Aura bywa niebezpieczna dla osób w bezdomności, zwłaszcza zimą, gdy grozi im zamarznięcie lub odmrożenia czy niedożywienie. W tym czasie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie niesie szeroko zakrojoną pomoc wszystkim potrzebującym. Jednak również latem, gdy upały stają się niebezpieczne dla zdrowia i życia, pracowniczki i pracownicy socjalni gdańskiego MOPR, streetworkerzy i organizacje pozarządowe proponują zindywidualizowaną i adekwatną do sytuacji pomoc. Działania wspierające, interwencyjne prowadzą też funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
- Osoba doświadczająca bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy finansowej, żywnościowej, rzeczowej, psychologicznej i prawnej, aktywizującej społecznie oraz higieniczno-sanitarnej. To potrzebujący człowiek decyduje ostatecznie, czy przyjmie wsparcie oraz w jakim zakresie – informuje Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR.
Autobus SOS zakończył pomocową misję
Ambulans z pomocą
Do osób w bezdomności, które przebywają np. w pustostanach, na działkach, w okolicy dworców kolejowych, dociera też zespół ambulansu ratunkowo-sanitarnego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”. Wsparcie świadczone jest dwa razy w tygodniu, we współpracy z pracownikami socjalnymi Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR.
Ratownicy udzielają pacjentom doraźnej pomocy medycznej, m.in. opatrują rany, owrzodzenia, wykonują pomiary podstawowych parametrów życiowych, w razie wystąpienia wskazań także badania EKG. Świadczą porady w zakresie profilaktyki zdrowia, higieny i przeciwdziałania uzależnieniom. Z kolei pracownicy MOPR proponują potrzebującym objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ta sanitarno-ratunkowa pomoc jest ogromnie ważna także latem. Osoby w bezdomności pozostające w miejscach niemieszkalnych są bowiem narażone na odwodnienie, przegrzanie, udary. W tym wypadku monitorowanie ich stanu zdrowia, udzielanie niezbędnej, doraźnej pomocy to działania kluczowe.
Nawet 34 stopnie Celsjusza. Na ochłodę mgiełki wodne i poidełka
Sygnał na wagę zdrowia i życia
Zgłoszenia o osobach w bezdomności oraz o osobach proszących o datki można kierować do:
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
- Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
- Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
O osobach w bezdomności, potrzebujących można bezpośrednio powiadomić streetworkerów, posługując się bezpłatną aplikacją mobilną Iskra Pomocy. Udostępniło ją Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta Koło Gdańskie. Za jej pośrednictwem można przekazać streetworkerowi m.in. wiadomość o lokalizacji osób w bezdomności, ich liczbie oraz jakiej są płci. W tym celu trzeba uaktywnić Iskrę Pomocy w swoim telefonie i wysłać sygnał, który może okazać się na wagę zdrowia lub życia człowieka. Streetworker odbierze zgłoszenie i szybciej dotrze z ofertą wsparcia do potrzebującego człowieka.
Zainstaluj aplikację:
aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS.
- Warto pamiętać, że zgłoszenie może przyczynić się do zmiany czyjegoś życia na lepsze – dodaje Sylwia Ressel.