14-letni gdańszczanin Gustaw Trybek brązowym medalistą mistrzostw świata

Od urodzenia jest mieszkańcem Gdańska, jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku Osowie, 1 września rozpoczął naukę w ósmej klasie. Rozpoczął jako brązowy medalista mistrzostw świata. Kilka dni wcześniej Gustaw Trybek stanął na podium w żeglarskiej klasie windsurfingu IQFoil w kategorii wiekowej do lat 15.
( 01.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gustaw Trybek podczas mistrzowskich regat w Silvaplanie
Gustaw Trybek podczas mistrzowskich regat w Silvaplanie
fot. Materiały prasowe

Nowa klasa olimpijska

IQFoil to nowa klasa żeglarska, która w 2024 roku podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu zastąpi RS:X. W maju tego roku we włoskim Torbole odbywały się mistrzostwa Europy, Polacy jeszcze bez sukcesów. 

- Będą to moje drugie regaty na iQFoilu, dopiero zdobywam doświadczenie. Po igrzyskach miałem chwilę przerwy na odpoczynek i przeorganizowanie swojego sportowego życia i w sumie dopiero niedawno zacząłem pływać w nowej klasie - mówił Piotr Myszka, żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w klasie RS:X, który regaty w Torbole zakończył na odległym 89. miejscu. 

Najwyżej z Polaków - na 15. pozycji - sklasyfikowany był wówczas Radosław Furmański (AZS AWFIS Gdańsk). 

Młodzi żeglarze obronili tytuł. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch mistrzami świata juniorów

Młodzieżowcy i juniorzy w mistrzostwach świata

W dniach 21-28 sierpnia w Silvaplanie w Szwajcarii odbyły się mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców w windsurfingowej klasie iQFoil. Wystartowało w nich prawie 250 zawodniczek i zawodników, w tym aż 26-osobowa reprezentacja Polski.

W kategorii do lat 17 bardzo bliski podium był Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), który do wyścigu medalowego przystępował z drugiego miejsca. W Medal Race popłynął dobrze, finiszował piąty, ale najgroźniejsi rywale byli przed nim. Ostatecznie młody gdański żeglarz zajął piąte miejsce.

14-letni gdańszczanin na podium 

W Silvaplanie rywalizowano także do lat 15. Wśród chłopców świetnie pływał niespełna 14-letni Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski), który zdobył brązowy medal. Najlepszy w tej kategorii wiekowej był Artun Senol z Turcji a drugi Francuz Kylian Manhavel.  

Gustaw reprezentuje klub z Sopotu, ale jest rodowitym gdańszczaninem (urodził się 13 października 2008 roku), nadal mieszka w Gdańsku, od początku swojej edukacji uczy się w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku Osowie. 1 września rozpoczął naukę w ósmej klasie. 

Gustaw w tym roku zdobył także srebrny medal mistrzostw Polski w klasie FWF (Formula Windsurfing Foil) na żaglu 7.0 do lat 17 na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku oraz srebrny medal w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w klasie FWF (Formula Windsurfing Foil) na żaglu 7.0 do lat 15.