Inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika na Pomorzu - wybierz się szlakiem astronoma

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Jego obchody w województwie pomorskim oficjalnie zainaugurowano 1 marca 2023 roku. Tego dnia w Hevelianum w Gdańsku odbyła się konferencja, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.
01.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięcioro osób - mężczyźni i jedna kobieta - trzymają w rękach żółtą szarfę. Są ciepło ubrani, na trawniku leży śnieg, stoją na ścieżce, w tle budynek z cegły
Otwarcie, ulokowanej na dziedzińcu Hevelianum, wystawy plenerowej pt. „Mikołaj Kopernik. Ponad czasem". Wstęgę przecięli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, marszałkowie woj. pomorskiego Mieczysław Struk i jego zastępca Wiesław Byczkowski, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska oraz Paweł Golak, dyrektor Hevelianum
fot. Marcin Szumny/pomorskie.eu

Budżet Obywatelski 2024. Masz pomysł na inwestycję w dzielnicy? Zgłoś się, zostały 3 dni

W 2022 r. samorządy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego przystąpiły do wspólnego oznakowania oraz promocji Szlaku Kopernikowskiego. Jest to ponadregionalny szlak turystyczny, który prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wybitnego astronoma.

Którędy wiedzie Szlak Kopernikowski?

Szlak Kopernikowski liczy ok. 590 km. Pomysł na utworzenie szlaku narodził się w 2007 roku, a w 2012 powstała infrastruktura – tablice informacyjne i mapy oraz oznakowanie znajdujących się na szlaku atrakcji. Szlak jest oznakowany symbolem astrolabium.
Na szlaku można tu zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach wiedzie przez miasta: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko oraz Elbląg. W województwie pomorskim przez: Malbork, Sztum, Kwidzyn, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń czy Brodnicę.

 

Kopernik wspiera markę turystyczną Pomorza

W środę, 1 marca 2023 r. odbyła się oficjalna inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim. Na rok 2023 przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci uczonego.

Najważniejszy punkt programu tego wydarzenia stanowiło podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim.

W ten weekend otwarcie Nowej Warszawskiej. W sobotę piknik i bezpłatne przejazdy tramwajem

Kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi, mężczyźni w garniturach, kobiety w eleganckich strojach, pozując do zdjęcia z dokumentami
W środę, 1 marca 2023 r. odbyła się oficjalna inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim. Samorządowcy podpisali porozumienia o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego
fot. Marcin Szumny/pomorskie.eu

Podpisy pod dokumentem złożyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska, przedstawiciele miast: Gdańska, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

- Cieszę się, że Pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną - zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. - Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu naukowego „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”, który poprowadził Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Kilka tablic z informacjami, rysunkami i reprodukcjami obrazów z wizerunkiem astronoma stoi na trawniku, wokól leży śnieg, zwiedzający przyglądają się treściom na tablicach
Samorządowcy zwiedzili wystawę plenerową, która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma
fot. Marcin Szumny/pomorskie.eu

Wystawa o Koperniku „Ponad czasem”

Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „Mikołaj Kopernik. Ponad czasem" która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.

- Jest to podróż po województwie pomorskim, w którym astronom bywał z racji swoich licznych obowiązków. Poznamy Mikołaja Kopernika jako lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę i kanonika - informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wystawa, ulokowana na majdanie Hevelianum, nawiązuje do postów z mediów społecznościowych. Dedykowana jest zarówno dużym, jak i małym odbiorcom.

Gdańska Karta Mieszkańca z nową funkcją - wypożyczania książek w bibliotece

- Obecnie prawie każdy korzysta z Internetu i większość z nas zna media społecznościowe. Mam więc nadzieję, że nasza wystawa, inspirowana postami, zainteresuje wszystkich, właśnie ze względu na swoją formę - dodaje Marta Chełkowska.

Fotościanka - w tablicy ze zdjęciem Kopernika jest wycięty otwór, gdzie można włożyć głowę i mieć w ten sposób zdjęcie z astronomem. Na zdjęciu fotograf, który robi zdjęcie starszemu mężczyźnie
Fotościanka z Kopernikiem - kto oparłby się takiej atrakcji?
fot. Marcin Szumny/pomorskie.eu

Pamiątką po wizycie na wystawie może być zdjęcie w ustawionej tam fotościance z Mikołajem Kopernikiem i Janem Heweliuszem.

Ponadto, we współpracy z Fundacją Kreska im. Janusza Christy powstał specjalny zeszyt edukacyjny z przygodami Kajtka i Koka w kosmosie. Ma on zachęcić najmłodszych czytelników do lepszego poznania postaci Mikołaja Kopernika.

Kajko i Kokosz - bohaterami serialu animowanego. Prace nad filmem już trwają

Kajko i Kokosz debiutują na Netflixie. Animację przygotowało studio z Gdańska. WYWIAD

źródło: pomorskie.eu

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska