• Start
  • Wiadomości
  • Górki Zachodnie. Wkrótce przetarg na pierwszy etap rozbudowany portu jachtowego

Górki Zachodnie. Wkrótce przetarg na pierwszy etap rozbudowany portu jachtowego

W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na budowę pierwszego etapu rozbudowy portu jachtowego w dzielnicy Górki Zachodnie. Prace mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Port, w którym jest obecnie 60 miejsc postojowych, po pierwszym etapie rozbudowy będzie miał ich ponad 180, z odpowiednią infrastrukturą.
18.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja portu jachtowego, pokazana z lotu ptaka. Woda i pomosty zajmują 2/3 miejsca na ilustracji. Ląd z zabudowaniami żeglarskimi widoczny jest wzdłuż lewego i górnego boku ilustracji, wypełniając jej lewy górny narożnik
Port jachtowy przy ul. Przełom 22 w Górkach Zachodnich ma obecnie 60 miejsc postojowych, ale za rok - w sezonie letnim - powinno ich być już ponad 180. Docelowo miejsc ma być 230, ale to sprawa dalszej przyszłości
DRMG

 

Chodzi o teren dawnego Yacht Clubu Stoczni Gdańskiej przy ul. Przełom 22. Od lat 60’ ub. wieku był to ekskluzywny port na 60 miejsc postojowych. Zapotrzebowanie na miejsca do cumowania systematycznie rośnie ze względu na rozwój żeglarstwa. Przebudowa portu jachtowego została podzielona na dwa etapy. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację pierwszej części zadania, bowiem ma ona zapewnione źródła finansowania. W dalszych planach jest drugi etap rozbudowy, jeśli uda się go zrealizować, port jachtowy przy ul. Przełom 22 będzie miał 230 miejsc postojowych.

- Po zakończeniu prac I etapu inwestycji, na terenie portu będzie mogło cumować ponad 180 jednostek pływających - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. -  W ramach projektu powstanie niezbędna infrastruktura portu jachtowego na którą składają się żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Przebudowane zostaną także  sieci wodociągowe, kanalizacyjne, deszczowe - dodaje szef DRMG.

W zakresie zadania znalazło się także przebudowanie nabrzeży „W”, „S” (w tym obejmującą wykonanie ścian oporowych - przeciwpowodziowych będących częścią nabrzeży), przebudowę nabrzeża (pomostu) „N” i pirsu „E”. Ponadto pomosty zostaną wyposażone w  pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe, postumenty oświetleniowe.  Otwarcie ofert jest planowane na drugą połowę kwietnia. Realizacja inwestycji potrwa 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Inwestycja realizowana przez Gdańsk wchodzi w skład przedsięwzięcia strategicznego samorządu województwa pomorskiego: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” które otrzymało dofinasowanie unijne.

Elementem programu jest także trwająca budowa przystani żaglowej przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej. Inwestycja przewiduje wykonanie 3 pomostów pływających, tworzących zamknięty port. Projekt zakłada również budowę budynku hangarowego przeznaczonego do trzymania sprzętu żeglarskiego oraz budynku użytkowego przystani z bosmanatem, toaletami, zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi. Powstanie także infrastruktura towarzysząca, m.in. wiata grillowa oraz sala szkoleniowa. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „ELZAMBUD” Sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniesie niecałe 6,5 mln złotych. Prace zakończą się latem 2021 r. 

Na Górkach Zachodnich działają liczne kluby żeglarskie, w różnych miejscach. Cały ten obszar uważany jest za największy port jachtowy w Polsce. 

TV

100-lecie ulicy Krętej