• Start
  • Wiadomości
  • Inowrocław ma skwer im. Pawła Adamowicza. Kolejne miasto uczciło prezydenta Gdańska

Inowrocław ma skwer im. Pawła Adamowicza. Kolejne miasto uczciło prezydenta Gdańska

Skwer im. Pawła Adamowicza odsłoniły w czwartek, 19 września, władze miejskie Inowrocławia na Kujawach. Jest to urokliwy niewielki park w samym centrum. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, brat zamordowanego prezydenta Piotr Adamowicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
19.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Odsłonięta w czwartek, 19 września, tablica z nazwą skweru i herbem Inowrocławia
Odsłonięta w czwartek, 19 września, tablica z nazwą skweru i herbem Inowrocławia
Urząd Miasta Inowrocławia

 

Skwer znajduje się w pobliżu skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Wierzbińskiego, dosłownie trzy minuty spaceru od ratusza w Inowrocławiu. Władze samorządowe w ostatnich miesiącach przeprowadziły rewaloryzację tego miejsca: wyremontowano chodniki, postawiono nowe ławki, zrobiono nowe trawniki, posadzono dodatkowe drzewka i krzewy.

Nazwę “skwer im. Prezydenta Pawła Adamowicza” zatwierdziła Rada Miasta Inowrocławia 28 czerwca br. 

Uroczystość odsłonięcia skweru odbyła się w czwartek, 19 września, o godz. 13. Na ulicznej tablicy z napisem “Skwer im. Prezydenta Pawła Adamowicza” zawieszona była trójkolorowa szarfa w barwach Inowrocławia - wspólnie zerwali ją: prezydent miasta Ryszard Brejza, Piotr Adamowicz (brat upamiętnionego prezydenta Gdańska) i prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

Chwila, w którym uroczyście odsłonięto skwer, poprzez zerwanie szarfy w barwach Inowrocławia
Za chwilę nastąpi uroczyste odsłonięcie skweru, poprzez zerwanie szarfy w barwach Inowrocławia
Urząd Miasta Inowrocławia

 

Uroczystość towarzyszyła spotkaniu członków Zarządu Związku Miast Polskich, które tego dnia odbyło się w Inowrocławiu - stąd obecność samorządowców z całego kraju.

 - W uzasadnieniu do radnych, do których zwróciłem się z prośbą o przyjęcie uchwały nadania temu skwerowi patronatu Pawła Adamowicza podkreślałem, że Gdańsk jest miastem otwartym, portowym - mówił do zebranych prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza. - Tak jak Inowrocław, jest miastem otwartym i uzdrowiskowym. Dla inowrocławian, którzy kochają nasze miasto, którzy są przywiązani do wolności, ważne jest, aby traktować drugiego człowieka z szacunkiem. Nawet jeżeli ma odmienne zdanie, nie należy odzierać go z godności. Takie jest przesłanie tego miejsca. 

Piotr Adamowicz, brat śp. prezydenta Gdańska, powiedział: - Pragnę podziękować za osobistą inicjatywę panu prezydentowi Brejzie oraz inowrocławskim radnym za nadanie temu skwerowi imienia mojego brata. Chciałem również skierować podziękowanie za wsparcie w dni styczniowe. W obliczu tego co się dzieje w naszym państwie to dobrze, że są tego typu inicjatywy małych ojczyzn, które łączą ludzi i przypominają o wartościach, które nigdy nie tracą na znaczeniu. Właśnie od małych ojczyzn zależy, jak będzie wyglądała w przyszłości ta nasza ojczyzna, pisana przez duże "O". 

 

Od prawej: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Adamowicz (brat śp. prezydenta Gdańska) i Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. Delegacja Gdańska zabrała ze sobą szarfę, by przekazać ją do zbiorów muzealnych
Od prawej: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Adamowicz (brat śp. prezydenta Gdańska) i Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. Delegacja Gdańska zabrała ze sobą szarfę, by przekazać ją do zbiorów muzealnych
Urząd Miasta Inowrocławia

 

Uwaga Piotra Adamowicza o “wsparciu w dni styczniowe” dotyczyła reakcji mieszkańców Inowrocławia na wiadomość o tym, że w niedzielę 13 stycznia br. prezydent Adamowicz został ugodzony nożem podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkaset osób zebrało się wówczas pod inworocławskim ratuszem, by modlić się i czuwać. 

Podczas uroczystego odsłonięcia skweru w Inowrocławiu głos zabrała także prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Po tragicznych styczniowych wydarzeniach Gdańsk, ja i bliscy Pawła Adamowicza, czujemy wielką solidarność z wieloma ludźmi. Wierzę w to, o czym śpiewał Czesław Niemen, że ludzi dobrej woli jest więcej. Bardzo dziękuję za to, że jesteście tutaj zgromadzeni. Musimy pokazać naszym postępowaniem, co jest dobre. 

“Paweł Adamowicz był prawnikiem i aktywnym, wieloletnim samorządowcem. Za swoją działalność został uhonorowany licznymi odznaczenia polskimi i zagranicznymi. Nazwanie skweru jego imieniem jest godnym sposobem na uhonorowanie zasług i pamięci zmarłego tragicznie Prezydenta Miasta Gdańska, który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na oczach całego kraju został ugodzony nożem” - stwierdza w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Inowrocławia.

 

Decyzję o nadaniu skwerowi imienia prezydenta Pawła Adamowicza radni Inowrocławia przegłosowali pod koniec czerwca. Miejsce zostało poddane rewitalizacji, należy dziś do najbardziej urokliwych zakątków w centrum miasta
Decyzję o nadaniu skwerowi imienia prezydenta Pawła Adamowicza radni Inowrocławia przegłosowali pod koniec czerwca. Miejsce zostało poddane rewitalizacji, należy dziś do najbardziej urokliwych zakątków w centrum miasta
Urząd Miasta Inowrocławia

 

Inowrocław jest siódmym miastem, które upamiętniło prezydenta Pawła Adamowicza. Śp. prezydent Gdańska jest także patronem Unii Metropolii Polskich - stowarzyszenia największych ośrodków miejskich w kraju, którym kierował przez dwie kadencje jako prezes zarządu:

Prezes Truskolaski: - Od dziś Unia Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza

 

Miasta, które uhonorowały prezydenta Pawła Adamowicza:

 

  • Wrocław (skwer niedaleko centrum i "tablica tolerancji")

"Tablica tolerancji" odsłonięta we Wrocławiu w hołdzie dla Pawła Adamowicza

Skwer Pawła Adamowicza. Wrocław jeszcze raz upamiętni zamordowanego prezydenta Gdańska

 

  • Praga, stolica Republiki Czeskiej (promenda w parku Riegrove Sady)  

Praga. Promenada im. Pawła Adamowicza w popularnym parku stolicy Czech

 

  • Szczecin

Plac Adamowicza w Szczecinie otwarty dla mieszkańców [foto]

 

  • Wałbrzych

Paweł Adamowicz uhonorowany. Pamiątkowa tablica w Wałbrzychu

 

  • Warszawa (honorowe obywatelstwo)

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Miasta Stołecznego Warszawy

 

  • Białystok (honorowe obywatelstwo)

Paweł Adamowicz pośmiertnie Honorowym Obywatelem Białegostoku ZAPIS TRANSMISJI

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku