• Start
  • Wiadomości
  • Hermetyczna kompostownia z pozwoleniem na użytkowanie. Otwarcie coraz bliżej

Hermetyczna kompostownia z pozwoleniem na użytkowanie. Otwarcie coraz bliżej

Budowa hermetycznej kompostowni - inwestycji realizowanej w Gdańsku Szadółkach - pod względem technicznym została ukończona już we wrześniu 2019 roku. Czekano na technologiczne próby i pozwolenie na użytkowanie. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego pozwolenie wydał na początku 2020 roku. O tym kiedy obiekt zostanie otwarty dowiemy się 31 stycznia.
08.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ważną częścią kompostowni jest tzw. wentylatornia
Ważną częścią kompostowni jest tzw. "wentylatornia"
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- W pierwszym tygodniu nowego roku, 3 stycznia, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie hermetycznej kompostowni w Gdańsku. Nowa instalacja odgrywać będzie kluczową rolę w zagospodarowaniu odpadów biodegradowalnych i ograniczeniu wpływu Zakładu Utylizacyjnego na środowisko oraz zwiększenie komfortu życia okolicznych mieszkańców - informuje Iwona Bolt z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. 

Nowa kompostownia to budynek o łącznej kubaturze rzędu 80 tys. m³ i powierzchni 1,3 hektara. Obiekt składa się z 5 części: hali przyjęć odpadów, łącznika operacyjnego, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania i hali dojrzewania kompostu. Na zewnątrz kompostowni znajduje się biofiltr, czyli niezwykle ważna część tej inwestycji. Rocznie kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych. 

Zobacz jak wygląda hermetyczna kompostownia w Gdańsku i jak przebiegała jej budowa

 

W czerwcu 2018 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę hermetycznej kompostowni. We wrześniu 2019 roku obiekt był praktycznie gotowy, niestety nie mógł zostać uruchomiony, gdyż generalny wykonawca - firma Eko Tech Warszawa - złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. 

Mimo problemów budowę udało się ukończyć, przeprowadzono technologiczne próby, złożono wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie wydane zostało 3 stycznia 2020 roku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. O tym kiedy obiekt zacznie działać dowiemy się 31 stycznia - tego dnia zaplanowano specjalną konferencję na ten temat. Jego eksploatacją zajmie się Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. 


Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość kontraktu netto wynosi ponad 37 milionów złotych, z czego 68 proc. finansowane jest ze środków unijnych.

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole