• Start
  • Wiadomości
  • Intensywne prace na budowie Nowej Warszawskiej. Uwaga, fragment ul. Piotrkowskiej zamknięty na dwie noce!

Intensywne prace na budowie Nowej Warszawskiej. Uwaga, fragment ul. Piotrkowskiej zamknięty na dwie noce!

Jak informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, obecnie trwa budowa infrastruktury tramwajowej na odcinku przecinającym ul. Piotrkowską. Układany jest tłuczeń i trwają roboty instalacyjne. W związku z tym na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Ostrołęckiej obowiązuje ruch wahadłowy.
01.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na ul. Piotrkowskiej układany jest obecnie tłuczeń
Na ul. Piotrkowskiej układany jest obecnie tłuczeń
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Od piątku, 1 kwietnia (od godz. 20) do soboty, 2 kwietnia (do godz. 10), oraz od soboty, 2 kwietnia (od godz. 20) do niedzieli, 3 kwietnia (do godz. 10) ulica Piotrkowska, na odcinku od ul. Warszawskiej do okolic dawnej pętli autobusowej będzie nieprzejezdna. Objazd zostanie poprowadzony ul. Człuchowską i ul. Świętokrzyską.

- W tym czasie wykonywane będą prace polegające na balastowaniu i podbiciu nawierzchni torowej. Po wykonaniu tych prac powróci ruch wahadłowy na tym odcinku, który utrzyma się do 9 kwietnia - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Na nowej trasie tramwajowej zamontowano już ponad 70 słupów trakcyjnych. Na trasie stoi już też około 30 słupów oświetleniowych. Dotychczas ułożono ponad pół kilometra nowego torowiska - na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Piotrkowskiej ułożono 100 proc. torów z podbiciem i balastowaniem. Powstają też kolejne metry chodnika i drogi rowerowej.

Tzw. Nowa Warszawska połączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza. Tym samym powstanie pełna rama komunikacyjna, umożliwiająca kursowanie tramwajów z Chełmu i Ujeściska bezpośrednio na Jasień i dalej Piecki - Migowo. Obecnie tramwaje kończą swój bieg na pętlach przy al. Havla bądź przy al. Adamowicza.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę około 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstaną cztery przystanki tramwajowe. Zaplanowano je w pobliżu skrzyżowania z - także planowaną - ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury. W ramach prac przebudowany zostanie także 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej, tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego. Oprócz nowej nawierzchni zyska ona także chodnik i oświetlenie. 

 

Dla potrzeb obsługi torowiska powstanie także tzw. droga technologiczna. Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową.

Wszystkie prace budowlane powinny zakończyć się pod koniec bieżącego roku.

 

Na trasie Nowej Warszawskiej ułożono już ponad 500 metrów nowego torowiska
Na trasie Nowej Warszawskiej ułożono już ponad 500 metrów nowego torowiska
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie w pierwszym kwartale 2023 roku. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm MTM Firma Budowlano-Drogowa MTM SA - Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o. - Partner. Koszt inwestycji to ok. 60 mln złotych.

Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu, zarówno kołowym jak i pieszym
Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu, zarówno kołowym jak i pieszym
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 - 2020.

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?