• Start
  • Wiadomości
  • Wstąp do Gdańskiej Szkoły pod Żaglami i popłyń do Skandynawii

"Generał Zaruski". Wstąp do Gdańskiej Szkoły pod Żaglami i popłyń do Skandynawii

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”. To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs flagowej jednostki miasta Gdańska. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież do urokliwych turystycznie i geograficznie miejsc w Skandynawii.
02.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
załoga młodzieży na pokładzie statku
Wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu jest w zasięgu ręki za sprawą „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. Przeczytajcie, jak dołączyć do załogi
mat. GOS

Rzucić wszystko i wyjechać na wolontariat zagraniczny - na koszt Unii Europejskiej

Organizowana przez Gdański Ośrodek Sportu już po raz ósmy „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny. 

Nawiązuje do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen). Wyjątkowa propozycja kierowana jest do uczniów szkół średnich oraz studentów.

statek Generał Zaruski na pełnym morzu
Rejs życia na pokładzie STS „Generał Zaruski” zapewni piękne widoki i niezapomniane atrakcje
mat. GOS

To wyjątkowa przygoda

Tegoroczny rejs potrwa 16 dni i odbędzie się w terminie 10-25 lipca. Rozpocznie się i zakończy w Gdańsku, a planowana trasa to kierunek północny i wspaniałe turystycznie uroki Szwecji - malownicze wyspy i wysepki, przytulne małe porty.

W planie rejsu znajdzie się m.in. wizyta w Sztokholmie i zwiedzanie legendarnego muzeum „Vasa”, dopłynięcie do stolicy Wysp Alandzkich - Maarianhaminy, która jest istną „mekką” dla żeglarzy z uwagi na cumujący tam legendarny statek „Pommern”, który swego czasu był najszybszym towarowym żaglowcem świata, a obecnie działa jako muzeum. Stamtąd już blisko będzie do miejsca narodzin gdańskiego żaglowca, czyli Ekenas koło Kalmaru, gdzie w 1939 roku jacht został zbudowany w rodzinnej stoczni Lund. 

zagłoga w kambuzie na pokładzie Generała Zaruskiego
Załoga w kambuzie na pokładzie Generała Zaruskiego
mat. GOS

Edukacja żeglarska dla przyszłych wilków morskich

Rejs rozpocznie się po odbyciu szkolenia żeglarskiego. Załoga wypłynie w kierunku Szwecji, po drodze biorąc udział w zajęciach edukacyjnych wynikających z programu rejsu.

- Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Każdy z uczestnik będzie miał pole do działania - zaprasza Gdański Ośrodek Sportu.

Po wyjściu w morze zaczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmie m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz idee wychowania morskiego. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

szkolenie żeglarskie Generał Zaruski
Rejs obejmuje szkolenie żeglarskie oraz zajęcia z edukacji morskiej
mat. GOS

Żeglujemy ekologicznie

Jak mówi kpt. Piotr Królak, planowany jest rejs w stylu „eco-trip” - by oszczędzić naszej planecie obciążeń środowiskowych:

- Wypływamy i wracamy do Gdańska, unikając przejazdów i przelotów, żeglujemy w zgodzie z wiatrami, by nie używać silników spalinowych, a po drodze uczymy się postaw proekologicznych - wymienia kapitan. - Warunkiem uczestnictwa w konkursie rekrutacyjnym jest tylko dostarczenie zgłoszenia z listem motywacyjnym, byśmy mogli trochę lepiej poznać uczestników. Mamy nadzieję, że wśród młodzieży jest wiele osób, którym troska o środowisko naturalne jest bliska i liczymy na wartościowe zgłoszenia.

Jak zostać załogantem?

W rejsie weźmie udział dwudziestka szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły naboru oraz informacje dotyczące rejsu dostępne są na stronie rejsmarzen.pl.

Na zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym o objętości do jednej strony formatu A4 organizatorzy czekają do 14 kwietnia 2023 roku.

Oprac. AO

Forum Młodych 2023. O kryzysie psychicznym, zrównoważonym rozwoju i relacji z drugim człowiekiem