III edycja Festiwalu Kultury Utraconej. Film, teatr, mural, koncert O.S.T.R.

Festiwal Kultury Utraconej to organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydarzenie, którego ideą jest przywrócenie i uhonorowanie kultury, tradycji i dziedzictwa utraconego w wyniku wojny. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja. W programie m.in. koncert O.S.T.R., spektakle, pokaz filmowy i potańcówka. Pierwsze festiwalowe wydarzenie - odsłonięcie muralu - odbędzie się już 18 maja.
12.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nowoczesne muzeum z cegły i szkła, widok z lotu ptaka
Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte w 2017 roku
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia. Zobacz kilkaset lat historii Gdańska

- Mam nadzieję, że tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Utraconej skłoni nas do refleksji nad wpływem wojny na polską kulturę, nad dorobkiem artystów, których twórczość – a czasem i życie – została brutalnie przerwana. Śmierć Stanisława Ignacego Witkiewicza zastała go w momencie, w którym był już twórcą spełnionym. Wciąż jednak mógłby wiele dokonać. Poległy w powstaniu warszawskim Krzysztof Kamil Baczyński, inaczej niż Witkiewicz, był dopiero na początku swojej poetyckiej drogi, a i tak należy do grona najważniejszych polskich twórców XX w. W końcu, nie wiemy, jaką formę przybrałyby dzieła Zofii Stryjeńskiej, Henryka Warszawskiego czy Władysława Broniewskiego, gdyby nie długi cień wojny – mówi p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. dr hab. Rafał Wnuk.

baner
Inauguracja III edycji Festiwalu Kultury Utraconej odbędzie się 18 maja - tego dnia przy alei Grunwaldzkiej 127 w Gdańsku Wrzeszczu odsłonięty zostanie mural
mat. Muzeum II Wojny Światowej

Gdańsk zyska nowy mural

Festiwal rozpocznie się 18 maja - odsłonięciem muralu, którego projekt autorstwa dr. Marcina Czai zwyciężył w konkursie na Mural Artystyczny promujący III edycję Festiwalu. 

 - Tworząc projekt muralu starałem się, aby ujmował on bogactwo i różnorodność kultury dwudziestolecia międzywojennego – opisuje artysta. - Zdecydowałem się na sportretowanie trojga artystów, którzy w mojej kompozycji mają stanowić symboliczną reprezentacje całego środowiska artystycznego międzywojennej Polski. Starałem się, aby przestrzeń, w której przebywają artyści sugerowała niestabilność i niepokój wojennej rzeczywistości, bez konieczności odwoływania się do oczywistych skojarzeń obrazowych.

Co poza tym w programie? O.S.T.R. wystąpi ze swoim autorskim projektem „XX” , w przestrzeni miasta będzie można zobaczyć spektakl Teatru Migro, w sali konferencyjnej Muzeum odbędzie się pokaz filmowy - „Bestia”, oraz spektakl rodzinny „Ale Kino”. Na zakończenie festiwalu Muzeum zaprasza na  „Potańcówkę”  w towarzystwie Małej Orkiestry Dancingowej. 

Program III edycji Festiwalu Kultury Utraconej

  • 18.05 - odsłonięcie muralu, który zwyciężył w konkursie na Mural Artystyczny promujący III edycję Festiwalu, Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 127
  • 19.05, godz. 18:00 - Pokaz filmowy z muzyką na żywo oraz prelekcją - Film „Bestia” w opracowaniu muzycznym Orkiestry Ludwika Sarskiego, prelekcja Krzysztofa Kornackiego, sala konferencyjna Muzeum II wojny światowej

Film znany też pod tytułem „Kochanka apasza”, reż. Aleksander Hertz, 1917. Jest to jedyny zachowany polski film z Polą Negri nakręcony dla warszawskiej wytwórni Sfinks. Film Bestia to typowy melodramat, w którym świat wyższych sfer przeplata się z życiem warszawskiego półświatka. 

Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł.

  • 26.05, godz. 16:00 - Spektakl w przestrzeni miasta - Teatr Migro - „DROM”, Długi Targ, Gdańsk

DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco. 

Wystawienie spektaklu podczas III edycji Festiwalu Kultury Utraconej nie jest przypadkowe. 80 lat temu z 2 na 3 sierpnia został zlikwidowany Obóz rodzinny dla Cyganów znajdujący się w obozie Auschwitz II-Birkenau. W tym roku przypada również 60 rocznica od zakończenia Wielkiej wędrówki taborów w Polsce. Przedstawiony spektakl jest swoistym hołdem dla ludności Sinti i Romów.

Wstęp wolny.

  • 31.05, godz. 20:00 - Koncert O.S.T.R. „XX”, scena plenerowa Muzeum II Wojny Światowej.

Koncert XX przenosi odbiorców do rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego. Oczami O.S.T.R. odbiorcy zobaczą ówczesną kulturę, sztukę, technikę, doświadczą rozkwitu życia nocnego, rozwoju kina, muzyki i dźwięku. W oprawie muzycznej nie zabraknie charakterystycznego dla artysty wielopoziomowego brzmienia, przeplatających się stylów muzycznych z jazzem w tle oraz instrumentów z epoki. Teksty piosenek zostaną urozmaicone charakterystycznymi dla lat dwudziestych zwrotami. Koncert jest muzyczną opowieścią o ludziach tamtych czasów, o życiu z pespektywy zwykłego człowieka. Lekcją historii, której nie zapisano w książkach. Będzie jednocześnie muzyczną ucztą dla fanów, podczas której nie zabraknie stylu O.S.T.R.

Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł.

  • 1.06, godz. 16:00 - Spektakl rodzinny „Ale kino” Teatru Lalek Guliwer Warszawa, według Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza oraz Ignacego Krasickiego, sala konferencyjna Muzeum II Wojny Światowej.

Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.

Bilety: 10 zł.

  • 15.06, godz. 20:00 - zakończenie III edycji FKU - Potańcówka z Małą Orkiestrą Dancingową, Studio Solidarity of Salsa, ul. Elektryków 4, Gdańsk

Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory takich kompozytorów jak: Schutz Alfred, Melodyst Fred, Wars Henryk.

Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł.

Więcej informacji na stronie www.festiwalkulturyutraconej.pl oraz na stronie www.muzeum1939.pl. Bilety do kupienia na bilety.muzeum1939.pl.

Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena, dawnego Pałacu Ślubów

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE