• Start
  • Wiadomości
  • Górny Taras Gdańska - współpraca i wzajemne wsparcie czterech Rad Dzielnic

Górny Taras Gdańska - współpraca i wzajemne wsparcie czterech Rad Dzielnic

Dzielnice: Jasień, Kokoszki, Matarnia i Osowa postanowiły współpracować i wzajemnie się wspierać w pozyskiwaniu środków na różnego rodzaju inwestycje w infrastrukturę, a także w realizacji wspólnych projektów, dotyczących tych czterech dzielnic. Na pierwszy ogień pójdą wspólne projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
12.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dzielnice
Mat. Facebook / Górny Taras Gdańska

 

Jednorazowe, wspólne inicjatywy pomiędzy dzielnicami, z różnych obszarów Gdańska, zdarzały się już w poprzednich latach. Tym razem jednak ma to być współpraca długofalowa, nastawiona na wzajemnie wspieranie się i współpracę. Inicjatorami Górnego Tarasu Gdańska są: Bartosz Stefański z Rady Dzielnicy Osowa, Łukasz Richert z Rady Dzielnicy Matarnia, Edyta Peplińska z Rady Dzielnicy Kokoszki, Kamil Ziętara i Magdalena Nowicka z Rady Dzielnicy Jasień, a także dwaj miejscy radni - Karol Ważny i Jan Perucki oraz Marek Jurewicz ze Stowarzyszenia Kreatywnie dla Kiełpina.

Marek Jurewicz przyznaje, że wpływ na utworzenie tej inicjatywy miały...wyniki głosowań w ostatnich edycjach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku.

- Okazywało się bowiem, że koalicje zawierane pomiędzy np. tylko dwiema dzielnicami i zgłaszanie przez nie wspólnego projektu, są niewystarczające, bo i tak przegrywają na koniec z "kotami" (chodzi o projekty związane m.in. z leczeniem i dożywianiem bezpańskich kotów - red.) - ocenia.

Zdarzało się też, że poszczególne dzielnice Górnego Tarasu zgłaszały różne atrakcyjne projekty, które ostatecznie nie wygrywały.

  Budżet Obywatelski 2021. Od 8 czerwca można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i "zielone"!


- Poszliśmy po rozum do głowy. Stwierdziliśmy, że nie tędy droga i zamiast naciągać tą przykrótką kołderkę na którąś z dzielnic, warto byłoby działać zespołowo, dogadywać się wspólnie co do tego, jakie projekty miałyby być realizowane, na korzyść jakich dzielnic, i przede wszystkim: długofalowo zaplanować tę współpracę. Po to, by wspólnie zadbać o nasze interesy, bo jest trochę opóźnień inwestycyjnych do nadrobienia - wyjaśnia pan Jurewicz.

Nowa inicjatywa ma być "wspólnym frontem" także w rozmowach z Urzędem Miejskim w Gdańsku i staraniu się o realizację różnych, także wspólnych projektów.

- Naszym zamierzeniem jest to, żeby zjednoczyć siły i lobbować, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, za rozwiązaniami i działaniami, które "nadgonią" braki, jakie mamy w zachodnich dzielnicach Gdańska. Chcemy, by odbywało się to w sposób skoordynowany - dodaje.

 

Komunikacja miejska będzie jednym z tych obszarów, którymi chcą się zająć członkowie nowej inicjatywy
Komunikacja miejska będzie jednym z tych obszarów, którymi chcą się zająć członkowie nowej inicjatywy
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Budżet Obywatelski 2021 ma być pierwszym krokiem, ale już planowane są inne działania, które związane będą m.in. z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w tych czterech dzielnicach.

- Chcemy wspólnie doprowadzić do tego, by nasze dzielnice były bardziej zauważalne przez Miasto. Będziemy starać się o realizację projektów infrastrukturalnych, dzięki którym możliwe będzie wyrównywanie różnic z tzw. dolnym tarasem. Uważamy, że takie dzielnice jak Wrzeszcz, Oliwa czy Śródmieście są bardzo dobrze rozwinięte. Z kolei nasze dzielnice wymagają bardzo podobnych inwestycji, takich jak: oświetlenie, kanalizacja, wykonanie dróg czy chodników. Dlatego w ramach tej inicjatywy chcemy wspólnie o to zabiegać i działać na rzecz rozwoju naszych dzielnic - tłumaczy Bartosz Stefański.

  Rady Dzielnic rezygnują z części swojego budżetu. Niewykorzystane pieniądze przeznaczają na walkę z epidemią


Górny Taras Gdańska to inicjatywa oddolna, nieformalna.

- Jesteśmy grupą osób, które podjęły inicjatywę współpracy na rzecz dzielnic tzw. górnego tarasu, ponieważ łączą nas te same problemy i bolączki, dla których wspólnie chcemy znaleźć rozwiązanie - podkreśla Bartosz Stefański. - Nie jesteśmy żadnym stowarzyszeniem czy ugrupowaniem politycznym.

Członkowie nowej inicjatywy zamierzają wrócić m.in. do pomysłu uruchomienia Autobusu Górnego Tarasu, a więc tzw. zachodniej linii autobusowej. 

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim