• Start
  • Wiadomości
  • Grand Press Nagroda Czytelników dla Doroty Karaś i Marka Sterlingowa za książkę o Annie Walentynowicz 

Grand Press Nagroda Czytelników dla Doroty Karaś i Marka Sterlingowa za książkę o Annie Walentynowicz 

We wtorek, 8 grudnia 2020 roku, odbyła się online gala wręczenia nagrody Grand Press 2020. Gdańscy dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto Dorota Karaś i Marek Sterlingow otrzymali Grand Press Nagrodę Czytelników w kategorii Książka Reporterska Roku 2020 za „Walentynowicz. Anna szuka raju” o słynnej suwnicowej, opozycjonistce i bohaterce Sierpnia’80.
08.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorzy reporterskiej książki Dorota Karaś i Marek Sterlingow
Autorzy reporterskiej książki Dorota Karaś i Marek Sterlingow podczas spotkania z czytelnikami
fot. Renata Dąbrowska/gdansk.pl

 

 

Rozmowa z autorami: Ukrainka, Polka, gdańszczanka. O Annie Walentynowicz mówią Dorota Karaś i Marek Sterlingow

 

Grand Press to prestiż i najwyższe uznanie w zawodzie dziennikarskim. Wyróżnienia przyznawane są od 2009 roku za najlepsze materiały dziennikarskie w kraju. Od tego roku po raz pierwszy, magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły też nagrodę za najlepszą, polską Książkę Reporterską Roku uznając, że żyjemy w czasach, “gdy reportaż najlepsze schronienie znalazł w książkach”.

Do tej kategorii konkursu Grand Press zgłoszono 46 książek, a Jury wybrało pięć spośród nich. Nagrodę Czytelników otrzymali autorzy Dorota Karaś i Marek Sterlingow.

Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów” - uznali członkowie Jury: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska.

- Dziękujemy za tę nagrodę, czas dla autorów książek reporterskich i autorów książek w tym roku jest trudny - powiedziała Dorota Karaś podczas gali. - Księgarnie zostały zamknięte, książki się nie sprzedawały i wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Gratulujemy również wszystkim innym nominowanym.

- Skoro nasza książka jest o solidarności, chciałbym dodać ze solidarności dzisiaj bardzo potrzebują dziennikarze i dziennikarki Polska Press i gazet należących do tej spółki, która sprzedana została Orlenowi, państwowej spółce - dodał Marek Sterlingow.   

Nagrodę Główną w tej kategorii otrzymała Olga Gitkiewicz za reportaż „Nie zdążę” Wydawnictwa Dowody na Istnienie.

Okładka książki Waletynowicz. Anna szuka raju
Okładka książki "Waletynowicz. Anna szuka raju"
mat. pras.

To niejedyny sukces gdańskich dziennikarzy. Nominację do nagrody w kategorii Dziennikarstwo Śledcze otrzymała Katarzyna Włodkowska z Gazety Wyborczej Trójmiasto za reportaż pt. „Zabójca Pawła Adamowicza: Posiedzę dwa lata i wyjdę”.

Dziennikarzem Roku 2020 za udaną transkrypcję audycji z dawnej radiowej Trójki do internetu został uznany Dariusz Rosiak i jego audycja “Raport o Stanie Świata”.

Wszystkie nagrody i gala Grand Press znajdziesz tutaj.