• Start
  • Wiadomości
  • Internowani niegdyś opozycjoniści oprowadzają po wystawie w ECS

W sobotę internowani w stanie wojennym opozycjoniści oprowadzają po wystawie w ECS

Dawni opozycjoniści, internowani, ukrywający się w stanie wojenny, uciekinier z internowania – Bogusław Sonik, Konrad Bieliński, Jan Rulewski - oprowadzają po wystawie stałej ECS w sobotę, 10 grudnia od godz. 10 do 14. To unikalna okazja, by porozmawiać ze świadkami i uczestnikami zdarzeń, zapytać ich o ich prawdę i emocje.  
09.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ośrodek internowania w Białołęce - spacerniak, rok 1982
Ośrodek internowania w Białołęce - spacerniak, rok 1982
fot. autor nieznany/mat. ECS

Gdańsk pamięta. Obchody rocznic: wydarzeń grudniowych 1970 i stanu wojennego w 1981 r.

Spacery subiektywne po wystawie stałej cieszą się wśród gości Europejskiego Centrum Solidarności ogromnym powodzeniem, są bowiem szansą na poznanie nie tylko faktów, ale również osobistych motywacji i emocji uczestników tamtych czasów. A możliwość zadania pytania przewodnikowi jest bezcenna.

W sobotę, 10 grudnia 2022 r., wystawa stała ECS stanie się scenografią spaceru z uczestnikami wydarzeń niezwykle ważnych dla polskiej niepodległości – stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

fotomontaż trzech zdjęć z twarzami starszawych mężczyzn w marynarkach
Nz. od lewej Konrad Bieliński, Bogusław Sonik i Jan Rulewski
The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland , CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons, Diliff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, Piotr Wittman/gdansk.pl

Oprowadzającymi są Bogusław Sonik, polityk i dziennikarz, były korespondent Radia Wolna Europa, który współpracował z Komitetem Obrony Robotników i był założycielem Studenckiego Komitetu Solidarności. W stanie wojennym niemal rok przesiedział w ośrodkach odosobnienia w Nowym Wiśniczu, a następnie Załężu.

Konrad Bieliński, matematyk z wykształcenia, zaangażowany w działalność poligraficzną i wydawniczą - w czasie strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej współtworzył Strajkowy Biuletyn Informacyjn „Solidarność”, który uciekł z internowania w obozie w Białołęce.

Jan Rulewski, dziś Senator RP, przedtem związkowiec, który w Sierpniu ’80 dowodził strajkiem w bydgoskim zakładzie Romet. Usunięto go ze studiów za „szerzenie wrogiej propagandy”, za działalność związkową skazano w stanie wojennym na 5 lat więzienia. Ostatecznie spędził za kratami 20 miesięcy: w Strzebielinku, na Białołęce, w areszcie na Mokotowie, gdzie kilkukrotnie uczestniczył w głodówkach. Zwolniono go na mocy amnestii w sierpniu 1984 roku.

Na te wydarzenia obowiązuje rezerwacja wejściówek, liczba miejsc jest ograniczona.

Tu kupisz bilety

Wydarzenie adresowane jest do młodzieży i dorosłych

  • miejsce | ECS, wystawa stała (1 i 2 piętro)
  • zbiórka | vis-à-vis kas biletowych, prosimy o przybycie z 15-minutowym wyprzedzeniem
  • czas trwania | ok. 90 min

Program wydarzenia

sobota, 10 grudnia, godz. 11

Bogusław Sonik

Polityk, dziennikarz, z wykształcenia prawnik. Internowany w stanie wojennym.

Pochodzi z Krakowa. W opozycji antykomunistycznej działał już w latach 70. XX wieku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. Stawał w obronie represjonowanych: prowadził zbiórki pieniędzy, organizował protesty. Po Sierpniu ’80 wstąpił do Solidarności.

W stanie wojennym niemal rok przesiedział w ośrodkach odosobnienia w Nowym Wiśniczu, a następnie Załężu.

W 1983 roku wyjechał do Francji, gdzie był korespondentem Radia Wolna Europa.

Poseł na Sejm RP.

kup bilet

sobota, 10 grudnia, godz. 12.30

Konrad Bieliński

Zaangażowany w działalność opozycyjną, matematyk z wykształcenia. Uciekł z internowania.

W działalność opozycyjną zaangażował się w późnych latach 60. XX wieku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników i Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. Współzałożyciel wydawnictwa NOWA. W kręgach opozycyjnych wsławił się przede wszystkim aktywnym zaangażowaniem w działalność poligraficzną i wydawniczą. W czasie strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej był jednym z twórców Strajkowego Biuletynu Informacyjnego „Solidarność”.

Internowany w chwili wybuchu stanu wojennego, przetrzymywany na Białołęce do września 1982 roku, kiedy to po sztucznie wywołanych objawach duru brzusznego trafił do więziennego szpitala, z którego udało mu się uciec.

kup bilet

sobota, 10 grudnia, godz. 14

Jan Rulewski

Polityk i związkowiec. W stanie wojennym 20 miesięcy spędził za kratami.

Relegowany ze studiów za „szerzenie wrogiej propagandy” i w następstwie prześladowań skazany na 5 lat więzienia (1966). Zwolniony na mocy amnestii (1969). W Sierpniu ’80 dowodził w bydgoskim zakładzie Romet strajkiem, który solidaryzował się z protestującymi robotnikami Wybrzeża. Zaangażowany działacz związkowy. 19 marca 1981 roku na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przewodniczył 25-osobowej delegacji Solidarności pracowniczej i chłopskiej, podczas której milicja pobiła związkowców. Wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. Kryzys Bydgoski.

Internowany 13 grudnia 1981 roku, trafił do ośrodka odosobnienia w Strzebielinku i na Białołęce. Następnie w grudniu 1982 aresztowany i przetrzymywany w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, gdzie kilkukrotnie uczestniczył w głodówkach. Zwolniony dopiero w sierpniu 1984 na mocy amnestii.

Senator RP.

kup bilet

 

TV

Światowa stolica bursztynu