• Start
  • Wiadomości
  • Inwestycja ruszyła. Zobacz jak wygląda plac budowy linii tramwajowej Nowa Warszawska

Inwestycja ruszyła. Zobacz jak wygląda plac budowy linii tramwajowej Nowa Warszawska

Zajrzeliśmy z kamerą na plac budowy Nowej Warszawskiej. Prace właśnie ruszyły, a po dwóch latach nową linią tramwajową jeździć już będą tramwaje. Na razie prace prowadzone są od strony al. Havla.
02.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koparka karczująca teren pod nową linię tramwajową
Koparka karczująca teren pod nową linię tramwajową
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Niecały miesiąc temu podpisano umowę na budowę, później był atak zimy, ale teraz, gdy wiosenne słońce staje się coraz bardziej aktywne, można już zauważyć pierwsze postępy. Osoby przejeżdżające al. Havla mogą od kilku dni zobaczyć jak sprzęt ciężki wjechał na budowę Nowej Warszawskiej. Teren pod powstającą tu nową linię tramwajową najpierw musi zostać odpowiednio przygotowany i oczyszczony. Wycięto już kilka drzew, rozebrano też pierwsze znajdujące się tu obiekty budowlane. Prace postępują od strony al. Havla, od strony pętli Ujeścisko jeszcze żadnych prac nie widać, ale jak wynika z harmonogramu inwestycji, mają one pełną parą ruszyć po 16 marca.|

Zobacz relację wideo

 

Nowa linia tramwajowa ma strategiczne znaczenia dla południowych dzielnic Gdańska. Dzięki nie znacznie skróci się czas dojazdu komunikacją miejską z takich dzielnic jak Ujeścisko czy Jasień do centrum miasta. Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.


Umowa przewiduje zakończenie robót już w listopadzie 2022 roku, a pierwszy tramwaj po nowych torach pojedzie wiosną 2023 roku. Zakres prac obejmuje budowę całego 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej wraz z czterema przystankami na trasie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A (GPKM IV A), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

 

Z terenu inwestycji trwa wywóz gruzów
Z terenu inwestycji trwa wywóz gruzów
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Umowę z wykonawcą, którym jest firma MTM, podpisano 3 lutego. Kwota inwestycji opiewa na 59,8 mln złotych, a Miasto Gdańsk będzie się starać, by kwota refundacji z Unii Europejskiej była maksymalnie wysoka, czyli żeby wyniosła ok. 40 mln zł. W imieniu Gminy Gdańsk projekt ten prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku