski program In Vitro z czasem zostanie zastąpiony programem ogólnopolskim. Z kolei radny Bogdan Oleszek dopuszcza, że miejskie wsparcie może być w jakimś zakresie wciąż konieczne.

Wspólny bilet

Wsparcie dla województwa pomorskiego w sprawie tzw. gdańsko-pomorskiego biletu komunikacyjnego, to jeden z kolejnych punktów. Kwota wsparcia wyniesie 5 mln zł.

- To jest program, który miał być namiastką wspólnego biletu dla całej aglomeracji. Gdańsk wyszedł kilka lat temu z inicjatywą, żeby na terenie Miasta Gdańska wszyscy posiadacze biletów okresowych mogli też korzystać (oprócz autobusów i tramwajów) z kolei, czyli zarówno z linii PKM, POLREGIO, jak i SKM Trójmiasto. I to się sprawdza – mówiła Kamila Błaszczyk.

W porządku obrad jest też sprawa kapitału założycielskiego dla spółki InnoBaltica, która wdraża w aglomeracji system przejazdów Fala.

- Przesuwa nam się wprowadzenie biletów Fala ze stycznia tego roku na przyszły rok. W związku z tym zamiast chyba 5,5 miliona czy sześciu milionów złotych, dofinansowanie w tym roku do InnoBaltici wyniesie chyba dwa miliony. W każdym razie jest to przesunięcie.
Całe szczęście, nie przepadają nam fundusze unijne - wspomniała radna Elżbieta Strzelczyk.

- Dojazdy do pracy i z pracy trzeba wspomagać, tak jak wspomagamy i służbę zdrowia, i policję, i innych, bo to służy mieszkańcom miasta i musimy zapewnić takie środki. Trzymamy kciuki, żeby rzeczywiście ta Fala wyszła jak najszybciej. Może niektórzy zrezygnują z dojazdu autem? - podsumował radny Bogdan Oleszek.

W porządku obrad 70. sesji RMG znalazły się jeszcze...

Zaplanowana na ostatni dzień listopada 70. sesja Rady Miasta Gdańska jest przedostatnią planową sesją w roku. W porządku obrad znajdują się 34 uchwały dotyczące m.in.:

  • zmiany uchwały w sprawie opłaty miejscowej;
  • ustanowienia Gdańskiego Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy;
  • ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w mieście Gdańsku;
  • powołanie nowej rady Seniorów

Transmisję z obrad Rady Miasta Gdańska nadawać będziemy w czwartek, 30 listopada na gdansk.pl – od godz. 9.00. Zapraszamy!

Zobacz cały program:

TV

Upominki i dekoracje. Walentynkowy Tramwaj jeździł po Gdańsku