Hevelius Cup, czyli blisko 1500 osób rywalizowało w łyżwiarstwie synchronicznym

Po raz ósmy w gdańskiej hali Olivia odbyły się międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie synchronicznym ISU & Interclub 8th PGE Hevelius Cup 2024. W dniach 2-4 lutego rywalizowały 72 formacje, czyli łącznie blisko 1500 zawodniczek i zawodników. Wśród seniorek gdańskie łyżwiarki z Ice Fire Senior zajęły dziesiąte miejsce, a Ice Fire Junior w młodszej kategorii wiekowej - ósme.
05.02.2024
Widok z góry: kilkanaście młodych kobiet w turkusowych sukienkach jadą na lodzie
W czasie zawodów rywalizacja sportowa stała na bardzo wysokim poziomie

Najważniejsze po mistrzostwach świata

Międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie synchronicznym rozgrywane są w Gdańsku od 2017 roku. Po raz drugi impreza została włączona do prestiżowego cyklu ISU Challenger Series. To najważniejsze po mistrzostwach świata zawody w tej dyscyplinie.

Organizacją Hevelius Cup zajmują się SKF Iceskater - stowarzyszenie prowadzące gdański klub sportowy trenujący łyżwiarskie drużyny synchroniczne w tym juniorską i seniorską kadrę narodową, Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego i GKS Stoczniowiec.

- Organizacyjnie jesteśmy gotowi do prowadzenia imprez wielkością i rangą porównywalnych z mistrzostwami świata. W mistrzostwach świata udział bierze dwadzieścia kilka synchronicznych teamów, podczas gdy w zakończonej w niedzielę, 4 lutego, trzydzieści minut przed północą imprezie udział wzięły 72 formacje łyżwiarskie. Podczas trzydniowej imprezy na tafli gdańskiego lodowiska w hali Olivia wystąpiło blisko 1500 zawodniczek i zawodników - wylicza Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater. - Co więcej, nasza gdańska impreza jest w tym roku największą w całym cyklu. Nawet komisja sędziowska miała wielkość porównywalną z zasadami obowiązującymi podczas mistrzostw świata.

Kilkanaście zawodniczek i jeden zawodnik w podobnych strojach jadą na lodzie
Po raz drugi gdańska impreza została włączona do prestiżowego cyklu ISU Challenger Series ...

Dominowały drużyny z USA i Kanady

Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa wersja łyżwiarstwa figurowego. Obowiązują tu praktycznie te same zasady co w rywalizacji solistów czy par. Drużyna składa się z 16 zawodniczek i zawodników. W kategorii junior i senior drużyny prezentują program krótki i dowolny, składający się z zestawu obowiązkowych figur, tak jak we wszystkich pozostałych rodzajach łyżwiarstwa. Najwyższy poziom na świecie w łyżwiarstwie synchronicznym prezentują drużyny z Kanady, USA i Finlandii.

W czasie zawodów rywalizacja sportowa stała na bardzo wysokim poziomie. W kategorii junior zawody zdominowały drużyny z USA i Kanady. Pierwsze miejsce wywalczył amerykański Team Elite Junior zdobywając 205,54 punktów (suma punktów za program krótki i dowolny), po srebrny medal również sięgnęła drużyna amerykańska Team Skyliners Junior (202,07), a kolejne dwa miejsca zajęły drużyny kanadyjskie - Team Les Supremes Junior (196,20) i Team Gold Ice Junior. Nasza gdańska formacja Ice Fire Junior, która jako jedyna reprezentowała Polskę, po przejechaniu dwóch niezłych programów uplasowała się dokładnie w środku stawki, zdobywając 145,36 punktów i zajmując 8. miejsce.

W rywalizacji drużyn seniorskich naszym gdańskim łyżwiarkom z teamu Ice Fire Senior udało się uzbierać 166,72 punktów, co pozwoliło zająć 10. pozycję. Rywalizację wygrał amerykański Team Haydenettes zdobywając 234,66 punkty. Po srebro sięgnął Team Marigold Ice Unity (228,82 pkt.) z Finlandii (mistrzynie świata z 2017 roku i w-ce mistrzynie z 2022 roku), natomiast na najniższym stopniu podium stanęły Kanadyjki z Team Nova Senior (216,04 pkt.).

Kilkanaście zawodniczek w podobnych strojach jadą na lodzie
... gdańska impreza jest w tym roku największą w całym cyklu

W pozostałych siedmiu kategoriach (dziecięce, młodzieżowe i amatorskie) w międzyklubowej części 8th PGE Hevelius Cup 2024 wystartowało 41 drużyn łyżwiarskich w tym 24 zagraniczne. Polskie teamy łyżwiarskie wywalczyły 7 medali w tym 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.

Szczegółowe wyniki Hevelius Cup dostępne są na stronie internetowej organizatora.

Czas na mistrzostwa świata

Co roku Hevelius Cup cieszy się popularnością wśród kibiców, którzy licznie zasiadają na trybunach.

- Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w tym roku było lepiej niż dotychczas. Tym co wyróżnia rozgrywane w Polsce zawody to znakomita organizacja i właśnie ogromna publiczność porównywalna tylko z mistrzostwami świata, które zresztą w najbliższych latach mają szansę zagościć w Polsce. Co oczywiste jedynym branym pod uwagę miastem jest Gdańsk - zaznacza Zielenkiewicz.

Teraz nasze kadry narodowe wybierają się na międzynarodowe zawody do Drezna, które będą ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata. Mistrzostwa świata seniorów rozegrane zostaną na początku kwietnia w Zagrzebiu (Chorwacja), natomiast juniorskie w marcu w Neuchatel (Szwajcaria).