Zapisy na IV Pomorskie Forum Wolontariatu - o koordynatorach XXI wieku i nowej ustawie

IV edycja Pomorskiego Forum Wolontariatu odbędzie się 30 października br. w Gdańsku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, poświęcone tematyce wolontariatu. Zaproszenie do udziału kierowane jest do wolontariuszy w każdym wieku i koordynatorów wolontariatu, przedstawicieli NGO`sów oraz instytucji z całego województwa pomorskiego. Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.
11.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę uczestników siedzących na krzesłach i słuchających osoby prowadzącej, która stoi z przodu w różowej koszuli. Uczestnicy są uśmiechnięci i zaangażowani, a atmosfera wydaje się być pozytywna i sprzyjająca interakcji.
III edycja Pomorskiego Forum Wolontariatu - jak będzie podczas czwartej?
Fot. RCW w Gdańsku

Jak wybrać odpowiedni dla siebie wolontariat? „Wolo Strefa Wiedzy” radzi

Pomorskie Forum Wolontariatu

Forum daje przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, do wspólnej refleksji i dyskusji o wyzwaniach, kierunkach rozwoju oraz możliwościach, jakie stoją przed wolontariatem.

Na to jednodniowe wydarzenie - zaplanowane na 30 października, zaproszone czuć może się całe, szeroko pojęte środowisko wolontariuszy na Pomorzu, ze szczególnym w tym roku naciskiem na koordynatorów wolontariatu i jego organizatorów.

 

Nowe prawo o wolontariacie

- Głównym tematem tegorocznej edycji będą kwestie formalne, w związku z pracami nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które zastąpią obowiązującą od 20 lat Ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie - mówi Anna Jastrzębska, wiceprezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które organizuje Pomorskie Forum Wolontariatu. - W ramach prac nad zmianą prawa, prowadzonych przez Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Narodowy Instytut Wolności, powstała grupa robocza, w której także jesteśmy reprezentowani. Podczas Forum będziemy dyskutować o przyszłości wolontariatu w kontekście rozwiązań prawnych i zbierać propozycje zmian, które zdaniem samych wolontariuszy powinny znaleźć odzwierciedlenie w ustawie. 

Na zdjęciu znajduje się grupa około 35 osób, które z entuzjazmem pozują do wspólnej fotografii w jasnym pomieszczeniu. Część z nich trzyma kartki lub zdjęcia, a atmosfera wydaje się radosna i pełna pozytywnej energii.
Forum to również doskonała przestrzeń do networkingu
Fot. RCW w Gdańsku

Koordynator XXI wieku

Kolejny ważny temat tegorocznego Forum to rola koordynatorów wolontariatu, którzy są kluczowymi osobami w organizowaniu i wspieraniu działań wolontariackich. Forumowicze zastanawiać się będą, jakie narzędzia najlepiej służą koordynatorom do efektywnego działania, a także jakich koordynatorów potrzebują dziś organizacje pozarządowe.

Rozmowy na powyższe tematy toczyć się będę w ramach dwóch paneli dyskusyjnych: 

  • Mapa drogowa wolontariatu przyszłości
  • Koordynator wolontariatu XXI wieku.

- Forum to również doskonała przestrzeń do networkingu, możliwość spotkania ludzi pełnych pasji i zaangażowania, wymiany pomysłów oraz nawiązywania kontaktów, które mogą zaowocować nowymi ścieżkami i pomysłami na współpracę - dodaje Anna Jastrzębska. 

Więcej szczegółów, ramowy program oraz zapisy poprzez formularz internetowy na stronie RCW w Gdańsku

Szczegółowy program pojawi się w powyższej zakładce w połowie października.

Nie warto zwlekać z zapisami - liczba miejsc jest ograniczona. Udział w Forum jest bezpłatny.

Organizator wydarzenia: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Współorganizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Działanie realizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Korpus Solidarności 2024-2026” finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030” oraz przy wsparciu Miasta Gdańsk.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic