• Start
  • Wiadomości
  • Groźne upały dla osób w bezdomności. Apel o społeczną wrażliwość

Groźne upały dla osób w bezdomności. Apel o społeczną wrażliwość

Osoby w bezdomności narażone są w upalne letnie dni na odwodnienie, przegrzanie, udary. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zwraca się z prośbą do mieszkańców oraz turystów o empatię i przekazywanie sygnałów o ludziach w trudnej sytuacji. Przyjmowane są też zgłoszenia o osobach proszących o datki na ulicy. Każdy potrzebujący człowiek otrzyma ofertę pomocy.
25.06.2026
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna leży na progu zabytkowego budynku. Na pierwszym planie siedzą na schodach i stoją młode kobiety.
Osoba w bezdomności na progu Dworu Artusa
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Aura bywa niebezpieczna dla osób w bezdomności, zwłaszcza zimą, gdy grozi im zamarznięcie lub odmrożenia czy niedożywienie. W tym czasie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie niesie szeroko zakrojoną pomoc wszystkim potrzebującym. Jednak również latem, gdy upały stają się niebezpieczne dla zdrowia i życia, pracowniczki i pracownicy socjalni gdańskiego MOPR, streetworkerzy i organizacje pozarządowe proponują zindywidualizowaną i adekwatną do sytuacji pomoc. Działania wspierające, interwencyjne prowadzą też funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- Osoba doświadczająca bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy finansowej, żywnościowej, rzeczowej, psychologicznej i prawnej, aktywizującej społecznie oraz higieniczno-sanitarnej. To potrzebujący człowiek decyduje ostatecznie, czy przyjmie wsparcie oraz w jakim zakresie – informuje Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR.

Autobus SOS zakończył pomocową misję

Ambulans z pomocą

Do osób w bezdomności, które przebywają np. w pustostanach, na działkach, w okolicy dworców kolejowych, dociera też zespół ambulansu ratunkowo-sanitarnego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”. Wsparcie świadczone jest dwa razy w tygodniu, we współpracy z pracownikami socjalnymi Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR.

Ratownicy udzielają pacjentom doraźnej pomocy medycznej, m.in. opatrują rany, owrzodzenia, wykonują pomiary podstawowych parametrów życiowych, w razie wystąpienia wskazań także badania EKG. Świadczą porady w zakresie profilaktyki zdrowia, higieny i przeciwdziałania uzależnieniom. Z kolei pracownicy MOPR proponują potrzebującym objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ta sanitarno-ratunkowa pomoc jest ogromnie ważna także latem. Osoby w bezdomności pozostające w miejscach niemieszkalnych są bowiem narażone na odwodnienie, przegrzanie, udary. W tym wypadku monitorowanie ich stanu zdrowia, udzielanie niezbędnej, doraźnej pomocy to działania kluczowe.

Nawet 34 stopnie Celsjusza. Na ochłodę mgiełki wodne i poidełka

Sygnał na wagę zdrowia i życia

Zgłoszenia o osobach w bezdomności oraz o osobach proszących o datki można kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
  • Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O osobach w bezdomności, potrzebujących można bezpośrednio powiadomić streetworkerów, posługując się bezpłatną aplikacją mobilną Iskra Pomocy. Udostępniło ją Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta Koło Gdańskie. Za jej pośrednictwem można przekazać streetworkerowi m.in. wiadomość o lokalizacji osób w bezdomności, ich liczbie oraz jakiej są płci. W tym celu trzeba uaktywnić Iskrę Pomocy w swoim telefonie i wysłać sygnał, który może okazać się na wagę zdrowia lub życia człowieka. Streetworker odbierze zgłoszenie i szybciej dotrze z ofertą wsparcia do potrzebującego człowieka.

Zainstaluj aplikację:

aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android

aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS.

- Warto pamiętać, że zgłoszenie może przyczynić się do zmiany czyjegoś życia na lepsze – dodaje Sylwia Ressel.